ایران در دفاع مقدس یک سطح به دانش نظامی جهان اضافه کرد
ایران در دفاع مقدس یک سطح به دانش نظامی جهان اضافه کرد

سردار محرابی با اشاره به ره‌آورد‌های دفاع مقدس ایران اسلامی در عرصه دانش نظامی جهان و علم و فناوری جنگ، گفت: ما در دوران دفاع مقدس، یک سطح به دانش جنگ جهان اضافه کردیم.

سردار سرتیپ پاسدار «غلامرضا محرابی» معاون اطلاعات و امنیت ستاد کل نیرو‌های مسلح در پیش‌نشست همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس که در ستاد کل نیرو‌های مسلح برگزار شد، اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس، منابع علمی غرب و شرق، سطوح جنگ را در دو سطح استراتژیک و تاکتیکی تقسیم‌بندی می‌کردند و دانش نظامی آن زمان بر اساس این رویکرد جریان داشت.

این فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: حتی در سال چهارم دفاع مقدس، یک کتاب نظامی آمریکایی را ترجمه کردیم که در آن کتاب سطوح جنگ را تاکتیکی و استراتژیکی تقسیم‌بندی کرده بود؛ در حالی که ما در دوران دفاع مقدس، سطحی به نام عملیات را هم در بعد نظامی و هم در بعد علمی تولید کردیم و از چند سال بعد دانشگاه‌های آمریکا ناظر بر جنگ ما در رویکرد قبلی خود بازنگری کردند و سطوح جنگ را تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی در نظر گرفتند؛ یعنی ما در دوران دفاع مقدس یک سطح به دانش جنگ اضافه کردیم.

عضو شورای سیاست‌گذاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس با بیان اینکه دامنه علم و فناوری برای جنگ خیلی بزرگ و گسترده است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود، گفت: در پیروزی دفاع مقدس، ترکیبی از علوم نظامی، اجتماعی، رسانه‌ای و فناوری‌های مختلف به کار گرفته شد و امیدواریم در این همایش که با ابلاغ ستاد کل نیرو‌های مسلح و توسط پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس برگزار می‌شود به این مباحث به‌صورت علمی پرداخته شود.

سردار محرابی ادامه داد: به‌طور مثال، دانشی که ما برای محاسبه جزر و مد اروند و طرح‌ریزی عملیات والفجر ۸ انجام دادیم از دانش روز آن زمان جلوتر بود و کاملاً با محاسبات علمی انجام شد و این عملیات به پیروزی رسید.

وی افزود: گاهی اوقات برای اینکه حجم و ارزش کار بزرگی که در دفاع مقدس انجام دادیم را نشان دهیم، باید یک مقایسه‌ای با علم و فناوری در طرف مقابل جنگ یعنی عراق هم بیاندازیم؛ در این‌صورت اهمیت ابتکارات ما در عرصه علم و فناوری معلوم می‌شود.

سردار محرابی سپس در تشریح محور‌های این همایش تصریح کرد: تجارب فرماندهی در دوران دفاع مقدس، مدیریت علمی و فناوری در دفاع مقدس، علوم و فناوری در حوزه‌های رزم، پشتیبانی رزم و پشتیبانی خدمات رزم دفاع مقدس، اقدامات علمی و فناورانه نهاد‌ها و زیرساخت‌های حساس در دوران دفاع مقدس و بهره‌گیری از تجربیات دفاع مقدس در پیشرفت علم و فناوری به‌عنوان محور‌های اصلی این همایش فرصت خوبی برای نشان دادن عمق و ابعاد علم و فناوری در دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران برابر جنگ تحمیلی استکبار جهانی فراهم کرده است.

عضو شورای سیاست‌گذاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس افزود: سایت همایش به آدرس paydari.ir برای دریافت مقالات در نظر گرفته شده است و علاقه‌مندان می‌توانند چکیده مقالات خود را از طریق این سایت برای دبیرخانه همایش ارسال کنند.

بنابراین گزارش، همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و با مشارکت وزارت دفاع، نیمه آذرماه امسال در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند پوستر همایش را از «اینجا» دریافت کنند.

انتهای پیام