گردهمایی سه روزه ۱۳۰۰ آزاده از سراسر کشور/ حافظان میراث آزادگی می‌شویم
گردهمایی سه روزه ۱۳۰۰ آزاده از سراسر کشور/ حافظان میراث آزادگی می‌شویم

همایش آزادگان اردوگاه موصل ۲ در عملیات خیبر با سخنرانی رئیس‌جمهور طی سه روز به مناسبت سالروز ورود آزادگان به کشور در دانشگاه امام حسین (ع) برگزار می‌شود.

«سید نعمت‌الله آرامی» دبیر ستاد پنجمین همایش آزادگان اردوگاه موصل ۲ در عملیات خیبر و آزاده ۱۰ ساله دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس اظهار داشت: در همایش سه روزه، هزار و ۳۰۰ تن از آزادگان موصل ۲ در عملیات خیبر در دانشگاه امام حسین (ع) مستقر می‌شوند. برنامه سخنرانی رئیس جمهوری، بازدید از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بازدید از برج میلاد و تجدید پیمان با امام راحل و شهدا از برنامه‌های این همایش خواهد بود.

آرامی در ادامه افزود: در همایش قبلی که سه سال پیش برگزار شد حدود هزار و ۵۰۰ تن از آزادگان شرکت کردند. بنا داشتیم پنجمین همایش را در سال‌های قبل برگزار کنیم که با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا به زمان دیگری موکول شد. در طی این دو سال حدود ۲۰۰ تن از آزادگان ما دار فانی را وداع گفتند که بخش زیادی بر اثر کرونا بوده، پیش‌بینی می‌کردیم تعداد کمتری در همایش ثبت نام کنند که الحمدالله با استقبال خوبی همراه شد.

وی تاکید کرد: سابقه برگزاری همایش ویژه آزادگان به انس و علاقه آنان پس از بازگشت از اسارت و ارتباط با اسرا برمی‌گردد. اسرا پس از چندی که در میان خانواده حضور یافتند دلتنگ دوستان خود در اسارت شدند، کم کم ارتباطات خانوادگی بین اسرا شکل گرفت و حتی دیدار‌های خانوادگی در شهر‌های مختلف اتفاق افتاد. بحث همایش اگر از یک روستا و شهر امروز به وسعت یک کشور برگزار می‌شود قرار نیست به همین بسنده کنیم. ما به جهانی شدن فکر می‌کنیم و امیدواریم حمایت‌ها به گونه‌ای باشد که بتوانیم منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی را در این خصوص پیگیری کنیم.

مسوول همایش آزادگان موصل ۲ در عملیات خیبر تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی تعابیر عجیبی درباره آزادگان دارند و این همایش در حقیقت عملی و تحق منویات ایشان درباره آزادگان و مهمترین آن دورهمی اسرای دوران دفاع مقدس است. در طول برنامه به مسائل روز و هم‌افزایی و برنامه‌های بصیرت‌افزایی هم پرداخته خواهد شد.

حافظ میراث آزادگی خواهیم شد

«محمد سلیمیان» از آزادگان دوران دفاع مقدس و مسوول بخش فرهنگی پنجمین همایش آزادگان اردوگاه موصل ۲ در عملیات خیبر نیز در خصوص برنامه‌های فرهنگی این مراسم گفت: غروب چهارشنبه در اولین روز همایش مصادف با ورود اولین گروه آزادگان از مرز خسروی، آزادگان از سراسر کشور در دانشگاه امام حسین (ع) مستقر می‌شوند و افتتاحیه همایش را داریم. صبح پنجشنبه صبحگاه و ادای احترام به شهدای دانشگاه و اجرای سرود سلام فرمانده با سبک و سیاق متناسب با بچه‌ها را داریم. در همایشی با حضور رئیس جمهور سرود خوانی و اجرای تئاتر خواهیم داشت و از سخنان حجت الاسلام رئیسی استفاده می‌کنیم. سرود‌هایی که اجرا می‌شوند سرود‌هایی است که در دوران اسارت اجرا شده و متعلق به خود اسراست. این سرود‌ها در دوران اسارت باعث حفظ روحیه آزاده‌ها می‌شد.

وی تصریح کرد: در شب خاطره چندتن از آزادگان به نقل خاطراتی از اسارت می‌پردازند. برنامه ثبت و ضبط خاطرات آزادگان را داریم. پیش بینی شده مشابه تصاویری که در اسارت از آزادگان گرفته شده را با همان نفرات بازسازی و تصویربرداری کنیم.

سلیمیان بیان کرد: در برنامه‌ای با عنوان «ابوترابی به کدام سمت می‎دوید» قصد داریم به تبیین هدف و مقصد سید اسرا بپردازیم. هرچند حاج آقا ابوترابی هیچ گاه در اردوگاه موصل ۲ حضور نداشت، ولی جایگاه او در میان آزادگان جایگاه ویژه‌ای است.

وی در پایان گفت: اختتامیه در مرقد امام راحل و با سخنرانی یکی از فرماندهان سپاه برگزار خواهد شد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در صحبت‌های خود اشاره داشتند برخی جانباز شدند، اما نتوانستند میراث دفاع مقدس را حفظ کنند امیدواریم ما بتوانیم میراث آزادگی را حفظ و تبیین کنیم.

انتهای پیام