ماجرای تخریب مزار شهدای گمنام در تهران چه بود؟
ماجرای تخریب مزار شهدای گمنام در تهران چه بود؟

سرهنگ پاسدار کریمی با اشاره به ماجرای تخریب مزار شهدای گمنام، گفت: افراد سودجو و فرصت طلب اقدام به شایعه‌پراکنی کرده‌اند و این موضوع صحت ندارد.

سرهنگ پاسدار «حسین کریمی» دبیر هیات امنای مزار شهدای گمنام منطقه ۱۷ و فرمانده سپاه ناحیه حبیب ابن مظاهر درباره ماجرای تخریب مزار شهدای گمنام، اظهار داشت: با توجه به این‌که جریان‌های سودجو و فرصت طلب، شهرداری را مورد خطاب قرار داده و در پی ایجاد یک فضای بی‌اخلاقی هستند؛ اینجانب به‌عنوان دبیر هیات امنا مزار شهدای گمنام منطقه ۱۷ و فرمانده سپاه ناحیه با همراهی تاجیک مشاور شهردار تهران، لطفی شهردار منطقه در روز جمعه در محل حضور پیدا کردیم.

وی افزود: طی بازدید میدانی به عمل آمده متوجه شدیم تخریبِ صورت گرفته، در جهت بهسازی محیطی و رفع دیوارکشی غیرفنی به جهت وجود دو اصله درخت چند ده ساله بود که این توسعه فضای ایستگاه صلواتی، هیچ ارتباطی با مزار شهدای گمنام نداشته است بنابراین با مساعدت شهردار منطقه ۱۷ و مشاور شهردار تهران موضوع حل و فصل گردید.

سرهنگ کریمی تخریب مزار شهدای گمنام را یک شایعه و دروغ بزرگ خواند و تصریح کرد: به‌منظور تأمین فضای پیرامونی آبدارخانه با مساعدت شهرداری منطقه در مجاورت ایستگاه صلواتی با بهینه‌سازی و نرده‌کشی دغدغه‌های خادمین شهدا و شهرداری منطقه۱۷ مرتفع می‌شود.

داوود لطفی شهردار منطقه ۱۷ نیز تاکید کرد: ما به دنبال تغییر روح شهر هستیم و این تغییر میسر نخواهد شد مگر با عطر و بوی شهدا و فرهنگ شهادت؛ لذا مقرر شد مزار شهدای گمنام بهسازی، بازطراحی، مرمت و بازسازی شود.

شهردار منطقه ۱۷ در این باره گفت: در بوستان شهدای محله زمزم منطقه ۱۷ در محدوده ناحیه دو مقبره شهدای گمنام قرار دارد که پیکر مطهر دو شهید والامقام ۵ سال پیش در این محیط به خاک سپرده شده و در مجاورت این مقبره شهدا یک ایستگاه صلواتی از سه سال پیش راه‌اندازی شده است که به‌تازگی این ایستگاه صلواتی اقدام به توسعه ۵۰ مترمربع در بوستان مربوط کرده است.

وی افزود: توسعه ایستگاه صلواتی بدون هماهنگی و مجوز‌های لازم شهرداری منطقه صورت گرفته است که دیوارکشی غیراصولی و ناایمن و همچنین قرار گرفتن دو درخت کهنسال در این محیط موجب شده است تا شهرداری منطقه ۱۷ طبق مقررات با هماهنگی سپاه ناحیه حبیب ابن مظاهر اقدام به برچیدن دیوار ناایمن کند.

لطفی ادامه داد: این دیوارکشی هیچ ارتباطی با مرقد مطهر شهدای گمنام نداشته است که متأسفانه افراد سودجو و فرصت طلب اقدام به شایعه‌پراکنی کرده‌اند.

شهردار منطقه ۱۷ ادامه داد: یک طرح کامل‌تر که به لحاظ شهرسازی و معماری و از لحاظ نیازمندی‌های مجموعه در جهت کرامت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و مراسمات باشد، طراحی و بعد از طی مراحل قانونی مصوب و اجرایی خواهد شد.

این طرح شامل یک بسته جامع فرهنگی و زیرساختی است که با اجرای آن شهروندان دارالشهدای تهران علی‌الخصوص محله زمزم و زهتابی از برکات این شهدا و خدمات بنای ایجاد شده بیشتر بهره‌مند خواهند شد.

منبع: فارس

انتهای پیام/ ۹۱۱