«پهلوانان ماندگار»، شعار کنگره شهدای جامعه ورزشی/ تقدیم ۱۳۵ شهید مدافع حرم از میان ورزشکاران
«پهلوانان ماندگار»، شعار کنگره شهدای جامعه ورزشی/ تقدیم ۱۳۵ شهید مدافع حرم از میان ورزشکاران

میرجلیلی با اعلام «پهلوانان ماندگار» به عنوان شعار کنگره شهدای جامعه ورزشی، گفت: جامعه ورزشی کشور بیش از ۱۳۵ شهید مدافع حرم دارد که به این قهرمانان و پهلوانان واقعی افتخار می‌کند.

«مهدی میرجلیلی» رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور، امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری دومین کنگره ملی پنج هزار و ۱۳۵ شهید ورزشکار، در جمع اصحاب رسانه با گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدا، خصوصاً شهدای جامعه ورزشی کشور، اظهار داشت: دوران دفاع مقدس پرفروغ‌ترین دوران انقلاب اسلامی است که تجربیات آن دوران می‌تواند در گام دوم انقلاب اسلامی، به‌عنوان یک الگو برای نسل جوان به‌ویژه جامعه ورزشی کشور شناخته شود.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور با اشاره به دیدار دست‌اندرکاران اولین کنگره شهدای ورزشکار کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، اساس برنامه‌ریزی ما در کنگره دوم شهدای ورزشکار کشور قرار گرفت.

میرجلیلی افزود: در این راستا، بنا بر سند راهبردی اعتلای بسیج، با حضور دستگاه‌های متولی ورزش، شورای‌عالی سیاست‌گذاری کنگره شهدای ورزشکار کشور تشکیل شد و ذیل آن کارگروه‌ها و کمیته‌های تخصصی شکل گرفتند.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور با اشاره به شعار کنگره شهدای ورزشکار کشور، گفت: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی شهدا را قهرمانان واقعی عنوان کردند، قرار بر این شد که این کنگره با شعار «پهلوانان ماندگار» برگزار شود.

وی با بیان اینکه کنگره شهدای ورزشکار کشور با سه رویکرد محوری برگزار می‌شود، گفت: رویکرد اول، ادامه روند شناسایی و معرفی شهدای ورزشکار و شهدای شاخص این قشر است که در این راستا، قرار بر این شد که این شهدای والامقام به‌صورت سالانه به جامعه ورزشی، خصوصاً ورزشکاران رشته ورزشی که این هرکدام از این شهیدان در آن فعالیت داشتند، معرفی شوند.

میرجلیلی ادامه داد: رویکرد دوم، الگوسازی و الگوپروری از قهرمانانی است که در عرصه‌های ملی و بین‌المللی با ترویج فرهنگ اخلاق و مرام پهلوانی، موجب سربلندی جمهوری اسلامی ایران شدند؛ لذا ورزشکارانی که در مسابقات ورزشی کار‌های ارزشی انجام دادند، شناسایی و به‌عنوان الگو به جامعه معرفی می‌شوند.

وی گفت: سومین رویکرد کنگره شهدای ورزشکار کشور، ترویج روحیه جوانمردی و استکبارستیزی با اولویت اجتناب از رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی است. در این زمینه، با توجه به اینکه یکی از ویژگی‌های جامعه ورزشی ما دفاع از مظلومان است، این موضوع به‌عنوان یکی از رویکرد‌های محوری این کنگره قرار گرفته است.

میرجلیلی با بیان اینکه جامعه ورزشی کشور برای مقابله با ویروس منحوس کرونا به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی لبیک گفت، تصریح کرد: نقش‌آفرینی جامعه ورزشی در این زمینه با یاد و نام شهدا صورت گرفت که در موضوع کمک‌های مومنانه، پویشی با عنوان «کمک‌های مومنانه و همت پهلوانانه» به یاد شهدا، خصوصا شهید قاسم سلیمانی و شهید ابراهیم هادی راه‌اندازی شد و جامعه ورزشی در این پویش ۱۰۰ میلیارد تومان ایفای نقش کرد.

وی با بیان اینکه در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور پویشی دیگر با عنوان «نذر خون، اهدای زندگی» شکل گرفت، گفت: جامعه ورزش بر اساس اعلام نیاز سازمان انتقال خون، احساس تکلیف کرده و با یاد و نام شهدا در مراکز انتقال خون حضور پیدا کرده و به اهدای خون پرداختند.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور با بیان اینکه جامعه ورزشی در عرصه‌های سخت مانند هشت سال دفاع مقدس و همچنین عرصه‌های جنگ نرم و مسئولیت‌های اجتماعی ایفای نقش کردند، تأکید کرد: وجود بیش از ۵ هزار شهید ورزشکار در دوران دفاع مقدس نشان از بصیرت، معرفت و عِرق ملی جامعه ورزشی کشور است که سکو و مدال قهرمانی را رها کردند و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرده و مدال آن‌ها پلاک‌شان شد.

وی با اشاره به اینکه جامعه ورزشی کشور بیش از ۱۳۵ شهید مدافع حرم دارد، گفت: امروز جامعه ورزش به این قهرمانان و پهلوانان واقعی افتخار می‌کند.

میرجلیلی ادامه داد: شهدای ورزشکار در ۲ میدان جنگیدند؛ میدان جنگ سخت، چه در دفاع مقدس و چه در دفاع از حرم، و  میدان دیگر هم جهاد اکبر بود؛ چراکه آن‌ها می‌توانستند برای دستیابی به مدال و شهرت، به میدان جنگ سخت نروند.

وی با اشاره به برنامه‌های ذیل کنگره شهدای ورزشکار کشور، تصریح کرد: همه بخش‌هایی که در حوزه ورزش دخیل هستند، در این کنگره در زمینه‌هایی نظیر نامگذاری مسابقات ورزشی، کمک‌های مومنانه، نامگذاری اماکن و… به نام شهدا همراهی کردند.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور با بیان اینکه در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور بیش از ۵ هزار ۱۳۵ اصله نهال به یاد شهدای ورزشکار کاشته شد، گفت: بوستان «شهدا» در ورزشگاه آزادی به یاد شهدای ورزشکار نامگذاری شد.

وی افزود: تشییع و خاکسپاری شهدای گمنام در مجموعه‌های ورزشی نیز در راستای کنگره شهدای ورزشکار کشور صورت گرفت؛ چراکه وجود این شهدا مایه خیر و برکت است و اثرات آن را ما در جامعه ورزشی دیده‌ایم.

میرجلیلی تصریح کرد: همچنین در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور، یک وبگاه و نرم‌افزار تلفن همراه برای بارگذاری اطلاعات شهدای ورزشکار طراحی شده است.

وی با بیان اینکه ۵۰ جلد کتاب درباره شهدای ورزشکار در راستای این کنگره به چاپ رسیده است، گفت: در این راستا کتاب زندگی‌نامه شهید «اسماعیل اعلمی» را به زبان انگلیسی ترجمه کردیم و تولید هفت نسخه کتاب صوتی ویژه شهدای ورزشکار و اعزام ورزشکاران به اردوی راهیان نور، از دیگر اقدامات در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور بود.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور گفت: ساخت فیلم مستند، تیزر، کلیپ، ۱۵ قطعه موسیقی، پویانمایی، نماهنگ و موشن‌کمیک برای معرفی شهدای ورزشکار کشور به جامعه نیز در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور صورت گرفته است.

وی دیدار با خانواده شهدای ورزشکار را از دیگر اقدامات در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور عنوان کرد و گفت: برای اولین‌بار یادواره شهدای ورزشکار آموزش و پرورش، یادواره شهدای ۳۱۳ شهید مربی ورزشی، یادواره ۱۷ زن شهیده ورزشکار و یادواره ۱۳۵ شهید ورزشکار مدافع حرم و همچنین مراسم‌های شب خاطره شهدای ورزشکار را برگزار کردیم.

میرجلیلی با بیان اینکه در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور، بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ اماکن به نام شهدای ورزشکار نامگذاری شد، بیان داشت: ۱۴۰۰ مسابقه نیز به نام شهدا، نامگذاری و برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از ورزشکاران مدال قهرمانی خود را برای کمک مومنانه فروختند، گفت: این ایثار برگرفته از ایثارگری‌های دوران دفاع مقدس است.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور با اشاره به آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد توسط ورزشکاران تحت عنوان پویش «نذر رهایی» در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور، تصریح کرد: کارنامه جامعه ورزشی با آزادسازی ۳۶۰ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد، در راستای این پویش درخشان است.

وی افزود: جامعه ورزشی در سراسر کشور، ۳۲۰ گروه جهادی دارد که به نام شهدا نامگذاری شده‌اند و جامعه ورزش در این راستا توانست ۷۰ باب منزل در مناطق سیل زده پل‌دختر را بازسازی کند.

میرجلیلی با بیان اینکه جامعه ورزشی با حضور خود در مراکز درمانی در دوران شیوع کرونا، از مدافعان سلامت قدردانی کردند، بیان داشت: ما در بسیج ورزشکاران از ورزشکاران جوانمرد و بانوان ورزشکار محجبه، رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس ورزشکار قدردانی کردیم.

وی اجرای بیش از سه هزار و ۶۰۰ عنوان برنامه فرهنگی و ورزشی را از دیگر اقدامات در راستای برگزاری کنگره شهدای ورزشکار کشور عنوان کرد و گفت: گسترش فرهنگ مقاومت و استکبارستیزی، گسترش فضایل اخلاقی، برادری و خیرخواهی، کمک به نیازمندان، پایبندی به حجاب برتر در مسابقات ورزشی، گسترش فرهنگ اهدای مدال به آستان قدس رضوی، رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهدا و خانواده شهدا، برجسته شدن ارزش‌های معنوی در تقویت روحیه معنوی و انقلابی مانند نماز و استفاده از تصاویر شهدا در مسابقات ورزشی، پیامد‌ها و دستاورد‌های برنامه‌هایی است که در راستای کنگره شهدای ورزشکار کشور برگزار شده است.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور گفت: همزمان با هفته دفاع مقدس و برگزاری اجلاسیه دومین کنگره شهدای ورزشکار کشور، مسابقات فوتبال چهارجانبه با عنوان «جام لاله‌های فوتبال» به یاد بیش از ۲ هزار شهید ورزشکار فوتبالیست برگزار شد.

میرجلیلی با اشاره به زمان و محل برگزاری آیین دومین کنگره شهدای ورزشکار کشور، گفت: این کنگره روز دوشنبه ۱۸ مهر در مجموعه ورزشی ۱۲ هزار نفری آزادی با حضور جامعه ورزشی از همه فدراسیون‌ها و خانواده معظم شهدا برگزار می‌شود.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه جامعه ورزشی و هنری ما جامعه سالمی است، خاطرنشان کرد: گواه سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، همین ۵ هزار و ۱۳۵ شهید جامعه ورزشی هستند.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور به بیان تفاوت‌های میان اولین کنگره شهدای ورزشکار کشور با دومین دوره این کنگره پرداخت و تصریح کرد: اولین کنگره شهدای ورزشکار کشور، اولین تجربه ما بود که اقدامات بسیار خوب و ارزشی در این دوره برگزار شد؛ اما در دوره دوم کنگره تلاش کردیم تا با ابتکارهای جدید و نوین و گسترده‌تر به شناسایی، معرفی شهدا و تشکیل بانک اطلاعاتی از شهدا اقدام کنیم. همچنین تلاش کردیم بیشتر در حوزه هنری اعم از ساخت مستندهای کوتاه، فیلم، موشن‌گرافی، کلیپ‌ها و تیزرها فعالیت کنیم و بیشتر شهدا را در فضای مجازی معرفی کنیم و برنامه‌ها را بیشتر تخصصی‌تر کنیم؛ یعنی برگزاری یادواره شهدای ورزشکار دانش‌آموز و یادواره شهدای ورزشکار دانشجو در دستور کار ما قرار دارد.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور با اشاره به موضع‌گیری‌هایی که در خصوص برخی فوتبالیست‌ها، خصوصاً در حوادث اخیر صورت گرفته است، بیان داشت: این موضع‌گیری‌ها به‌دلیل عدم شناخت از شهدای ورزشکار است، درحالی که از مجموع ۳۳ رشته ورزشی، یکی از رشته‌های پرمخاطب ما فوتبال است و ما در رشته فوتبال نزدیک به ۲ هزار شهید داریم؛ بنابراین اگر رسانه‌ها نسبت به معرفی این شهدای والامقام بیشتر ورود پیدا می‌کردند، شاید این ابهامات به‌وجود نمی‌آمد.

میرجلیلی با تأکید بر ضرورت معرفی بیشتر شهدای ورزشکار در رشته‌های مختلف ورزشی، گفت: در حوادث اخیر چندنفر از چهره‌های ورزشی مواضعی گرفتند که مواضع آن‌ها درست نبود؛ چراکه جامعه ورزشی دارای ویژگی جوانمردی و پهلوانی است؛ بنابراین ما این ویژگی را نباد فدای برخی افراد کنیم به اصل ورزش ضربه بزنیم؛ به‌دلیل این‌که همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، جامعه ورزشی ما، جامعه سالمی است و در این زمینه، بسیاری از ورزشکاران نیز مواضع خوبی گرفتند.

انتهای پیام