زنان در دوران دفاع مقدس نقش تاثیرگذاری داشتند
زنان در دوران دفاع مقدس نقش تاثیرگذاری داشتند

خزعلی گفت: زنان در دوران دفاع مقدس نقش به یاد ماندنی از خود ایفا کردند که آثار برخی حرکات آن‌ها را می‌توانیم امروز شاهد باشیم.

انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در اولین نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح اجرای قانون ازدواج، اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در جامعه، کاهش ازدواج است که باید به دنبال تسهیل و تهیه راهکار‌هایی برای هموار کردن مادی و معنوی آن باشیم.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: قانون‌هایی که برای تسهیل ازدواج داریم کم نیست، ولی در اجرای آن سستی‌هایی صورت گرفته است که امیدواریم بتوانیم آن‌ها را با دستورات رئیس جمهور اجرایی کنیم.

خزعلی افزود: معاونت زنان ریاست جمهوری ستادی است و قدرت اجرایی ندارد و بیشتر فعالیت نظارتی دارد.

وی ادامه داد: باید مشکلات استان‌ها بررسی شود و در هر استان برنامه ریزی‌های متناسب صورت بگیرد.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور عنوان کرد: دنبال آن هستیم که مشکلات زنان را در زمینه‌های مختلف حل کنیم و وضعیت زنان را از نظر کیفی و سبک زندگی ارتقاء دهیم که به وسیله آموزش می‌توانیم این اهداف را پیش ببریم.

وی گفت: رفع محرومیت‌های اقتصادی و محدودیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد به همراه آموزش می‌تواند زمینه را برای شکوفایی استعداد‌ها هموار کند.

خزعلی در ادامه گفت: کرونا چالشی بود که به فرصت تبدیل شد؛ دورکاری باید در ادارات جدی گرفته شود و به خواست خانم‌ها در این موضوع احترام گذاشته شود تا خانم‌ها بتوانند در کنار کار، رسیدگی به خانواده را هم داشته باشند که این موضوع می‌تواند در زمینه مادی و معنوی برای خانواده‌ها به صرفه باشد.

وی تصریح کرد: ورزش بانوان را در بخش قهرمانی و همگانی تقویت خواهیم کرد؛ استعداد‌های خوبی داریم که باید روی آن‌ها کار شود تا نشان بدهیم زن مسلمان می‌تواند در عرصه‌های بین المللی موفق ظاهر شود و به قهرمانی برسد؛ کشور‌های مسلمان از ما این توقع را دارند که در این زمینه الگو سازی کنیم.

معاون زنان رئیس جمهور گفت: به دنبال این هستیم که امکانات ورزش همگانی زنان در شهرستان‌ها افزایش پیدا کند و این موضوع ترویج شود تا زنان هم از نظر جسمی و هم از نظر فرهنگی از امکانات این محیط‌ها استفاده کنند.

وی همچنین گفت: موضوع باروری زنان موضوع مهمی است که باید برای آن تدابیر ویژه در نظر گرفته و ترغیب به فرزند آوری در جامعه انجام شود.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: زنان سرپرست خانوار عائله حکومت هستند و برای آن‌ها دغدغه داریم؛ به دنبال بیمه کردن زنان سرپرست خانوار هستیم و امیدوارم بتوانیم آن را به سرانجام برسانیم.

وی افزود: باید فرهنگ سازی شود که نگاه جامعه به زنان سرپرست خانوار تغییر کند.

خزعلی در ادامه عنوان کرد: دو آسیب مهم در معاونت را شاهد هستیم؛ یکی بحث نگاه تشریفاتی به زنان است که باید به صورت جدی پیگیری انجام شود.

وی افزود: موضوع دیگر سیاست زدگی است که در مقابله با آن سعی داریم با گروه‌های مختلف جلسه بگذاریم تا دغدغه همگانی را در این موضوع دریافت کنیم و بتوانیم آن‌ها را بهتر حل کنیم.

معاون زنان رئیس جمهور در تکمیل برنامه‌های نیمه کاره دولت قبل گفت: از تجربه‌های قبلی‌ها استفاده می‌کنیم و اگر جایی نیاز به تغییر بود آن را انجام می‌دهیم؛ امیدوارم فراکسیون زنان مجلس هم در این زمینه همراه ما باشد تا بتوانیم لایحه خشونت علیه زنان را به سرانجام برسانیم.

وی با اشاره به برنامه‌های معاونت برای زنان بی سرپرست عنوان کرد: برنامه‌هایی که برای زنان سرپرست خانوار در نظر داریم، برای این گروه از خانم‌ها هم مورد استفاده خواهیم کرد.

خزعلی تصریح کرد: هر نوع خشونت علیه زنان در هر قالب و نوعی باید مورد توجه قرار بگیرد و مورد قبول نیست؛ جلوگیری از این اتفاقا نیازمند فرهنگ سازی است و نیاز است که ما برنامه ریزی مناسب برای کار فرهنگی و در کنار آن کار اجرایی در نظر داشته باشیم.

معاون زنان رئیس جمهور با اشاره به هجمه برخی رسانه‌ها نسبت به ازدواج وی در ۱۶ سالگی عنوان کرد: من در ۱۶ سالگی از پختگی لازم برخوردار بودم و در آن دوره رشد فکری کافی برای این موضوع را داشتم؛ شرط سنی ملاک کودک همسری نیست و باید مسائلی مانند بلوغ فکری و اجتماعی را هم در نظر بگیریم.

وی همچنین گفت: ما با زندگی که همه جوانب در آن سنجیده شده و ارزش‌ها در آن در نظر گرفته شده باشد می‌توانیم الگو و تمدن ساز باشیم و باید در حوزه سبک زندگی فرهنگ سازی‌های لازم را انجام دهیم.

خزعلی در ادامه گفت: یکی از اولویت‌های ما حقوق زنان و فرزندان در خانواده است و به سمت تحقق عدالت فراگیر در جامعه هستیم که امیدوارم قوه قضاییه در این زمینه ما را همراهی کند؛ ما سعی می‌کنیم در این زمینه از دستگاه‌های دیگر هم کمک بگیریم.

وی عنوان کرد: اینکه هر کسی در جای خود قرار بگیرد و زنان با توجه به جنسیت خود در شرایط برابر در جامعه قرار بگیرند به عدالت نزدیک می‌شویم.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: باید در همه اقشار و زنان مسئولیت داشته باشیم، ما در مقابل همه حتی مردان در خانواده مسئول هستیم و باید جلوی ظلم را بگیریم که این کار توسط قانون و فرهنگ مطرح می‌شود؛ عدالت فراگیر یعنی فرزندان خانواده نباید در معرض ظلم قرار بگیرند و از هر موضوعی که باعث آسیب به آن‌ها می‌شود مصون باشند.

خزعلی در پاسخ به سوال خبرنگار دفاع‌‎‌‌پرس درباره نقش زنان در دفاع مقدس گفت: زنان در آن دوره زمانی نقش به یاد ماندنی از خود ایفا کردند که آثار برخی حرکات آن‌ها را می‌توانیم امروز شاهد باشیم؛ باید زنان را با فرهنگ مقاومت و ایستادگی و دور شدن از بیگانه آشنا کنیم؛ مقاومت را منحصر به زمان جنگ نمی‌دانم و باید ابعاد مختلف آن را در نظر داشته باشیم.

وی افزود: خانم‌ها باید با آرامش کار کنند و هر چیزی که آرامش آن‌ها را به هم بریزد را حذف کرد؛ مثلا حذف مهدکودک‌ها از محل‌های کار لطمه زیادی به کار کردن خانم‌ها زد.

معاون زنان رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌های این معاونت در زمینه علمی مطرح کرد: برنامه‌هایی در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی برای زنان داریم که به زودی اطلاع رسانه‌های آن انجام خواهد شد.

خزعلی با اشاره به برنامه‌های تخصصی این معاونت گفت: کارگروه‌هایی را تشکیل می‌دهیم و کار‌ها را به صورت تخصصی پیش می‌بریم و نتایج را اعلام می‌کنیم.

معاون زنان رئیس جمهور همچنین افزود: کارگروه‌های تخصصی تشکیل می‌دهیم و موضوع غربالگری را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و در جلسات آینده به صورت تخصصی موضوعاتی مانند غربالگری، کودک همسری و به موضوعاتی از این قبیل می‌پردازیم و اطلاع رسانی‌های آن انجام خواهد شد.

انتهای پیام/۳۴۱