بی هنری بعضی از هنرمندان بی تعهد/ هنرمندی در سوءپیشینه جرمشان
بی هنری بعضی از هنرمندان بی تعهد/ هنرمندی در سوءپیشینه جرمشان

در ان نوشتار بطور اجمال به اغتشاشات ۱۴۰۱ و نقش برخی هنرمندان در آن و فرصت طلبی در رفع سو پیشینه شان بیان شده است .
*
دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

یکی از مظلومیت های نظام جمهوری اسلامی در این است ، که خدمات گسترده و دستاوردهای چند برابری نسبت به پیش از انقلاب برای کشور بهمراه آورده است ، لکن در فتنه های ۱۳۷۸ ، ۱۳۸۸ ، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ ، کسانی که طبق نقشه های دشمنان خارجی رفتار کردند و اشوب و اغتشاشات را برپاکرده و یا دامن زده و یا میدان داری کرده اند ، با گردن کلفتی در جامعه طلبکارانه فعالند و عجیب اینکه از امکانات کشور بیش از بقیه برخودار بوده و خود باعث مشکلات شده اند ولی جای متهم و مدعی را برعکس میکنند . از جمله حوادث تلخ مظلومیت در اغتشاشات ۱۴۰۱ بود ، که بخشی از هنرمندان و ورزشکارن نقش سنگینی در همسویی با دشمنان و اغتشاش گران داشتند و متاسفانه :

درخبرها امده که : مدیرکل دفتر نظارت بر مراکز، مشاغل و مجامع سازمان سینمایی: پرونده همه هنرمندان درگیر در ماجراهای ۱۴۰۱، بدون درج سوءپیشینه پاک شد . ( خبرگزاری دانشجو ، ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ )

برخی از هنرمندان کسانی هستند که بیشترین امکانات و فرصتهای نظام در اختیارشان بوده ، بیشترین بهره مادی را داشته اند ، و در شرایطی که بایستی در راستای تعالی هنر و تعالی فرهنگ جامعه باشند ، در بی تعهدی با گفتارهای نادرست خود ف رفتارهای ناسالم خود ، پوشش های زننده شان و ….  و ایجاد اثار ضعیف و متفاوت با فرهنگ غنی اسلامی ، بیشترین تخریب فرهنگی را بهمراه داشته اند ، همچنین از انجا که بایستی در بحرانها ، مدد رسان مدیریت کشور در رفع بحران باشند ، بیشترین ضربه را در بحرانهای فتنه دشمنان داشته اند .

  • تعداد زیادی از هنرمندان در اغتشاشات ۱۴۰۱ ، با موضع گیریهای غلط و انتشار دروغ و تحریک مردم ، مرتکب جرم شده اند .
  • در دادگاه صالحه رسیدگی و محکوم شدند .
  • رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات متهمان و محکومان را داشتند : در پی پیشنهاد رئیس قوه قضاییه به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر موافقت با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر و همچنین محکومان دادگاههای عمومی و انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح، رهبر انقلاب اسلامی با این پیشنهاد موافقت کردند. ( سایت رهبر انقلاب ، ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ )
  • براساس حکم عفو عمومی رهبری ، هنرمندان محکوم و متهم صرفا بایستی مشمول عفو ویا تخفیف مجازات می شدند ، ولاغیر و اضافه بر آن غیر قانونی و غیر مجاز می باشد .
  • در حالیکه حکم رهبری برای عفو ویا تخفیف مجازات بوده است ، لکن برخی مدیران نا اهل که احتمالا تعاملات با هنرمندان مجرم و متهم داشته اند ؛ با سو استفاده از عفو رهبری مبنی بر مجازات ، انرا به پاک شدن سو سابقه مجرمان تعمیم داده و انان را به نقطه اول برگرداندند.
  • هنرمندان استحاله شده بی تعهدی که از هنر فاخر و تعالی بخش بی بهره اند ، هنرمندانه در رفع غیر قانونی سوءپیشینه جرمشان اقدام کرده اند ، که دور زدن اجرای مر قانون با تخلف در سو استفاده از عفو مجازات رهبری و رانت قضایی تلقی میشود و هنری بسیار نکوهیده و محکوم می باشد .
  • با توجه به سابقه منفی آنان در فتنه ۸۸ و نیز در حمایت از مفسدان سیاسی و امنیتی ، جری تر شدن انان و باز شدن فضا دوباره برای جولان انها و باز این چرخه سو رفتارشان ادامه پیدا کند .
  • لازم است از طریق دیوان عدالت اداری نسبت به ابطال فوری این مصوبه غیر قانونی توسط دادستانی محترم که توسط اداره کل دفتر نظارت بر مراکز، مشاغل و مجامع سازمان سینمایی پیگیری شده ، صورت پذیرد .