سرلشکر باقری: دفاع مقدس گنجینه‌ای تمام‌ناشدنی برای آینده پیش‌رو است/ پژوهش‌های مرتبط با دفاع مقدس باید حمایت شوند
سرلشکر باقری: دفاع مقدس گنجینه‌ای تمام‌ناشدنی برای آینده پیش‌رو است/ پژوهش‌های مرتبط با دفاع مقدس باید حمایت شوند

رئیس ستاد کل نیروی‌های مسلح در پیام به اختتامیه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و جبهه مقاومت تاکید کرد؛ دفاع مقدس گنجینه‌ای بی‌نظیر، تمام‌ناشدنی و ذخیره‌ای گران‌بها برای آینده پیش‌رو است که ثبت و ضبط آن از مهم‌ترین اقدامات در راستای سربلندی ملت ایران به شمار می‌رود.

سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستادکل نیروهای مسلح با صدور پیامی به اختتامیه دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و جبهه مقاومت «جایزه شهید والامقام سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی» که امروز (چهارشنبه) در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، ضمن تشکر صمیمانه از پژوهشگران پرتلاش حوزه دفاع مقدس و مقاومت، آنان را به جهادی نو در عرصه تبیین معارف و آموزه‌های سال‌های حماسه و ایثار دعوت کرد.

متن این پیام که توسط امیر سرتیپ «نبی سهرابی» جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در آیین اختتامیه دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و جبهه مقاومت قرائت شد، به شرح ذیل است؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم

‌حمد و سپاس خداوند علیم و بصیر را که فرصتی مقدّر فرمود تا دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت، برگزار و به افق‌های بلند این عرصه اندیشیده و با شناخت فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرشار و قدرتمند نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، زمینه‌ساز توسعه، ترویج و تبیین هرچه بیشتر فرهنگ و آرمان‌های تمدن‌ساز شهیدان و حماسه‌سازان هشت سال دفاع مقدس باشیم.

دفاع مقدس، ثمره آموزه‌ها و باورهای دینی و تمدنی برگرفته از تجربه تاریخی ملت بزرگ ایران در طول مبارزات ضداستعماری و ضداستبدادی قرن‌های گذشته است که راهی نوین در حیات سیاسی – اجتماعی مردمان این مرز و بوم و گنجینه‌ای بی‌نظیر و تمام‌ناشدنی و ذخیره‌ای گران‌بها برای آینده پیش‌رو است و الگویی روشن برای همه آزادی‌خواهان و مجاهدان در تمام سرزمین‌ها و دوران‌ها خواهد بود.

از این روی، هر گامی در مسیر ثبت و ضبط، توصیف و تحلیل، ترویج و تبیین این رویداد مقدس و انقلابی و فهم و بیان اندیشه آفریننده آن، از مهم‌ترین و مبارک‌ترین اقدامات در راستای اعتلاء و سربلندی ملت ایران به شمار می‌رود. بدیهی است نیل به چنین هدفی بزرگ و بلند، عزم راسخ و اراده قوی پژوهشگران و محققان دفاع مقدس را می‌طلبد تا در سایه یافته‌ها، تحلیل‌ها و نظریه‌پردازی‌های آنان، گزاره‌های راهنما و ثمرات ماندگار شجره طیبه دفاع مقدس تجلی یابد.

بر مسئولان و دست‌اندرکاران عرصه دفاع مقدس فرض است در راستای تأکیدات و مطالبات فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، با بهرگیری از تجارب گران‌سنگ ارزنده، برای رونق و گسترش مطلوب‌تر پژوهش‌ها و مطالعات جنگ تحمیلی هشت‌ساله، زیست‌بوم پژوهشی کارآمد و متفاوت از گذشته تعریف و فراهم سازند تا ضمن تشریک مساعی نهادهای فعال، اشتراک‌گذاری اسناد در اختیار، گفت‌وگو و تعامل با اندیشمندان، حمایت‌های مادی و معنوی هدفمند از پژوهش‌ها و پژوهشگران، پذیرای یافته‌های آنان باشند.

فرصت را مغتنم شمرده، ضمن تشکر صمیمانه از تمامی پژوهشگران پرتلاش حوزه دفاع مقدس و مقاومت، آنان را به جهادی نو در عرصه تبیین معارف و آموزه‌های سال‌های حماسه و ایثار دعوت نموده، تا اندیشه و الگوی مبارزه و جهاد مقدس رزمندگان اسلام را به زبان ساده و روشن برای نوجوانان و جوانان این مرز و بوم و شیفتگان فرهنگ مقاومت در سراسر جهان ارائه و از تحریف و فراموشی آن جلوگیری نمایند.

در پایان از برگزارکنندگان دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت – جایزه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی – کمال قدردانی را داشته و به برگزیدگان و تقدیرشوندگان این جایزه ارزشمند نیز صمیمانه تبریک می‌گویم.

رئیس ستاد کل نیروی‌های مسلح
سرلشکر پاسدار محمد باقری

انتهای پیام