جبلی: از ساخت سریال درباره زندگی شهدا غافل شدیم
جبلی: از ساخت سریال درباره زندگی شهدا غافل شدیم

ئیس سازمان صداوسیما گفت: فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» مقدمه‌ای برای دیدن این سریال بود و مخاطبان زیادی منتظر تماشای سریال هستند. ما نیز تلاش می‌کنیم این اثر را در جدول پخش مناسبی قرار دهیم تا به درستی دیده شود. پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما شامگاه چهارشنبه  ۲۷ بهمن ماه  با عوامل و بازیگران فیلم سینمایی […]

ئیس سازمان صداوسیما گفت: فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» مقدمه‌ای برای دیدن این سریال بود و مخاطبان زیادی منتظر تماشای سریال هستند. ما نیز تلاش می‌کنیم این اثر را در جدول پخش مناسبی قرار دهیم تا به درستی دیده شود.

تقدیر رسانه ملی از عوامل «موقعیت مهدی»| جبلی: از ساخت سریال درباره زندگی شهدا غافل شدیم

پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما شامگاه چهارشنبه  ۲۷ بهمن ماه  با عوامل و بازیگران فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» در مرکز بین المللی همایش‌های صداوسیما دیدار و گفت‌وگو و به تجلیل از آنها پرداخت.

جبلی: از پرداختن به زندگی شهدا غفلت کردیم

پیمان جبلی، رییس صداوسیما در ابتدای این مراسم گفت: فکر می‌کردم بیشتر از این‌ها باید از بازیگران درباره این سریال بشنوم اما احساس می‌کنم آن‌قدر این کار تأثیرگذار بوده که اغلب بازیگران سکوت کرده‌اند تا مخاطب خود به ارزش این کار برسد. من جدیدترین فرد در میان عوامل سریال هستم و در روزهای پایانی این اثر به آن پیوستم اما حسی که دارم مانند حس یک آشنای دیرین است که همه این لحظه‌ها را از نزدیک تجربه کرده‌است.

رئیس صداوسیما با اشاره به خاطراتش از روزهای دفاع مقدس گفت: تنها کسانی که خود در آن خاکریزها حضور داشتند می‌دانند که چقدر این لحظه‌ها واقعی بودند و باطن جنگ فراتر از آن چیزی است که به نمایش درآمده است.

جبلی با تحسین آمیز خواندن پلان های مربوط به عملیات بدر و خیبر در این فیلم گفت: واقعیت ‌جنگ یعنی صحنه‌های ترس و بهت و مردد شدن و این که در لحظه نتوانی تصمیم بگیری و بهت زده از انبوه انفجار و اینکه نفهمی که اطرافت چه می‌گذرد. من این‌ها را به عنوان رزمنده می‌فهمم و از اینکه جوانی مانند آقای حجازی فر که خودش جنگ را تجربه نکرده توانسته این لحظه‌ها را بدون اشکال ترسیم کند، ایشان را تحسین می‌کنم.

وی با اشاره به بازی روح‌الله زمانی در نقش خسرو ملازاده، بازیگر نوجوان این فیلم افزود: نمونه شخصیت‌هایی مانند خسرو در جنگ فراوان بود و من بارها با چنین نوجوانانی در جبهه روبه رو شدم و خوشحالم که این لحظات اینگونه زیبا برای مردم به تصویر کشیده شده‌است.

رئیس صداوسیما خطاب به عوامل فیلم بیان داشت: شما کار بزرگی کردید؛ چرا که نشان دادید جنگ فقط جلوه‌های ویژه، گریم، صحنه‌آرایی و … نیست بلکه انتقال حس و جوهره آن به مخاطب است که شما بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال از آن رخداد،  توانستید آن را نشان دهید و این دلیلی بر زنده بودن و ماندگاری آن مفاهیم است.

جبلی با اشاره به استقبال مخاطبان از فیلم موقعیت مهدی گفت: از خودم پرسیدم چرا در عصر فناوری‌های نوین و ماهواره، نسل امروز از این فیلم خوشش آمده است. نسلی که دو دهه قبل را ندیده ولی این اثر را با اشتیاق دیده‌ است. جوابش این است که مردم خودشان را در این اثر دیدند. رابطه عاشقانه و محبت عمیق و بی آلایش میان زن و شوهر، زندگی‌های ساده اما پر تعهد که امروز از آن دور شده‌ایم و حالا آنچه دلتنگش هستیم را در این اثر می‌بینیم.

وی ادامه داد: از این داستان‌ها زیاد است اما ما غفلت کردیم و صداوسیما در پرداختن به آن‌ها کوتاهی کرده‌ است. ما صدها قهرمان ملی داریم که باید آنها را به مخاطب بشناسانیم و هر کدام از آنها داستان‌های زیبایی دارند که از آنها غفلت کرده‌ایم.

رئیس رسانه ملی خطاب به بازیگران این اثر گفت: این نقش امانت شماست مخاطب با شما به این نقش علاقه پیدا می‌کند و شما را با این نقش می‌شناسد. امیدوارم این امانت را به خوبی حفظ کنید و آن را غنیمت بشمارید. مطمئن هستم این کار برای شما برکت به همراه خواهد داشت و این را زمانی که به پشت صحنه فیلم آمدم درک کردم. همه شما با اشتیاق در این کار حضور داشتید.خوشحالم که نتیجه تلاشتان را دیدید.

وی در پایان با اشاره به سریال «عاشورا»  گفت: فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» مقدمه‌ای برای دیدن این سریال بود و مخاطبان زیادی منتظر تماشای سریال هستند. ما نیز تلاش می‌کنیم این اثر را در جدول پخش مناسبی قرار دهیم تا به درستی دیده شود.

در این دیدار حمید شاه آبادی، معاون سیما با قدردانی از حضور عوامل فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» گفت: آنچه در این مدت از این گروه دریافت کردم حس قدرت و جسارت بود. در یک سال و نیم گذشته روند دشوار تولید این اثر را شاهد بودم و از اینکه گروه تولید از سختی‌ها نهراسید و کار را علاوه بر سریال در نسخه سینمایی نیز آماده کرد، خوشحالم.

وی افزود: این اثر پاسخ بسیاری از سوالات ما درباره جنگ است و دو عملیات مهم را مد نظر دارد. همین موضوع، بر تاریخ نگاری اثر و سندیت آن صحه گذاشته است.

معاون سیما با اشاره به موفقیت فیلم موقعیت مهدی در جشنواره فیلم فجر گفت: رسانه ملی بعد از چندین سال وقفه دوباره به جشنواره بازگشت و اثری شاخص و ماندگار درباره دفاع مقدس ارائه کرد که سبب افتخار مردم و شهدا شد.

حجازی‌فر: مهم نیست دیگران چه می‌گویند

هادی حجازی‌فر، کارگردان و بازیگر سریال «عاشورا» و فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» ضمن قدردانی از توجه مردم به این اثر گفت: خوشحالم روح کار با طیف گسترده‌ای از مردم ارتباط برقرار کرده است. اگر به این جا رسیده‌ایم فقط به دلیل این بود که من گروه درجه‌ یکی داشتم که در اوج کرونا و با کمبودها، کنار کار ماندند؛ عوامل این اثر از بهترین‌های سینما هستند که علیرغم سختی‌ها و کمبودها با ایمان و توکل در کار حضور داشتند.

حجازی فر افزود: سختی بخش مهمی از لذت‌ ساختن و خلق‌ کردن است. از نظر من این کار عجیب بود و فقط به دلیل پشتکار گروه و همراهی جواد رمضان نژاد کار جلو رفت. ما تمام آبرو و تلاش داشته‌مان را آوردیم و با اتکا به شهدا جلو رفتیم. نتیجه‌اش را هم دیدیم و همین جا به همه دوستان خسته نباشید می‌گویم.

کارگردان و بازیگر سریال «عاشورا» با قدردانی از پیمان جبلی گفت: دو سال تمام جنگ واقعی برای در اختیار گرفتن امکانات بودجه و قانع‌ کردن و قسم‌خوردن و… اما چون خودم و گروه به آنچه می‌ساختیم باور داشتیم، ادامه دادیم. مهم نیست دیگران چه می‌گویند اما باید از دکتر جبلی تشکر کنم که به محض ورودش به سازمان راه را برای ما هموار کرد. مانند بچه حزب‌الهی‌های قدیمی انگار می‌دانست که ما چه می‌خواهیم و نیازمان چیست. همین که پول بیت‌المال را به ما سپرد و باور کرد که ما چه کاری را تولید می‌کنیم و به ما اعتماد کرد از ایشان تشکر می‌کنیم.

روح‌الله زمانی، بازیگر نقش جانباز خسرو ملازاده گفت: از اعتماد آقای حجازی فر بسیار خوشحالم و اینکه در دومین کار سینمایی چنین نقش مهمی را برعهده گرفته‌ام مدیون همراهی همه عوامل صحنه هستم. مادرم وقتی شنید این کار را قبول کردم گفت بدون وضو در این کار بازی نکن و من نیز به احترام شهدا این کار را انجام دادم.

ایمان کرمیان، مسئول جلوه‌های ویژه این فیلم سریال گفت: من چندین بار برنده و نامزد سیمرغ بلورین شده‌ام اما این اثر لذت دیگری برایم داشت. سریال عاشورا و فیلم سینمایی آن سخت و با پروداکشن بسیار عظیم بود و یک قصه جذاب داشت که خیلی دوستش داشتم. می‌دانم در زمان پخش با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو می‌شود. امیدوارم در سال‌های آتی فیلمسازان ما رغبت بیشتری به ساخت فیلم درباره دفاع‌مقدس نشان دهند تا نسل امروز با شهدایی چون مهدی و حمید باکری، شهید همت، شهید احمد کاظمی و دیگر رزمندگان که به عشق مردم، از میهن خود دفاع می‌کردند، آشنا شوند و آنها را بشناسند.

علی نیک رفتار، عکاس نیز گفت: وقتی شنیدم سیما فیلم چنین سریالی را می‌خواهد بسازد به حجازی فر زنگ زدم و گفتم اگر برای این کار، عکاس انتخاب نکرده‌ای من هستم. خوشبختانه قبول کرد. واقعا دوست داشتم در این کار باشم چرا که هم به این دو شهید علاقه داشتم و هم می‌دانستم که حجازی‌فر کار خوبی روی آنتن می‌فرستد. از اعتماد تهیه کننده و کارگردان به من ممنون هستم.

معصومه ربانی‌نیا، بازیگر فاطمه همسر حمید باکری گفت: این دومین همکاری من با آقای حجازی فر بود و از این اعتماد سپاسگزارم. این فیلم می‌تواند برای نسل جوان یادآور ارزش‌هایی باشد که امروز در خانواده‌ها کمرنگ شده است. ازدواج ساده و خلوص و پاکی که در میان این دو شهید و همسرانشان بود برایم بسیار تأثیرگذار بود. مطمئن هستم مردم از دیدن این سریال لذت خواهند برد.

بنابر این گزارش، بخشی از زندگانی شهید مهدی باکری در قاب سینمایی اثر «موقعیت مهدی» و در آینده با سریال «عاشورا» روایت می‌شود. اثری به کارگردانی هادی حجازی‌فر و تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری که دو سال پیش، تولیدش در سیما فیلم کلید خورد و نسخه سینمایی‌اش با تهیه‌کنندگی حبیب‌الله والی‌نژاد امسال راهی جشنواره فجر شد.