«عکس» پلی برای انتقال تجربیات گذشتگان به نسل‌های جدید است
«عکس» پلی برای انتقال تجربیات گذشتگان به نسل‌های جدید است

سردار محسن‌شیخی گفت: عکس اثر بسیار وضعی دارد که باید علاقمندان را به این اقدام تشویق و ترغیب کنیم، از این رو تا جایی که بتوانیم از رونق نمایشگاه جاماندگان اربعین حسینی حمایت می‌کنیم چرا که یکی از نقش‌های موزه به نمایش گذاشتن صحنه‌های جنگ و انتقال آن فضا به نسل جدید است.

به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس امروز (یکشنبه) مراسم افتتاح نمایشگاه جاماندگان حسینی با حضور سردار علی اصغر محسن شیخی جانشین مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و شهرام صمدی‌نیا، مسئول سازمان بسیج هنرمندان تهران افتتاح شد.

سردار محسن‌شیخی در مراسم افتتاح نمایشگاه مذکور با اشاره به اهمیت برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی اظهار داشت: اساسا آنچه ماندگار است، همین عکس‌ها و آثار است که باید به نسل‌های جدید انتقال پیدا کند. به عبارت دیگر یکی از راه‌های انتقال تجربیات به نسل‌های آینده آثاری نظیر عکس است.

وی با تاکید بر نقش آثاری نظیر عکس در انتقال تجربیات به نسل‌های بعدی افزود: در زمان دفاع مقدس رزمندگان با این پیش فرض که عکس گرفتن یکی از مواردی است که امکان دارد منجر به ریا شود، از عکس گرفتن پرهیز می‌کردند، اما امروز با گذشت زمان این نکته مشخص شده که تا چه اندازه عکس‌ها در انتقال ارزش‌ها و ثبت خاطرات، موثر هستند.

سردار محسن‌شیخی همچنین ادامه داد: در حقیقت عکس اثر بسیار وضعی دارد که باید علاقمندان را به این اقدام تشویق و ترغیب کنیم، از این رو تا جایی که بتوانیم از رونق این نمایشگاه حمایت می‌کنیم چرا که یکی از نقش‌های موزه به نمایش گذاشتن صحنه‌های جنگ و انتقال آن فضا به نسل جدید است.

در ادامه این مراسم شهرام صمدی‌نیا، مسئول سازمان بسیج هنرمندان تهران با اشاره به این که از ابتدای سال تاکنون چندین نمایشگاه برگزار شده است، تصریح کرد: در ابتدای سال ۱۴۰۰ از طریق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شد، بنا شد در قالب برگزاری نمایشگاه‌های گروهی هنر‌های تجسمی، اقداماتی را انجام دهیم. با همین رویکرد طی فراخوان‌هایی که انجام شد با این رویکرد که آثار هنرمندان دیده شود، برخی بر این نظر بودند نمایشگاه‌های گروهی جهت عرضه آثار هنری برگزار شود.

وی در ادامه اظهار کرد: بر همین اساس از ابتدای سال حدود سه نمایشگاه با موضوعات مختلف بر پا شد که نمایشگاه سید الشهدا علیه‌السلام با مشارکت اداره ارشاد استان تهران در سعادت‌آباد برگزار شد. دومین نمایشگاه در اداره ارشاد تهران با عنوان جهادگران سلامت، همچنین نمایشگاه سوم که به صورت مجازی برگزار شد و در نهایت نمایشگاه که با عنوان جاماندگان حسینی ۲ با مشارکت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به مناسبت هفته دفاع مقدس و چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس در گالری فکه با آثار تجمیعی و برگزیده سه نمایشگاه برگزار شد.

صمدی‌نیا در رابطه با تعداد آثاری که در نمایشگاه جاماندگان حسینی به نمایش گذاشته می‌شود، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۹۵ اثر در نمایشگاه جاماندگان حسینی ۲ به نمایش گذاشته شده است که ظرف دو سه روز آینده آثار خوشنویسی نیز به این تعداد اضافه می‌شود و در مجموع حدود ۱۲۰ اثر در نمایشگاه مذکور به نمایش گذاشته می‌شود.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان تهران در مورد زمان برپایی نمایشگاه جاماندگان حسینی ۲ یادآور شد: بنا بر این گذاشته شده است که نمایشگاه جاماندگان حسینی تا ششم مهر ماه ادامه داشته باشد، البته تعدادی از برنامه‌ها به صورت گردشی برگزار می‌شود، به عنوان مثال قرار است بخش مدافعان سلامت را در بیمارستان‌ها برگزار شود. اما در مجموع به دنبال این هستیم که با حمایت موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نمایشگاه‌هایی نظیر جاماندگان حسینی به صورت نمایشگاه دائمی و با موضوعات مختلفی در طول سال اجرا شوند.

انتهای پیام/ ۱۱۲