کتاب گنجینه معارف شهدا ( سفارشها و نواهای آسمانیان فشارکی)
کتاب گنجینه معارف شهدا ( سفارشها و نواهای آسمانیان فشارکی)

این کتاب بیان شمه‌ای از حدیث عشق ۶۹ شهید فشارکی( نسبی و سببی ) است. وضعیت آماری شهدای فشارکی – وصیت‌نامه موضوعی شهدا -خلاصه‌ای از زندگینامه ایشان –متن وصیت‌نامه شهدا به قلم خودشهید
*
دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

۱۴ مهر ۱۳۹۹

 

گنجینه معارف شهدا 

( سفارشها و نواهای آسمانیان فشارکی)

بهار ۱۳۹۷

گنجینه معارف شهدای فشارکی(سفارشها و نواهای آسمانیان)

 

تالیف و تدوین: دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی

ناظر محتوایی: ستاد یادواره شهدای فشارکی

ناظر علمی: دکتر حسنعلی احمدی فشارکی

ناظر دوره اول محتوای فصل سوم: سید محمد علی هاشمی فشارکی

ناظر دوره دوم محتوای فصل سوم: روح الله غلامی فشارکی

ناظرفنی: مهندس محسن فشارکی

ویرایش محتوایی و ادبی: اعضای پایگاه بسیج شهدای اسلام ( فشارکی‌ها)

تایپ: سید مهدی هاشمی فشارکی

طراح پوستر: مهندس سید امیر هاشمی فشارکی

طراحی جلد: مهندس محمدرضا (حامد) جعفری فشارکی

نوبت چاپ: اول ۱۳۹۷ – شمارگان:۵۰۰

شابک: ۸-۶۱- ۸۴۹۶-۶۰۰-۹۷۸

چاپ و صحافی:

….تومان

نشر وانیا: خیابان ابوریحان خیابان وحید نظری پلاک ۳۶ واحد ۱

فروش اینترنتی WWW.Ketab.ir

کلیه حقوق اعم از چاپ و تکثیر، نسخه‌برداری برای مؤلف محفوظ است

نقل مطالب با ذکر ماخذ بلا مانع است

v   تقدیم به:

 • محضرمقدس امام حاضر(عج) و نایب آن حضرت، امام خامنه‌ای
 • شهدای بزرگوار فشارکی
 • خانواده معظم شهیدان
 • اقوام و دوستان شهیدان
 • همه آنان که برای امنیت و سرافرازی کشور جانفشانی کرده‌اند

و به:

 • آنان که بر تداوم راه شهیدان اهتمام داشته و در تلاشند.
 • و همه عاشقان و علاقمندان و دوستداران شهدا

 

 فهرست مطالب

پیش‌گفتار پایگاه بسیج مسجد شهدای اسلام و تاد یادواره شهدای فشارکی

پیشگفتارمولف

فصل اولشهدا در آینه آمار (خلاصه وضعیت شهدای فشارکی)

شهدای فشارکی از منظر آمار

وضعیت شهدای فشارکی به ترتیب سنی

نمودار سن نگار شهدای فشارکی، به تناسب وزنی

شکوفه نگار شهدای فشارکی

نمودار شکوفه نگار شهدای فشارکی براساس سنوات موالید

شهدای فشارکی از منظر وضعیت ایثارگری و شهادت

شمه‌ای از معارف شهدای فشارکی

روز نگار شهادت شهدای فشارکی

ماه نگار شهادت شهدای فشارکی

سال نگار شهادت شهدای فشارکی

مرتضی احمدی فشارکی

نام خانوادگی شهدای فشارکی

شهدا به ترتیب الفبایی نام کوچک

اسامی شهدای فشارکی و ضریب تکرار آن

اسامی مادران شهدا به ترتیب الفبا

وضعیت فراوانی نام مادران شهدا

نام پدران شهدا به ترتیب الفبا

وضعیت فراوانی نام پدران شهدا

والدین دارای دو شهید

فصل دوم وصیت‌نامه موضوعی شهدا

فصل سومسیمای شهید

خلاصه‌ای از زندگی‌نامه

شهدای فشارکی

مقدمه‌ای از حجت الاسلام حبیب الله غلامی فشارکی

فصل چهارم: متن وصیت‌نامه

شهدای بزرگوار فشارکی

مقدمه‌ای از دکتر حسنعلی احمدی فشارکی

پیوست‌ها

پیوست ۱: سه شهید والامقام با تشابه اسمی با اقوام فشارکی

پیوست ۲: معرفی اجمالی روستای فشارک

پیوست ۳: روحانیت معظم فشارکی

پیوست ۴: سیمای مزار شهدای فشارک – بعد از جنگ تحمیلی

پیوست ۵: نخستین یادواره شهدای فشارکی در سال ۹۲

پیوست ۶: شهدای عشق

پیوست ۷: لاله‌های خونین فشارکی

پیوست۸ : سالروز عطر افشانی هفت شهید فشارکی در یک عملیات

پیوست ۹: ورودی مزار شهدای فشارک

پیوست ۱۰: زیارت‌نامه شهدا

پیوست ۱۱: پوستر شهدای فشارکی   

پیوست شماره ۱۲: جدول سالنمای شهدای فشارکی

منابع

پیش‌گفتار پایگاه بسیج مسجد شهدای اسلام

و

 

ستاد یادواره شهدای فشارکی

 

بسم رب الشهدا و الصدیقین

 

 

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای مدظله می‌فرمایند: «امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست» در جایی دیگر ایشان می‌فرمایند: «تجلیل و تکریم شهدا از هر قشری و از هر نقطه‌ای از نقاط جغرافیایی کشور حقیقتاً حسنه وکار برجسته‌ای است.»

 

برای لبیک به فرمایشات معظم‌له و به جهت ارج نهادن به مقام والای شهیدان و زنده نگه داشتن یاد این آسمانیان همیشه جاوید، و تلاش برای اثرگذاری بیشتر و یک کار ماندگار برای شهدای فشارکی که مدت‌ها ذهن دوستان در پایگاه بسیج شهدای اسلام وفامیل محترم را به خود معطوف ساخته بود، با دعوت از جمعی از رزمندگان دفاع مقدس و نخبگان اقوام فشارکی ستاد یادواره شهدای فشارکی در سال۱۳۹۰و با یاری از خداوند متعال و روح حاضر شهیدان عزیز تشکیل گردید.

 

حاصل تلاش‌ها و جلسات متعدد دوستان در ستاد یادواره در ابتدای کار جمع آوری مدارک، اسناد و دست نوشته‌های شهیدان بود. با جمع آوری آثار مختصری از زندگینامه شهیدان، اولین یادواره شهدای فشارکی درسال ۱۳۹۲برگزارگردید.

 

به دنبال برگزاری باشکوه و معنوی اولین یادواره شهدای فشارکی و استقبال زیاد مردم شهیدپرور از یادواره مذکور، و اشتیاق و تداوم این راه و امید برای اثرگذاری بیشتر اثر معنوی شهیدان باعث شد، دومین یادواره شهدای فشارکی در سال۱۳۹۵همزمان با سالگرد شهدای عملیات محرم برگزار گردد.

 

همانطور که مستحضر هستید با تلاش‌های قبلی در ستاد یادواره و همت دوستان و همراهی خانواده محترم شهدا در جهت ثبت و ضبط آثار شهدا، یک جلد کتاب باعنوان شکوه ایثار در اولین یادواره شهدای فشارکی رونمایی گردید.

 

در هنگام آماده سازی برای چاپ کتاب شکوه ایثار مطلع شدیم که یکی از اساتید دانشگاه و رزمندگان دفاع مقدس، با شیوه‌ای نوین و ابداعی در جمع آوری زندگینامه شهدای فشارکی و وصیت‌نامه‌های ایشان تلاش نموده است. پس از مذاکرات با ایشان مقرر گردید، مطالب کتاب ایشان وکتاب شکوه ایثار بازنگری، تکمیل و با شیوه‌ای نوین آماده تدوین گردد و در دسترس بهترعلاقه مندان به یاد و نام شهیدان قرار گیرد.

 

لذا اثر حاضر تحت عنوان جدید «گنجینه معارف شهدای فشارکی (آخرین سفارش‌ها ونواهای آسمانیان)» تقدیم میگردد.

 

امید است که این اثر مورد بهره برداری در کلیه مراحل زندگی همه ما قرارگرفته و راه شهدای بزرگوار همواره سرمشق زندگی ما قرار گیرد.

 

از کلیه عزیزانی که در تدوین این سند همکاری داشته‌اند، به ویژه فامیل محترم فشارکی و خانوده معظم شهدا که اطلاعات ارزشمند خود را در اختیار ما قراردادند و مولف محترم جناب آقای دکتر سید جواد هاشمی فشارکی تشکر نموده و برای همه ایشان عزت و سربلندی و توفیق از جانب پروردگار مسئلت می نماییم.

 

از همه خوانندگان محترم تقاضامندیم ما را از انتقادات و پیشنهادات خود در جهت کارهای بهتر و ماندگار تر برای شهیدان عزیز یاری نمایند.

 

السلام علینا و علی عبادالله الصالحین

 

پایگاه بسیج مسجد شهدای اسلام و ستاد یادواره شهدای فشارکی

 

 

پیشگفتارمولف

بنام آفریدگار شهیدان، خداوند شاهد و مشهود

این الطالب بدم المقتول بکربلا” نا ”

 

“این وصیتنامه‏‌هایى که این عزیزان مى‏نویسند مطالعه کنید. پنجاه سال عبادت کردید، و خدا قبول کند، یک روز هم یکى از این وصیتنامه‏ها را بگیرید و مطالعه کنید و تفکر کنید.”

(صحیفه امام ج‏۱۴ص۴۹۱)

ü            مفاهیم و آثار مادی و معنوی به جامانده از شهیدان، مجموعه‌ای غنی را در فرهنگ شیعه تشکیل می‌دهد که به آن فرهنگ شهادت اطلاق می‌گردد. که عبارت است از تمامی آثار باقیمانده از شهید، اعم از آثار غیر مادی (معنوی) مثل باورها، اعتقادات، خلقیات، رفتارها، اهداف و دیگر وجوه معنوی و الهی شهید که الهام گرفته از قرآن و گفتارمعصومین(ع) میباشد؛ و آثار مادی آن عبارتند از تربت پاک شهید، وسایل شخصی، اسامی خیابان‌ها، مراسم مربوط به شهید، آثار مکتوب و کل هر چیزی که قابل مشاهده و لمس بوده و یادآور شهید باشد. فرهنگ شهادت متأثر از پوشش‌های فرهنگی (فرهنگ‌پذیری، فرهنگ‌یابی تغییرات اجتماعی و هویت فرهنگی) به عبارت دیگر خصوصیات فرهنگ را دارا ست یعنی دچار تغییرات می‌شود از هویت جامعه نشأت گرفته و متأثر می شود، پذیرفتنی، آموختنی و تدریجی نیز است.

 

ü            امام خمینی«ره» هدف مبارزه و شهادت را؛ حفظ اسلام و احکام قرآن کریم می‌داند. شهادت زمانی حاصل می شود که با ایمان به خدا همراه باشد. هدف شهادت و آمال شهیدان تحقق«عدل الهی»، «تحقق اسلام»، «قوت دادن به اسلام»، «شرف اسلام»، «احیاء ارزشهای معنوی»، «عزت دین» و در یک کلام اعتلای حق بود. آثار و نتایج برکات شهادت از دیدگاه امام«ره» نیز عبارتنداز: بازیابی حیات ملت، ایجاد موج در دنیا، آبیاری درخت اسلام، تحقق حکومت برهنگان، بیمه شدن شرافت ملت، تقویت روحیه ملت، به دست آوردن استقلال و آزادی، دفع مفاسد از جامعه، تسلیم و سر تعظیم فرودآوردن دنیا در مقابل ملتی که شهادت را سعادت می‌داند، بیمه شدن اسلام و انقلاب، قطع دست قدرتها و عامل نشاط و تحرک ملت. امام خمینی«ره» خاستگاه اجتماعی شهیدان را از توده‌های مستضعف و طبقات محروم می‌داند.

 

ü            رهبری انقلاب اسلامی نیز همان دیدگاه امام «ره» را در خصوص شهادت و فرهنگ آن دارد. شهید مظهر هدف، تلاش و تداوم است، و شهادت بهترین مردن است»، شهادت به عنوان یک انتخاب حرکت و عمل از سوی افراد خود ساخته برای ساختن جامعه‌ای بهتر و اعتلای کلمه الله صورت می‌پذیرد. شهادت آسیب ناپذیر ساختن ملت‌ها را موجب می گردد و تضمین کننده استقلال ملت و سربلندی اسلام است. ایشان در فرازی از سخنان خود، واژه فرهنگ شهادت را به کار بردند. «حق بزرگ آنان (شهیدان ) بر ما آن است که فرهنگ شهادت و ارزش مجاهدت در راه خدا تبیین شود.» یکی از روش‌ها، زنده نگه داشتن و بزرگداشت یاد و نام شهیدان است.

 

ü            بزرگداشت شهید یعنی اصالت بخشیدن به هدف‌ها و تشویق به آن عمل و تقدیس آن ایثار. تکریم شهیدان به آن است که این ملت هرگز در برابر سلطه گران مستکبر سر خم نکند و این زمانی میسر می‌شود که یاد شهدا همیشه در فضای جامعه زنده باشد. اولین نقطه آغازین تداوم راه شهیدان و احیای فرهنگ شهادت از خانواده، به ویژه فرزندان شهیدان است. در زبان شهیدان دو پیام وجود دارد، اولین آن پیام شهادت و دیگری حراست از آرمان‌های شهداست. به باور امام خامنه‌ای «پاسداری از فرهنگ شهادت» برای بنیاد شهید که متولی رسمی تامین حیات مادی و معنوی خانواده شهدا و ترویج فرهنگ شهادت در جامعه است می‌تواند جان دیگری به این نهاد انقلابی بدهد و تلاش فرهنگی این نمایندگی باید «آکندن عطر شهادت در جامعه و تبیین حق عظیم شهیدان باشد ». ارزش سوگواری و یادآوری شهدا در مرثیه‌ها کار نیکویی است، اما موثرتر از آن، برشمردن افتخارات شهید و نیز ارائه دادن کارهای هنری در زمینه زیبایی پیام شهیدان و نیز افتخاری که آفریده‌اند، می‌تواند باشد. درکارهای فرهنگی نیز روح فرهنگی باید حاکم باشد.

 

ü            استاد مطهری بحث پیرامون شهید را با عنوان «قداست شهید» آغاز می‌کند، منشا قداست شهادت را «فی سبیل الله» بودن آن می‌داند. شهادت؛ قداست خود را از اینکه«فدا کردن تمامی هستی خود است در راه هدف مقدس جهاد» کسب می‌کند واین از ابعاد دیگری است که به شهادت قداست بخشیده است. در اسلام آنچه منجر به شهادت، یعنی مرگ آگاهانه در راه هدف مقدس می‌گردد، به صورت یک اصل درآمده است و نام آن جهاد است. استاد مطهری بزرگترین خاصیت شهید را «حماسه آفرینی» او می‌داند. چون این حماسه آفرینی به جامعه؛ نشاط، تحرک و پویایی می بخشد. به نظر او هر فردی با عملش خدمتی که به اجتماع می‌کند و با تاثیری که برجامعه می‌گذارد، جاودان می‌شود. شهید از راه خون خودش، خود را در جامعه جاوید می‌کند. استاد مطهری برحق شهید بربشریت نیز تاکید دارد، هیچکس حقی به اندازه شهدا بربشریت ندارند. شهدا مدیون بشریت نیستند چرا که با از خودگذشتگی و فداکاری، محیط را برای دیگران مساعد می‌کنند.

ü            این کتاب بیان شمه‌ای از حدیث عشق شهدای والامقام وابسته به دیار کهن، روستای فشارک سرافراز است.بر مادران و پدران این خطه، بر اساتید، معلمان، علماء و خطباء و هر آنکس که دستی بر آتش تعلیم و تهذیب آنها داشته‌اند، مبارک‌باد، که در بر کشیدن این شهیدان رفیع‌المنزله قدرت تربیتی و روحی خود را به نمایش گذاشتند و اینک مائیم و میراثی عظیم از خون شهیدان، پیامشان و آرمان‌هایشان و امامشان و موج خروشانی که در جهان افکنده‌اند.

ü            توفیق مصاحبت با شهدای بزرگوار حسین اثنی عشری، سید ابوالفضل هاشمی فشارکی، امیرحسین نقیان فشارکی، سید ساعد هاشمی فشارکی، مهدی عظیمی اصفهانی و برخی دیگر که رفتند و حسرت جاماندگی از غافله سبک‌بالان آسمانی را بر دل ما جاماندگان گذاشتند دینی مضاعف را بردوش گذاشته است و به جهت پاسداشت یاد و ترویج راهشان، این مجمل منظم از وادی شهادت، با نام “گنجینه معارف شهدای فشارکی(آخرین سفارشها و نواهای آسمانیان)” به‌عنوان نــدای آسمــانیــان شهدای فشارکی و پیک پیام‌های فشارکی وآخرین سفارشهای آسمانیان فشارکی به ما جاماندگان و نیز نسلهای بعدی آنان، نزدیکان و علاقمندان، جهت بهره‌مندی بهتر و بیشتر گروههای مختلف سنی و شغلی تقدیم می‌گردد.

به منظور بهره برداری بیشتر، این اثر در چهار فصل زیر تدوین و ارایه شده است:

 • فصل اول: اختصاص به شهدا در آینه آمار دارد وخلاصه وضعیت شهدای فشارکی بوده و اطلاعاتی از معارف شهدای فشارکی ارایه شده است.
 • فصل دوم: وصیت‌نامه موضوعی شهدا، با رویکردی کاملاً ابداعی و جدید، جهت سهولت بهره‌برداری از وصایای شهدا تدوین گردیده است
 • فصل سوم [۱]: تحت عنوان سیمای شهید بوده، که در این فصل خلاصه‌ای از زندگینامه شهدای فشارکی به همراه تصاویر شهدا ارایه شده است.
 • در فصل چهارم، متن وصیت‌نامه شهدای فشارکی به قلم خود شهدا ارایه گردیده است.
 • در پیوست نیز برخی موارد مرتبط ارایه شده است.

ü            فصل اول و دوم و جداول پیوست این کتاب کاملاً ابداعی و جدید بوده و در هیچ از یک منابع موجود شهدا چنین رویکردی تاکنون وجود نداشته است. و بنحوی است که قابل بهره‌برداری در کارهای آموزشی و پژوهشی توسط صنوف و رده‌های سنی مختلف می‌باشد و در تهیه مطالب فصل سوم ابتدا از پایگاه‌های معتبر مثل پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و….اطلاعات اولیه استخراج و سپس درجهت تکمیل آن از مطالب کتابچه شکوه ایثار(کتابچه تک نسخه‌ای) بهره‌گیری شده است. و در برخی از مغایرت‌های این دو، اصالت را بردقت پایگاه‌های اطلاع رسانی مذکور قرار داده شده است. آنگاه اغلب زندگی‌نامه‌ها برای نزدیکان شهدا ارسال گردید و نظرات آنان اخذ و اعمال گردید. و مطالب فصل چهارم انعکاس از متن وصیت‌نامه شهدا می‌باشد

ü            و سپس برای نمایندگان عزیز ستاد یادواره شهدای فشارکی[۲] و پایگاه بسیج مسجد شهدای اسلام( فشارکی‌ها) ارسال و نظرات آنان نیز اخذ و اعمال گردیده است. براساس جلسه مورخ ۲۸ تیرماه ۱۳۹۶ در مسجدجامع فشارک جهت افزایش دقت امر، جلسه نهایی رسیدگی به اطلاعات زندگی‌نامه شهدا تشکیل گردد. و برهمین اساس این جلسه در مورخ اول مردادماه ۱۳۹۶ در دفتر پایگاه بسیج مسجد شهدای اسلام تشکیل و مورد بررسی قرار گرفت. و همچنین پس از صفحه آرایی توسط ناشر نیز مجدداً در اختیار عزیزان ستاد یادواره شهدا قرار گرفته و پس از اخذ نظرات نهایی، ویرایش پایانی کتاب صورت گرفته و در اختیار ناشر قرار گرفت.

ü            لازم به ذکر است، این کتاب درخصوص اقوام نسبی و همچنین سببی درجه اول بوده و اقوام سببی درجه دوم ( مثل کسانی که مادر بزرگ آنها فشارکی بوده است آورده نشده است.

ü             هم‌چنین لازم به ذکر است زندگی‌نامه شهید مهدی عظیمی توسط شوهر خواهر وی (شهید حسین اثنی عشری) پیش از شهادت خودش نگارش شده است و در اینجا تلخیص آن ارایه شده است و زندگی‌نامه شهید امیر حسین نقیان فشارکی توسط اخوی گرامی وی آقای دکتر مهدی نقیان فشارکی ارایه گردیده است. و زندگی‌نامه شهیدان مرتضی و محسن مطلبی فشارکی به نقل از آقای اکبر مطلبی فشارکی، اخوی شهیدان عزیز ثبت و درج گردیده است.

ü            ضمن تشکر از کلیه اقوام و عزیزانی که در جمع آوری وتدوین اطلاعات شهدا همکاری داشتند، بویژه اقوامی که اطلاعات ارزشمند خود را در اختیار ستاد یادواره اول شهدای فشارکی قرار دادند، و بخصوص از پسرعموی عزیزم آقای سید محمد علی هاشمی فشارکی که نقش محوری در تهیه مستند “شکوه ایثار” داشتند. و نیز اعضای ستاد یادواره شهدای فشارکی در سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۵ که تلاش بسیار زیادی در جهت بزرگداشت یاد وراه شهدا نمودند. و همچنین از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های فرمانده محترم قبلی وفعلی پایگاه مسجد شهدای اسلام ( فشارکیها) و سایر عزیزان پایگاه بسیج، و آقای مجتبی جعفری فشارکی، حاج آقا روح الله غلامی فشارکی و آقای ابراهیم غلامی فشارکی، بابت تلاش و پیگیری‌های مجدانه‌شان و سایر عزیزان فشارکی و مسولین بنیاد شهید، نهایت تشکر و تقدیر را دارم و انشاالله ثواب مضاعف نصیب همگی گردد.

ü            آنچه تدوین و تالیف و انتشار یافته، همه از عنایت خود شهدا و نیز زحمات و حمایت‌های اقوام (فامیل) محترم فشارکی بوده است و هم بدین سبب نخست تقدیم به همه آنان و هم چنین سایر هموطنان عزیزی که از آن بهره برداری می نمایند، می‌گردد.

ü            بدیهی است این اثر بدلیل ضعف در منابع، تفاوت در اطلاعات واصله از منابع مختلف، تغییرات در ویرایش‌های این اثر و نیز محدودیت زمانی، قطعاً خالی از اشکال و قصور نبوده، ضمن پوزش و اعتذار خاضعانه از محضر مبارک یادگاران و بازماندگان شهدای عزیز، خواهشمند است نظرات ارزشمند خود را جهت غنای بیشتر آن ارایه نمایید.

ای شهیدان فشارکی، عشق مدیون شماست

هرچه ما جاماندگان داریم ز خون پاک شماست

با احترام

تابستان ۱۳۹۶

سیدجواد هاشمی فشارکی

 

فهرست مطالب

فهرست مطالب… ۹

پیش‌گفتار پایگاه بسیج مسجد شهدای اسلام و ستاد یادواره شهدای فشارکی.. ۱۷

پیشگفتارمولف… ۱۹

فصل اول: شهدا در آینه آمار (خلاصه وضعیت شهدای فشارکی) ۲۵

شهدای فشارکی از منظر آمار ۲۷

وضعیت شهدای فشارکی به ترتیب سنی.. ۳۲

نمودار سن نگار شهدای فشارکی، به تناسب وزنی.. ۳۲

شکوفه نگار شهدای فشارکی.. ۳۴

نمودار شکوفه نگار شهدای فشارکی براساس سنوات موالید. ۳۷

شهدای فشارکی از منظر وضعیت ایثارگری و شهادت… ۳۸

شمه‌ای از معارف شهدای فشارکی.. ۴۳

روز نگار شهادت شهدای فشارکی.. ۴۶

ماه نگار شهادت شهدای فشارکی.. ۴۸

سال نگار شهادت شهدای فشارکی.. ۴۹

مرتضی احمدی فشارکی.. ۵۸

نام خانوادگی شهدای فشارکی.. ۶۳

شهدا به ترتیب الفبایی نام کوچک…. ۶۳

اسامی شهدای فشارکی و ضریب تکرار آن.. ۶۴

اسامی مادران شهدا به ترتیب الفبا ۶۶

وضعیت فراوانی نام مادران شهدا ۶۸

نام پدران شهدا به ترتیب الفبا ۶۸

وضعیت فراوانی نام پدران شهدا ۷۰

والدین دارای دو شهید. ۷۱

فصل دوم: وصیت‌نامه موضوعی شهدا ۷۳

سخن آغازین در وصیت‌نامه شهدا ۷۶

آیات نقل شده درمتن وصیت‌نامه شهدا ۸۱

احادیث نقل شده درمتن وصیت‌نامه شهدا ۸۴

دعا‌های شهدا ۸۸

وصیت‌نامه می‌نویسم. ۹۱

شکر، تقدیر و تشکر شهید. ۹۳

رسالت جهانی.. ۹۴

وصیت به ملل دیگر. ۹۷

آزادی قدس…. ۹۷

دفاع ازحق.. ۹۸

وصیت درخصوص دانشگاه‌ها ۹۸

وصیت به معلمان و دانش آموزان.. ۱۰۱

وصیت به ازدواج کردن.. ۱۰۲

مراسم عروسی بعد از شهادت… ۱۰۲

وصیت شهید به فرزندان خود. ۱۰۳

صراط مستقیم. ۱۰۵

خطاب به مردم (عمومی) ۱۰۵

انقلابی ماندن.. ۱۱۱

وصیت به تحمل سختی‌ها و استقامت… ۱۱۱

کار برای خدا ۱۱۲

وصیت درخصوص انقلاب اسلامی.. ۱۱۳

روایت شهید از انقلاب اسلامی و حوادث آن.. ۱۱۵

وصیت درخصوص بصیرت افزایی.. ۱۱۶

 نسبت به دولت و مجلس…. ۱۱۸

 وصیت نسبت به رهبری انقلاب(ولی فقیه) ۱۱۸

پیرو ولی فقیه باشید. ۱۲۴

وصیت در خصوص روحانیت… ۱۲۹

وصیت خود سازی و تهذیب نفس…. ۱۳۱

وصیت عبادی.. ۱۳۳

وصیت به نمازجمعه. ۱۳۵

وصیت به جوانان.. ۱۳۶

درخصوص جبهه‌ها و رزمندگان.. ۱۳۶

اسلام و قرآن در وصیت‌نامه ها ۱۴۰

ارادت به رسول خدا(ص) و اِمامان معصوم (ع) ۱۴۴

انتخابات ریاست جمهوری.. ۱۵۰

وصیت به نظامیان و بسیجیان.. ۱۵۰

درخصوص ارادت ویژه به بسیج.. ۱۵۱

وصیت فرهنگی.. ۱۵۱

مبارزه با دشمن دروصیت‌نامه شهدا ۱۵۱

دشمن شناسی در وصیت‌نامه شهدا ۱۵۴

آمریکا، شوروی و اسراییل در وصیت‌نامه شهدا ۱۵۸

وصیت درخصوص گروه‌های سیاسی.. ۱۵۹

حمایت از احزاب و گروه‌های سیاسی.. ۱۶۰

وصیت درخصوص منافقین و ضدانقلاب (قدیم وجدید) ۱۶۱

خمس فرزندان.. ۱۶۴

آرزوی شهادت… ۱۶۴

درخصوص مرگ… ۱۷۶

عرض ارادت به شهدا و راه آنان.. ۱۷۸

وصیت درخصوص مفقودین.. ۱۸۰

وصیت در خصوص جانبازان.. ۱۸۱

خانواده شهدا ۱۸۱

جهاد در وصیت‌نامه شهدا ۱۸۱

هدف شهدا، از حضور در جبهه. ۱۸۵

نگاه به دنیا ۱۹۰

وصیت به فامیل و اقوام و دوستان.. ۱۹۱

وصیت به خانواده ۱۹۳

وصیت به والدین خود. ۱۹۵

وصیت به پدر ۲۰۰

وصیت به مادر ۲۰۲

نسبت به همسرخود. ۲۰۶

وصیت به خواهران (نسبی و دینی) ۲۰۷

وصیت به برادران (نسبی و دینی) ۲۱۰

وصیت به فرزندان.. ۲۱۳

سفارش همسایگان.. ۲۱۴

ارادت به خانواده شهدا ۲۱۴

احترام به والدین.. ۲۱۵

وصیت پرهیز ازخرج‌های اضافی.. ۲۱۵

وصیت نماز و روزه قضا….. ۲۱۶

آرزو‌های شهدا ۲۱۷

جنازه شهید. ۲۱۸

دیوان اشعار شهدا ۲۱۹

سخن پایانی شهدا ۲۲۲

فصل سوم: سیمای شهید. ۲۲۵

خلاصه‌ای از زندگی‌نامه. ۲۲۵

شهدای فشارکی.. ۲۲۵

مقدمه‌ای از حجت الاسلام حبیب الله غلامی فشارکی.. ۲۳۱

شهید آقاجانی فشارکی، امیرحسین.. ۲۳۲

شهید آقاجانی فشارکی، علیرضا ۲۳۴

شهید اثنی عشری، حسین (حسن) ۲۳۶

شهید احمدی فشارکی، رضا ۲۴۰

شهید احمدی فشارکی، مرتضی.. ۲۴۲

شهید احمدی فشارکی، یحیی.. ۲۴۴

شهید اشجع، علی.. ۲۴۶

شهید بورانی، اصغر. ۲۵۰

شهید جعفری فشارکی، جعفر(فرزند عبدالحسین) ۲۵۲

شهید جعفری فشارکی، جعفر(فرزند قدم علی) ۲۵۴

شهید جعفری فشارکی، رضا ۲۵۶

شهید حاج شریفی، جواد. ۲۵۸

شهید حسینی فشارکی، سید حسین.. ۲۶۰

شهید خوشبخت، جواد. ۲۶۲

شهید سلمانی فشارکی، حسین.. ۲۶۴

شهید سلمانی فشارکی، مرتضی.. ۲۶۶

شهید سلمانی فشارکی، مهدی.. ۲۶۸

شهید سوریان، محسن.. ۲۷۰

شهید سوریان، منصور ۲۷۲

شهید سوریان، ولی الله… ۲۷۴

شهید عظیمی اصفهانی ، مهدی.. ۲۷۶

شهید علیمرادی، علی اصغر. ۲۷۸

شهید غلامی فشارکی، علی اکبر( معروف به حکمت الله) ۲۸۲

شهید غلامی فشارکی، محمد حسین.. ۲۸۴

شهید غلامی فشارکی، مرتضی.. ۲۸۸

شهید محمدی فشارکی، ابراهیم. ۲۹۰

شهید محمدی فشارکی، اسد الله… ۲۹۲

شهید محمدی فشارکی، حسین.. ۲۹۴

شهید محمدی فشارکی، رسول.. ۲۹۶

شهید محمدی فشارکی، مجید. ۳۰۰

شهید محمدی فشارکی، مسعود. ۳۰۴

شهید محمدی فشارکی، میرزا محمد. ۳۱۰

شهید محمدی فشارکی، محمود. ۳۱۴

شهید مطلبی فشارکی، احمد رضا ۳۱۶

شهید مطلبی فشارکی، اکبر. ۳۱۸

شهیده مطلبی فشارکی، فاطمه. ۳۲۰

شهیده مطلبی فشارکی، طیبه. ۳۲۲

شهید مطلبی فشارکی، مجید. ۳۲۴

 شهید مطلبی فشارکی، محمد (فرزند علی) ۳۲۶

شهید مطلبی فشارکی، محمد (فرزند رمضان) ۳۲۸

شهید مطلبی فشارکی، محمد رضا ۳۳۲

شهید مطلبی فشارکی، مرتضی ۳۳۴

شهید مطلبی فشارکی، محسن.. ۳۳۶

شهید مطلبی فشارکی، مرتضی.. ۳۳۸

شهید مطلبی فشارکی، رضا ۳۴۰

شهید مطلبی فشارکی، مصطفی.. ۳۴۲

شهید مطلبی فشارکی، مهدی (فرزند علی اصغر) ۳۴۶

شهید مطلبی فشارکی، مهدی (فرزند محمد علی) ۳۴۸

شهید مطلبی فشارکی، رحیم. ۳۵۰

شهید مطلبی فشارکی، عباس…. ۳۵۲

شهید مطلبی فشارکی، علی محمد. ۳۵۴

 شهید مطلبی فشارکی، محمد علی.. ۳۵۶

شهید مطلبی فشارکی، نجف علی.. ۳۵۸

شهید نقیان فشارکی، ابوالفضل.. ۳۶۰

شهید نقیان فشارکی، امیر حسین.. ۳۶۴

 شهید نقیان فشارکی، شکرالله… ۳۶۶

شهید نقیان فشارکی، علی اصغر. ۳۶۸

شهید نقیان فشارکی، مرتضی.. ۳۷۰

 شهید نقیان فشارکی، مصطفی.. ۳۷۲

شهید هاشمی فشارکی، سید ابوالفضل( سید عباس) ۳۷۴

شهید هاشمی فشارکی، سید ساعد ( سید مسعود) ۳۷۸

جانباز متوفی حاج اکبر مطلبی فشارکی.. ۳۸۰

 آزاده متوفی حاج اکبر بورانی.. ۳۸۲

 شهیدآینده – – – – – فشارکی.. ۳۸۴

فصل چهارم: متن وصیت‌نامه. ۳۸۵

شهدای بزرگوار فشارکی.. ۳۸۵

مقدمه‌ای از دکتر حسنعلی احمدی فشارکی.. ۳۹۱

شهید آقاجانی فشارکی، امیرحسین( فرزند اکبر) ۳۹۳

شهید آقاجانی فشارکی، علیرضا (فرزند اکبر)………………………………………………………………………………………….. ۳۹۴

شهید اثنی عشری، حسین (حسن) فرزند عباسعلی…………………………………………………………………………………. ۳۹۶

شهید احمدی فشارکی، رضا ( فرزند علی اکبر)………………………………………………………………………………………. ۴۰۰

شهید احمدی فشارکی، مرتضی( فرزند علی اکبر)………………………………………………………………………………….. ۴۰۲

شهید احمدی فشارکی، یحیی ( فرزند محمود) ۴۰۵

شهید اشجع، علی (فرزند حسن)……………………………………………………………………………………………………………. ۴۰۶

شهید بورانی، اصغر (فرزند حاج حسین)…………………………………………………………………………………………………. ۴۰۸

شهید جعفری فشارکی، جعفر ( فرزند میرزا عبدالحسین) ۴۱۳

شهید جعفری فشارکی، جعفر ( فرزند قدم علی)……………………………………………………………………………………… ۴۱۳

شهید جعفری فشارکی، رضا (فرزند علی)………………………………………………………………………………………………. ۴۱۴

شهید حاج شریفی، جواد (فرزند عباس علی) ۴۱۴

شهید حسینی فشارکی، سید حسین ( فرزند سید هاشم) ۴۱۹

شهید خوشبخت، جواد (فرزند عباس)…………………………………………………………………………………………………….. ۴۱۹

شهید سلمانی فشارکی، حسین (فرزند رمضان)………………………………………………………………………………………. ۴۲۰

شهید سلمانی فشارکی، مرتضی ( فرزند عباس علی) ۴۲۳

شهید سلمانی فشارکی، مهدی ( فرزند حسن) ۴۲۳

شهید سوریان، محسن ( فرزند محمد علی)……………………………………………………………………………………………. ۴۲۵

شهید سوریان، منصور ( فرزند محمد علی)……………………………………………………………………………………………. ۴۲۵

شهید سوریان، ولی الله (فرزنداحمد)………………………………………………………………………………………………………. ۴۲۶

شهید عظیمی اصفهانی، مهدی ( فرزند حاج شکرالله)…………………………………………………………………………….. ۴۲۶

شهید علیمرادی، علی اصغر ( فرزند رجب علی) ۴۲۹

شهید غلامی فشارکی، علی اکبر( معروف به حکمت الله) فرزند قاسم……………………………………………………… ۴۲۹

شهید غلامی فشارکی، محمد حسین (فرزند محمدرضا) ۴۲۹

شهید غلامی فشارکی، مرتضی ( فرزند رضا)…………………………………………………………………………………………. ۴۲۹

شهید محمدی فشارکی، ابراهیم (فرزند مرتضی)……………………………………………………………………………………. ۴۳۰

شهید محمدی فشارکی، اسد الله (فرزند حسن)……………………………………………………………………………………… ۴۳۴

شهید محمدی فشارکی، حسین (فرزند علی) ۴۳۵

شهید محمدی فشارکی، رسول (فرزند حسین)……………………………………………………………………………………….. ۴۳۹

شهید محمدی فشارکی، مجید (فرزند محمد)………………………………………………………………………………………… ۴۳۹

شهید محمدی فشارکی، میرزا محمد (فرزند میرزا هادی ) ۴۴۴

شهید محمدی فشارکی، مسعود ( فرزند حاج میرزا یحیی)………………………………………………………………………. ۴۴۴

شهید محمدی فشارکی، محمود ( فرزند قاسم)………………………………………………………………………………………. ۴۴۶

شهید مطلبی فشارکی، احمد رضا (فرزند محمد علی) ۴۴۷

شهید مطلبی فشارکی، اکبر ( فرزند محمد)……………………………………………………………………………………………. ۴۴۸

شهید مطلبی فشارکی، فاطمه (فرزند عبدالله)………………………………………………………………………………………… ۴۴۹

شهید مطلبی فشارکی، طیبه ( فرزند محمد رضا)……………………………………………………………………………………. ۴۴۹

شهید مطلبی فشارکی، مجید (فرزند علی اکبر) ۴۵۰

شهید مطلبی فشارکی، محمد ( فرزند رمضان ) ۴۵۰

شهید مطلبی فشارکی، محمد ( فرزند علی)…………………………………………………………………………………………… ۴۵۱

شهید مطلبی فشارکی، محمد رضا (فرزند مهدی)…………………………………………………………………………………… ۴۵۲

شهید مطلبی فشارکی، مرتضی (فرزند حسن)………………………………………………………………………………………… ۴۵۲

شهید مطلبی فشارکی، محسن ( فرزند حسن) ۴۵۳

شهید مطلبی فشارکی، مرتضی (فرزند مصیب علی) ۴۵۵

شهید مطلبی فشارکی، رضا (فرزند مصیب علی)…………………………………………………………………………………….. ۴۵۵

شهید مطلبی فشارکی، مصطفی ( فرزند رضا)………………………………………………………………………………………… ۴۵۵

شهید مطلبی فشارکی، مهدی (فرزند علی اصغر)……………………………………………………………………………………. ۴۵۸

شهید مطلبی فشارکی، مهدی (فرزند محمد علی)………………………………………………………………………………….. ۴۵۹

شهید مطلبی فشارکی، رحیم (فرزند رمضان)…………………………………………………………………………………………. ۴۶۰

شهید مطلبی فشارکی، عباس (فرزند حسن)………………………………………………………………………………………….. ۴۶۱

شهید مطلبی فشارکی، محمد علی (فرزند محمدرضا)…………………………………………………………………………….. ۴۶۳

شهید مطلبی فشارکی، علی محمد (فرزند عبدالله)………………………………………………………………………………….. ۴۶۳

شهید مطلبی فشارکی، نجف علی (فرزند عبدالله)…………………………………………………………………………………… ۴۶۴

شهید نقیان فشارکی، ابوالفضل (فرزند رضا) ۴۶۵

شهید نقیان فشارکی، امیر حسین (فرزند استاد غلام علی)………………………………………………………………………. ۴۶۷

شهید نقیان فشارکی، شکرالله (فرزند اکبر) ۴۶۹

شهید نقیان فشارکی، علی اصغر (فرزند عابد)………………………………………………………………………………………… ۴۷۰

شهید نقیان فشارکی، مرتضی (فرزند ابوالقاسم ) ۴۷۰

شهید نقیان فشارکی، مصطفی ( فرزند قدیر علی) ۴۷۱

شهید هاشمی فشارکی، سید ابوالفضل( سید عباس) فرزند سید محمد. ۴۷۱

شهید هاشمی فشارکی، سید ساعد ( فرزندسید اسماعیل)……………………………………………………………………….. ۴۷۲

پیوست‌ها ۴۸۵

پیوست ۱: شش شهید فشارکی که دراخرین لحاظ چاپ به کتاب اضافه شدند.. ۴۸۷

پیوست ۲: معرفی اجمالی روستای فشارک… ۴۹۱

پیوست ۳: روحانیت معظم فشارکی.. ۴۹۳

پیوست ۴: سیمای مزار شهدای فشارک – بعد از جنگ تحمیلی.. ۴۹۶

پیوست ۵: نخستین یادواره شهدای فشارکی در سال ۹۲٫ ۴۹۸

پیوست ۶: شهدای عشق.. ۵۰۳

پیوست ۷: لاله‌های خونین فشارکی.. ۵۰۴

پیوست۸ : سالروز عطر افشانی هفت شهید فشارکی در یک عملیات… ۵۱۲

پیوست ۹: ورودی مزار شهدای فشارک… ۵۱۶

پیوست ۱۰: زیارت‌نامه شهدا ۵۱۷

پیوست ۱۱: پوستر شهدای فشارکی………………………………………………………………………………………………………. ۵۱۸

پیوست شماره ۱۲: جدول سالنمای شهدای فشارکی.. ۵۱۹

منابع. ۵۳۱

 

‏سرشناسه:هاشمی فشارکی، سیدجواد، ‏‫۱۳۴۰ -‏‬
‏عنوان و نام پدیدآور:گنجینه معارف شهدا: (سفارشها و نواهای آسمانیان)/ سیدجواد هاشمی‌فشارکی؛ ناظر علمی حسنعلی احمدی‌فشارکی.
‏مشخصات نشر:تهران : وانیا‏‫‬، ۱۳۹۶.
‏مشخصات ظاهری:‏‫‬۴۶۰ ص.: مصور (رنگی)، جدول.
‏شابک:‏‫‭۹۷۸-۶۰۰-۸۴۹۶-۶۱-۸‬‬
‏وضعیت فهرست نویسی:فیپا
‏یادداشت:عنوان دیگر: گنجینه معارف شهدای فشارکی (سفارشها و نواهای آسمانیان).
‏عنوان دیگر:گنجینه معارف شهدای فشارکی (سفارشها و نواهای آسمانیان).
‏عنوان دیگر:سفارشها و نواهای آسمانیان.
‏موضوع:شهیدان — ایران — فشارک — وصیتنامه‌ها
‏موضوع:Martyrs — Iran — Fesharak — Wills
‏موضوع:شهیدان — ایران — فشارک
‏موضوع:Martyrs — Iran — Fesharak
‏موضوع:جنگ ایران و عراق، ۱۳۵۹-۱۳۶۷ — شهیدان — وصیت‌نامه‌ها
‏موضوع:Iran-Iraq War, 1980-1988 — Martyrs — Wills
‏موضوع:فشارک
‏موضوع:Fesharak (Iran)
‏شناسه افزوده:احمدی فشارکی، حسنعلی، ‏‫‏۱۳۴۲ –
‏رده بندی کنگره:‏‫‬‭DSR۱۶۲۵‏‫‬‭/ھ۲گ۸ ۱۳۹۶
‏رده بندی دیویی:‏‫‬‭‬۹۵۵/۰۸۴۳۰۹۲۲
‏شماره کتابشناسی ملی:۴۹۹۹۴۳۳

ا

 • نویسنده : تالیف و تدوین: دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی 
 • منبع خبر : http://javadfesharaki.blog.ir/1397/02/17/کتاب-گنجینه-معارف-شهدا-سفارشها-و-نواهای-آسمانیان-فشارکی