خرمشهر برای ما اسطوره شده/ پیروزی ما به نفع اسلام است
خرمشهر برای ما اسطوره شده/ پیروزی ما به نفع اسلام است

همزمان با سالروز برگزاری عملیات «بیت‌المقدس»، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سخنانی منتشرنشده از سردار شهید «حسن باقری» پیش از انجام این عملیات را منتشر کرد.

سردار شهید «حسن باقری» جوان ۲۴ ساله‌ای بود که به‌عنوان مغز متفکر اطلاعات نظامی ایران در دوران دفاع مقدس شناخته می‌شود، جوان نخبه‌ای که امام خمینی (ره) پس از شهادتش به‌روی عکس وی نوشتند: «خداوند شهید شب‌زنده‌دار ما را با شهدای صدر اسلام محشور فرماید. اگرچه نمی‌توان با اندک اطلاعات به‌روی کاغذ، معرف شخصیت «حسن باقری» به‌عنوان یک نخبه، میراث معنوی و سرمایه‌ی ملی بود».

خرمشهر برای ما اسطوره شده/ پیروزی ما به نفع اسلام است+ فیلم

این جوان انقلابی با تفکر عمیق خود، معتقد بود: «این جنگ فرصت‌های طلایی بسیاری را جهت رشد استعداد‌ها به ما داده است. نیرو‌های ما با توجه به بعد انقلابی‌ای که دارند و چشم‌وگوش بسته تابع قانون‌های ازخارج‌آمده نیستند، می‌توانند از قالب‌های پیش‌ساخته خارج شوند و با فکر سازنده خویش، روش‌هایی را ابداع کنند که دشمن نخواهد توانست به‌سادگی به دفاع در مقابل آن‌ها برخیزد».

یکی از پررنگ‌ترین نقش‌های این شهید والامقام در دوران دفاع مقدس، فرماندهی قرارگاه «نصر» در عملیات «بیت‌المقدس» بود؛ چراکه سخت‌ترین منطقه عملیاتی به این فرمانده جوان و شجاع سپرده شده بود؛ از آن جهت که نیرو‌های «حسن باقری» می‌بایست هم از روبه‌رو و هم از پهلو با دشمن می‌جنگیدند.

در روز دوم عملیات «بیت‌المقدس»، منطقه عملیاتی قرارگاه «نصر» با شرایط سختی روبه‌رو شد؛ اما «حسن باقری» باوجود این‌که تمامی فرماندهان این منطقه را از دست‌رفته می‌پنداشتند، به این زودی‌ها تسلیم نشد تا این‌که ایستادگی نیرو‌های تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) موجب شد تا نیرو‌های دشمن در خرمشهر محاصره شده و خرمشهر آزاد شد.

همزمان با سالروز برگزاری عملیات «بیت‌المقدس»، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سخنانی منتشرنشده از سردار شهید «حسن باقری» پیش از انجام این عملیات را منتشر کرده است که این شهید والامقام می‌گوید:

… الآن مجموعه اطلاعات این را دارد به ما می‌گوید که عراق دارد برای حمله سراسری آماده می‌شود.

همه نیروهایش را از همه‌جا جمع کرده و این‌جا آورده؛ چون می‌داند ما می‌خواهیم خرمشهر را بگیریم.

خرمشهر الآن برای مردم ما یک اسطوره شده. یک مظهر مقاومت شده.

در دنیا به ما می‌گویند اگر راست می‌گویید چرا خرمشهر را پس نمی‌گیرید؟

البته ما برای حرف دنیا کار نمی‌کنیم؛ ما فقط برای انجام‌وظیفه کار می‌کنیم!

البته دنبال پیروزی هستیم؛ چون به نفع اسلام است…