نقدی بر رویه ناثواب در گروهی بنام “شورای ائتلاف نیروهای انقلاب”
نقدی بر رویه ناثواب در گروهی بنام “شورای ائتلاف نیروهای انقلاب”

دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی متولد سال ۱۳۴۰ در شهر تهران بوده و دارای تحصیلات کارشناسی ارشد معماری و شهرسازی و دکتری مدیریت راهبردی می باشد. ایشان مدرس دانشگاه بوده و دارای سوابق متعدد مدیریتی و فنی و اجرایی مرتبط با شهر و شهرسازی و شورای شهر می باشد.

سابقه مدیریت مهندسی در چندین نهاد و سازمان

سابقه مدیرعامل چند شرکت مهندسی

معاون پیشین مهندسی سازمان پدافند و مدیر مرکز مطالعات مهندسی

دارای سابقه امور مهندسی در دوران دفاع مقدس و سوریه

دارای سابقه کار فنی و اجرایی پروژه های شهری

دارای سی عنوان تالیف در موضوعات شهری و ساختمانی

دارای سابقه ۱۶سال  تدریس در دانشگاه

ارایه دهها مقاله علمی در همایش های ملی و بین المللی

دارای بیش از ۴۰۰ یادداشت و مقاله در موضوعات دفاع مقدس و انقلاب و شهر و معماری اسلامی

دبیر هفت همایش ملی مهندسی و دفاع مقدس

۴۲سال همگام با انقلاب در صحنه های مختلف

در ادامه چکیده گفتگوی  ایثار پرس با ایشان را می خوانیم :

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی در آغاز گفتگو با ایثار پرس مطرح نمود : عزیزان محترمی در ذیل عنوان”شورای ائتلاف نیروهای انقلاب” جمع شده اند که گرچه اکثرا افراد دلسوز و قابل احترامی هستند ولی مسایل دیگری بر تصمیمات این جمع تاثیر گذاشته است ؛ که نیروهای انقلاب را نگران کرده است . اینکه جمعی با عنوان ائتلاف نیروهای انقلاب وارد میدان شوند ولی عملا یک طیف خاص تصمیم گیر باشند و افراد طرفدار یک طیف خاص را باظاهری دمکراتیک برای شورای شهر بچینند و بدنبال اشغال یک سویه شهرداری تهران باشند و بخواهند همان رویه و مشکلاتی که در دوره اسبق شهرداری تهران وجود داشت را دنبال کنند، علاوه بر اینکه جفای به سایر نیروهای انقلابی توانمند تلقی میشود ، جفای به ام القرای جهان اسلام میباشد .

در ادامه دکتر هاشمی فشارکی اظهار داشت : از خبرهای داخل جلسات هسته مرکزی نگران کننده مبنی بر تصمیمات از پیش تعیین شده که بگذریم ، در ۶ خرداد ۱۴۰۰  سخنگوی شورای ائتلاف  یک لیست ۸۴ نفره را برای رسیدن به لیست ۲۱ نفره اعلام کرد؛ از این. اشکالات مهم وارده بر این لیست اینکه معیار انتخاب این لیست براساس تخصصهای مورد نیاز شهر و شورای شهر نبوده  .( نه بیان شده و در لیستی که منتشر کرده اند ذکر شده است که کارآمدی اینها برای کجای شورای شهر بدرد می خورد ) در حالیکه افرادی که با  تخصص مرتبط و با سابقه بسیار قوی تر از لیست اعلامی حضور داشته اند ولی جایگاهی در این لیست نداشته اند. از بررسی سوابق کاری افراد در سایتهای خبری چنین بدست آمده است که اکثر افراد این لیست براساس سوابق همسویی با طیف یکی از شهرداران اسبق بوده و مسولیتهای مختلف در شهرداری داشته اند و بعبارتی وام دار وی می باشند . چند نفراز اعضای لیست نیز در ستاد انتخاباتی شهردار اسبق بوده و هیچ سابقه مرتبط از انان بدست نیامد . شهردار اسبق هم اکنون نیز مسئولیت بالایی در کشور داشته و ذی نفوذ می باشد و اتفاقا دبیر این ائتلاف ، مشاور همین شهردار اسبق بوده و می باشد . و چنین برمی اید که ماموریت وی را دنبال می کرده است . و مابقی نفرات نیز سهمیه سایر تشکلها می باشد .

دکتر هاشمی فشارکی در ادامه درخصوص وجود تعارض منافع در این ائثلاف افزود : ۶ نفر از اعضای ستاد ائتلاف که بایستی نقش پیش کسوتی و حکم ریش سفیدی و بی طرفی را دنبال میکرده اند. خود نیز کاندید شورا ی شهر هستند و جز این لیست اعلامی بوده و دست بر اتفاق در لیست نهایی خواهند بود. و از سوی دیگر۸ نفر از اعضای اسبق شورای شهر؛ که در انتصاب فرد صاحب منصب به عنوان شهردار اسبق تهران نقش موثر داشته و حتی بعد از بروز پرونده های اطرافیان شهردار اسبق بدنبال حل و فصل آن بوده اند، به احتمال زیاد خود را بعنوان هیات رییسه شورای شهر اینده آماده میکنند. و مابقی لیست بعنوان حلقه دوم و سوم شورای شهر اینده خواهند شد.

دکتر هاشمی فشارکی در نقد سخنان سخنگوی “شورای ائتلاف نیروهای انقلاب”  گفت  : سخنگوی این انتلاف قبلا مدعی شده بود که  لیست شورای شهر براساس عدالت، کارامدی و شایسته سالاری  تهیه خواهد شد ، و حال آنکه مشخصه های کارآمدی و شایسته بودن بیان نشده ، و در لیست اعلامی بجز اسامی هیچ ویژگی انان ذکر نشده است . وی به از منتقدین سهمیه بندی درخواست مستند کرده بود ، در حالیکه برای تصمیمات خود هیچ مستندی ارایه ننموده اند . اقای سخنگو از ثبت نام ۶٨ حزب و تشکل در سایت کردیم و ٩٢ هزار نفر به نمایندگی از اقشار، احزاب، اصناف و تشکل‌های سیاسی ذکر کرده اند ، در حالیکه اسامی هیچکدام از انان را اعلام ننموده اند ؛ تا مشخص شود چه تعداد از تشکلهای توانمد از این ائتلاف کنار زده شده اند و چرا چندین ائتلاف انقلابی و جهادی بدلیل سرخوردگی از تصمیمات ناثواب این شورا ، شکل گرفته است . سخنگوی این ائتلاف مدعی شده بود :” مردم از رای دادن به لیست هایی با این ساز و کار ( داماد فلان آقا و پسر فلان مسوول) رویگردان هستند. ” در حالیکه در همین لیست سه فرزند ، یک برادر ، یک داماد از افراد ذی نفوذ وجود دارد .

دکتر هاشمی فشارکی اضافه کرد : بنده با عزیزان شورای ائتلاف از گذشته در تعامل بوده ام و بدعوت برخی افراد جلسه ای هم خدمت عزیزان رفته و سوابق تقدیم شد ولی بعد متوجه شدم پیش از حضور بنده ، لیست بسته شده بوده و یکی از دلایلش اینست که یکی از اعضای موثر این لیست در کانال خود از سوم فروردین ۱۴۰۰ از بسته شدن لیست خبر داده بود تسنیم نیز فهرست اعلامی وی را منتشر کرده بود، گرچه عزیزان ستاد ائتلاف منکر بسته شدن لیست بودند .ولی اگر واقعیت نداشته بایستی بعنوان بداخلاقی انتخاباتی وی را ترد میکردند ، در حالیکه این شخص در لیست اعلامی این شورا وجود دارد و این موضوع با منطق سازگار نیست . بنده از اینکه با افراد بازی شود ولی در عمل کار دیگری کنند ، گلایه مندم . چهار سال پیش نیز که اسامی بر اساس انتخابات هر  منطقه شهری صورت گرفته بود و ارای مقبولیت از مناطق شهری تهران جمع اوری شده بود به این شورا ارایه شده بود و اسم حقیر نیز در این لیست تجمیعی ۲۱ نفره وجود داشت ، بعلت اینکه سه نفر افراد سرشناس دیر تایید صلاحیت شدند ، اسامی سه نفر موجود در لیست را حذف کرده و اسامی افراد مذکور جایگزین شده بود.و به همین دلیل هم لیست خیلی دیر اماده و توزیع شد .

دکتر هاشمی فشارکی در انتها افزود : هر جمعی می تواند افراد مورد وثوق خود را معرفی کند ، ولی عنوان “شورای ائتلاف نیروهای انقلاب” را بایستی برازنده جمیع نیروهای انقلاب باشد. در حالیکه تعداد زیادی از افراد و جریانات انقلابی در این سازوکار وجود ندارند. در صورتیکه می بایستی همه جریانات همسو را در بر میگرفت و اعمال نفوذ برخی شخصیت های مسبوق به سابقه نبایستی ملاک چینش لیست با دکور دمکراسی می بود . یکی از دلایل آن نیز شکل گیری ائتلافهای مانند: ائتلاف نیروهای انقلاب (آنا) ، جریان گام دوم انقلاب اسلامی، جبهه جهادگران ایران اسلامی، ائتلاف متخصصین تهران “اُمّت” و چند تشکل دیگر  . لذا بعنوان یک نیروهی انقلاب از عزیزان متصدی امور تقاضا دارم برای پرهیز از انشاق و ایجاد وفاق ، عاجلا در روند کار تجدید نظر نمایند .

 

لازم به یاد اوری است ان چیزی که در نمود بیرونی ارایه می شد ، بارگزاری از طریق سامانه و رای گیری بوده است ولی بر اساس اعلام برخی از افراد فعال در جلسات شورای مذکور ، برای کانونها و تشکلهای سیاسی سهمیه تهیه شده بود ،که بلافاصله بعد پایان ثبت نامهای کاندیداها درهمان اواخر اسفند ۱۳۹۹ اسامی حدود ۳۰۰ نفر را جمع اوری کردند و عجیب اینکه با فاصله کمی جمع اوری شده و اسامی برخی افراد صاحب تجربه و توانمند اصلا فرصت ورود به  این لیست را نیافتند .

  • منبع خبر : ایثارپرس