جهاد تبیین مقوم فراگیری راهبردهای ۷ گانه گام دوم انقلاب با راهبری فرمانده قرارگاه فرهنگی نمازجمعه می باشد .
جهاد تبیین مقوم فراگیری راهبردهای ۷ گانه گام دوم انقلاب با راهبری فرمانده قرارگاه فرهنگی نمازجمعه می باشد .

نمازجمعه شهر رباط کریم در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ در مصلی رباط کریم با رعایت موازین بهداشتی کرونایی برگزارشد . سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه ، دکتر سید جواد هاشمی فشارکی بود. آنگاه خطبه های نمازجمعه توسط حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای ترابی در مصلای امام خمینی این شهرستان بیان گردیده و سپس نماز وحدت بخش جمعه رباط کریم به امامت ایشان اقامه شد.

دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی ضمن عرض تبریک قرار گیری در آستانه میلاد امام مهدی (عج) بیان داشت: در بین دو واقعه بزرگ بعثت آخرین پیامبر الهی و میلاد اخرین امام الهی قرار داریم که هر دو از اعیاد تحول افرین جهان بوده و خواهند بود . همچینین خدا را شاکریم که بین دو فجر انقلاب اسلامی و فجر طلوع مهدوی قرارداریم . درعصر بعثت انقلاب اسلامی که احیارگر اسلام ناب محمدی و زمینه ساز ظهور مهدوی است . انقلابی که ایران واسلام را از غربت نجات و شکوفا کرد ، درحالیکه کشور در دوران ستم شاهی قاجار وپهلوی روبه قهقرا کشانده میشد و کشورهای اسلامی نیز در حال له شدن زیر نظام سلطه جهانی بودند ، انقلاب عظیم ایران در بهت ناظران سیاسی به پیروزی رسید و بیش از چهار دهه نیز تحت انواع تحریم ها و فتنه ها ؛ نه تنها به حیات خود ادامه داد ، بلکه دستاوردهای بی بدیلی را نیز بهمراه اورد . که رهبر انقلاب در چله انقلاب بیانیه گام دوم انقلاب را صادر کردند و دستاوردهای انقلاب را درخشان ، مایه افتخار و مباهات دانسته و تحت عنوان برکات انقلاب مصادیق آنرا ذکر کرده و چهل سال راه کمال و پیشرفت ، همراه با ایستادگی ومقاومت دانسته و ستوده اند .

بیانیه گام دوم انقلاب چراغ فروزان آینده انقلاب

وی در ادامه چکیده ای از بیانیه گام دوم انقلاب را تشریح کرده و چنین گفت : بیانیه ای که رهبر انقلاب در چهلمین سالگرد انقلاب خطاب به ملت ایران صادر کردند ، با مضامین دقیق مجمل گذشته ، حال و اینده و تبیین راهبردهایی برای اینده  انقلاب ؛  در ورود انقلاب به دومین مرحله خود سازی،  جامعه پردازی و تمدن سازی می باشد . این بیانیه  شروع انقلاب از نقطه صفر را توضیح داده و دستاوردهای بزرگ انقلاب را با عنوان برکات انقلاب ذکر کرده اند ، که انرا عظیم، درخشان و بی نظیر و افتخار افرین دانسته و همچنین در آن علل عمده مشکلاتی را که هم اکنون کشور دچار آن میباشد را نیزبیان نموده، تلاشهای دشمنان خارجی و داخلی و نیز چالشها وعیوب درونی کشور نیز بیان شده است ودر نهایت برای کشور در گام دوم هفت سرفصل توصیه راهبردی، رهنمود های عملیاتی و اجرایی بسیار مهم و راهگشا برای شرایط کشورتبیین و توصیه شده است. خطاب بیانیه به مردم بوده ، ولی تاکید آن بر جوانان مومن انقلابیست، این بیانیه یک سند راهبردی برای کشور بوده،  که برای اینده انقلاب ؛ راهبرهای هفت گانه در موضوعات »علم و پژوهش »؛ »معنویّت و اخلاق» ؛ »اقتصاد با رویکرد اقتصاد مقاومتی »، »عدالت و مبارزه با فساد »، »استقلال و آزادی» ؛ »عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن » و  »سبک زندگی » در گام دوم انقلاب ،  برای تحقق تمدن نوین اسلامی ارایه شده است، که بایستی مورد توجه واهتمام همه احاد ملت و بخصوص مدیران ادارات شهر قرارگرفته بنحویی که بعنوان چراغ فروزان در برنامه ریزی های سالانه ادارات وبخشهای مختلف جامعه ساری وجاری شود . وشهروندان نیز بایستی همواره انرا رصد کرده و مطالبه نمایند.

سبک زندگی اسلامی ایرانی در گام دوم انقلاب

دکتر هاشمی فشارکی در رابطه با هفتمین توصیه راهبردی رهبر انقلاب ؛ با موضوع »سبک زندگی »  گفت : نوع سبک زندگی در شوون مختلف کار ، خانه ؛ اجتماع و….. تاثیر بسزایی در رفتار و ظاهر کالبدی و بصری داشته و از اهمیت زیادی  در دین مبین اسلام برخودار می باشد ؛ اسلامی شدن سبک زندگی در حوزه های فردی و اجتماعی ضروری بوده و زمینه ساز و تعیین کننده سیرکمال دنیوی و اخروی می باشد. و بایستی هویت اسلامی در سیمای شهر و محله توسط شهرداریها و مردم رعایت شود ؛ تا بستر و فضا ها دارای  هویت اسلامی شده و خود نیزهویت ساز جامعه گردند . غرب با روشهای مختلف و ازطرق مختلف دهها سال است که در حال ترویج و تحمیل سبک زندگی منحط خود به جوامع مختلف میباشد ، تا هم بازار مصرف را بدست گرفته و افکار را همسو با اهداف سلطه جویانه خود بکار گیرد . لذا براساس این بیانیه ؛ سبک زندگي اسلامي را در عرصه‌هاي مختلف فردي و اجتماعي مانند تغذيه، پوشش، معماري، شهرسازی اقتصاد، محیط کسب و کار، نوع ومیزان مصرف و… نهادينه کرده ودرگام دوم انقلاب شاهد جامعه اسلامی نمونه باشیم .
» رباط کریم» در سیر قدمت تاریخی خویش تا افق گام دوم انقلاب ؛ بایستی  “رباطِ الْخَيْل” استان گردد !

ایشان افزود: نمازمحل مبارزه با دشمن درون وپناه به خدای متعال است وامام جمعه سلاح در دست خطبه های خویش را میخواند ؛ که مبین آماده رزم علیه دشمنان بهمراه مامونین می باشد . واز انجا که تهاجم دشمنان همه جانبه است ؛ لذا نمازگزاران بایستی گوش به فرمان امام جمعه  بعنوان فرمانده قرارگاه فرهنگی ، سیاستهای ابلاغی رهبری و توصیه های بیانیه گام دوم انقلاب را بعنوان مطالبات از مدیران شهرستان پیگیری نمایند ؛ تا ان شالله  ” رباط کریم ” در افق گام دوم انقلاب ؛  “رباطِ الْخَيْل” [۱] استان گردیده و به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب دست یابد . در اینصورت جهاد تبیین مقوم ومتضمن فراگیری راهبردهای ۷ گانه گام دوم انقلاب با راهبری فرمانده قرارگاه فرهنگی نمازجمعه خواهد گردید .

جهاد تبیین بایستی مردمی و فراگیر شود و قرارگاه فرهنگی نمازجمعه هدایتگر و راهبر آن باشد .

دکتر هاشمی فشارکی در انتهای سخن خویش گفت : با توجه به اینکه دشمنان خارجی وداخلی بصورت جنگ ترکیبی با جریان تحریف و انحراف ، با استفاده از همه روشها و ابزارها بدنبال وارونه نمایی واقعیت های جامعه؛ وترویج سبک غربی ، بدنبال مایوس سازی مردم از نظام وانقلاب می باشند ، لذا مومنین انقلابی نیز بایستی براساس تکلیف عینی بودن جهاد تبیین ؛ در همه رده های سنی ؛ در حد استطاعت به تولید و نشر مطالب صحیح اهتمام وبا جریان تحریف و انحراف مقابله کنند . مجلس محترم بدنبال اختصاص بودجه زیادی برای اجرای جهاد تبیین بود؛ ولی رهبر انقلاب روز گذشته با آن مخالفت بودند ، چرا که جهاد تبیین صرفا دولتی و با نگاه مادی نبایستی باشد ؛ بلکه بایستی براساس تکلیف آحاد جامعه و عمومی و فراگیر باشد . دشمنان از وقوع ظهور نگران و مانع تراشند ، و آرمان گام دوم انقلاب ، زمینه سازی ظهور مهدوی(عج) است ، لذا جهادگران گام دوم انقلاب جز منتظران واقعی و سربازان امام مهدی (عج) هستند. وان شالله در ساختن تمدن نوین اسلامی سهم داشته و بایستی در حد اعلای توان خویش ، توفیق زمینه سازی برای طلوع خورشید ولایت عظما (عج) را کسب کرده تا بعنوان منتظر واقعی آن حضرت تلقی شویم .

************************

سخنان امام جمعه محترم رباط کریم

حجت‌الاسلام حسن ترابی امام جمعه شهرستان رباط ‌کریم در خطبه‌ های نمازجمعه این هفته ضمن توصیه همگان به رعایت تقوا اظهار کرد: در آستانه نیمه شعبان همه با مولود این ایام پیمان ببندیم که در مسیر انتظار از پای ننشینیم و با اقدامات شایسته و اعمال صالح زمینه ظهور حضرتشان را فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از خطبه با توجه به میلاد حضرت علی‌اکبر علیه‌السلام و روز جوان گفت: جوانان سرمایه ارزشمند نظام و کشورند باید آنها را باور کرد و از تمام توانمدی‌هایشان حداکثر استفاده را کرد.

امام جمعه رباط‌کریم ادامه داد: باید با برنامه‌ریزی دقیق و اجرای مناسب آ‌ن‌ها ظرفیت نهفته جوانان را به صحنه آورد و در مدیریت امور جامعه به کار گرفت.

حجت‌الاسلام ترابی عنوان کرد: ایران تا ابد مدیون شهدا و خانواده‌های معظم آنان است و بزرگداشت عملی شهدا تداوم راه آن‌ها و حرکت در مسیر آن‌هاست.

 ایشان با اشاره به اقتدار کشور عنوان کرد: امروز تنها راه حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشورها قدرتمند شدن است

حجت‌الاسلام ترابی با توجه به بحران به‌وجود آمده در اکراین تاکید کرد: یکی از درس‌های بحران اوکراین برای کشور این است که برای دور کردن سایه تهدید باید قوی و قدرتمند بود.

وی با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان رهبری تاکید کرد: امروز تنها راه حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشورها قدرتمند شدن است و امروز سخن گفتن از واگذاری منابع قدرت و کاهش توان دفاعی و موشکی به اختیار خود یا ساده‌لوحانه و ناشیانه است یا خائنانه است.

نکاتی از نماز جمعه رباط کریم

در پیشانی جایگاه مصلی رباط کریم ؛ ایه ۹ سوره جمعه ” يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ” و ” نمازجمعه حج مستمندان است ، امام خمینی ” نقش بسته است .

پس از برپایی نمازجمعه نیز میز خدمت ادارات شهرستان دایرشده و نمایندگان ادارات به مشکلات شهروندان رسیدگی نمودند . همچنین بمناسبت هفته درختکاری ، درخت مثمر توزیع گردید .

************************

معرفی شهرستان رباط کریم

رُباط‌کریم مرکز شهرستان رباط‌کریم و در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب غربی از تهران قرار دارد. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان رباط کریم ۲۹۱۵۱۵ نفر بوده که از این تعداد ۱۰۵۳۹۳ نفر در شهر رباط کریم  ۲۸۶۳۳ در نصیرشهر ۹۷۳۶۳ نفر در شهر جدید پرند و ۶۰۰۱۴ نفر در روستاهای تابعه ساکن هستند.

امامزاده عمادالدین و امامزاده محمد تقی در شهر رباط‌کریم قراردارند و لوط پیغمبر ، امامزاده علی اصغر ،امامزادگان هادی و مهدی ؛امامزاده عین و غین ؛امامزاده ابوطالب درحومه این شهر قرار دارند.

اماکن تاریخی رباط کریم یخدان‌ها و آسیاب آبی ، کاروانسرای حاج کمال و قلعه سنگی در رباط‌کریم بوده و درحومه این شهرستان ، امامزاده علی اصغر آلارد ، تپه‌های تاریخی کیکاور ، تپه‌های تاریخی روستای یقه ، تپه تاریخی ده حسن ،منزل بشر شیرازی ،کرر مشی ممد ، باغ موزه امارت اربابی آلارد قرار دارد .

[۱]  هر نیرویى در قدرت دارید، براى مقابله با آنها [= دشمنان‏]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهاى ورزیده (براى میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگرى غیر از اینها را، که شما نمى‏شناسید و خدا آنها را مى‏شناسد! و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعى اسلام) انفاق کنید، بطور کامل به شما بازگردانده مى‏شود، و به شما ستم نخواهد شد!  آیه ۶۰ سوره انفال