رونمایی از زندگی ویژه یک جانباز شیمیایی در شبکه مستند
رونمایی از زندگی ویژه یک جانباز شیمیایی در شبکه مستند

مستند «۱۸ درصد» به کارگردانی مصطفی شبان در جدیدترین قسمت از فصل سوم برنامه «به اضافه مستند» روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

به گزارش ایثارپرس و به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، بیست و سومین قسمت از برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» با پخش و بررسی مستند «۱۸ درصد» به کارگردانی مصطفی شبان از شبکه مستند پخش خواهد شد. در این قسمت و پس از پخش مستند، غلامرضا طائبی مدیر کل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران و مصطفی شبان، کارگردان مستند «۱۸ درصد» مهمان برنامه خواهند بود و به بررسی آخرین وضعیت پزشکی جانبازان شیمیایی و مشکلات آنان می‌پردازند. علاوه بر این، محمد تقی فهیم و سعید قطبی‌زاده به نقد و بررسی فرمی این مستند خواهند پرداخت.

مستند «۱۸ درصد»، پرتره‌ای از علی جلالی، جانباز شیمیایی هشت سال دفاع مقدس است که در اسفند سال ۶۶ و پس از حمله شیمیایی عراق با گاز خردل، دچار ۹۰ درصد سوختگی می‌شود؛ بطوری که در ایران امکان درمان نداشته و برای معالجه به ژاپن اعزام می‌شود. در این سفر و سال‌های پس از آن اتفاقاتی رقم می‌خورد که دوربین مصطفی شبان، آن‌ها را شکار کرده است.

چهاردهم فروردین سال ١٣۶٧ یک فروند هواپیمای ایرانی حامل ۵ مجروح شیمیایی وارد فرودگاه ژاپن شد تا آن‌ها در این کشور تحت درمان قرار گیرند. در جمع این جانبازان، علی جلالی، حال جسمانی وخیم‌تری نسبت به سایرین داشت. او به مدت ۱۰۰ روز تحت درمان پزشکی قرار گرفت اما سرانجام دکتر ژاپنی با ناامیدی او را به ایران بازگرداند تا آخرین روزهای زندگی‌اش را در کنار خانواده خود بگذراند. حال پس از گذشت ١٧ سال یک تماس تلفنی، دکتر ژاپنی را به حیرت وا می‌دارد چرا که قرار بود او از بین رفته باشد اما علی جلالی علیرغم تمام محدودیت‌هایش مشغول کسب و کار و فعالیت خود است.

مستند «۱۸ درصد» که به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و شبکه مستند ساخته شده است، پیش از این در جشنواره «سینماحقیقت» حضور داشت و اکنون برای اولین بار در شبکه مستند و برنامه «به اضافه مستند» پخش و رونمایی خواهد شد. این قسمت از برنامه روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روزهای چهارشنبه ۱ خرداد ساعت ۹ و جمعه ۳ خرداد ماه ساعت ۱۳:۳۰ است.

«به اضافه مستند»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده نشده در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای سیدمحمدعلی صدری‌نیا و کارگردانی محمدرضا رضائیان با دکوری جدید و آیتم‌هایی متنوع سه‌شنبه‌های هر هفته ساعت ۲۰:۳۰ به روی آنتن شبکه مستند می‌رود.