در عملیات آزادسازی مهران، هزار و ۲۱۰ نفر از نیروهای بعثی به اسارت درآمدند. با وجود رشادت رزمندگان و پیروزی غرورآفرین در این عملیات، وقایع رخ داده در تقویم جنگ گمنام و مغفول مانده است. به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از دفاع پرس، عملیات پیروزمندانه کربلای یک در روز نهم تیر ماه ۱۳۶۵ با هدف بازپس‌گیری مهران […]

در عملیات آزادسازی مهران، هزار و ۲۱۰ نفر از نیروهای بعثی به اسارت درآمدند. با وجود رشادت رزمندگان و پیروزی غرورآفرین در این عملیات، وقایع رخ داده در تقویم جنگ گمنام و مغفول مانده است.
مهرانبه گزارش خبرگزاری رسا به نقل از دفاع پرس، عملیات پیروزمندانه کربلای یک در روز نهم تیر ماه ۱۳۶۵ با هدف بازپس‌گیری مهران و سرکوب دشمن در منطقه عملیاتی دشت مهران با رمز یا ابوالفضل العباس(ع) توسط یگانهای عمل کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مستضعفین آغاز شد.

این عملیات طی یک هفته صورت گرفت و منجر به آزادسازی شهر مهران و منطقه‌ای به وسعت ۱۷۵ کیلومترمربع و همچنین سلسله ارتفاعات قلاویزان شد. منطقه عملیاتی از جنوب به ارتفاعات قلاویزان، از شمال به ارتفاعات نمه کلان کوچک، از غرب به امتداد غربی ارتفاعات قلاویزان و پاسگاه مرزی بهران آباد، و از شرق به جاده مهران – دهلران منتهی می‌شد.

عملیات کربلای یک در سه مرحله، مرحله نخست تامین ارتفاعات قلاویزان ایران، مرحله دوم تامین ارتفاعات جبل حمرین و مرحله سوم تصرف روستای فرخ آباد تا ارتفاعات قلاویزان صورت گرفت.

در عملیات آزادسازی مهران، هزار و ۲۱۰ نفر از نیروهای بعثی به اسارت درآمدند. با وجود رشادت رزمندگان و پیروزی غرورآفرین در این عملیات، وقایع رخ داده در تقویم جنگ گمنام و مغفول مانده است.

در این عملیات، لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)، لشکر ۱۷ علی ابن ابی طالب (ع)، لشکر ۵ نصر، لشکر ۲۵ کربلا، لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع)، لشکر ۴۱ ثارالله (ع)، تیپ مستقل ۱۵ امام حسن(ع)، تیپ مستقل ۲۱ امام رضا (ع)، گردان مستقل ۳۸ زرهی ذوالفقار، تیپ مستقل ۶۶۲ بیت المقدس و گروه توپخانه ۶۳ خاتم الانبیاء تحت نظر قرارگاه نجف جهت رسیدن به اهداف مورد نظر، وارد عملیات شدند.

عملیات کربلای یک منجر به انهدام دو تیپ ۴ و ۵ گارد ریاست جمهوری عراق، گردانهای ۲۲۸، ۵۳، ۴۴۷ توپخانه، تیپ‌های ۴۳۳ از لشکر ۱۷ ،۵۰۷ ،۶۶ کماندویی، ۳۵ ،۹۳، ۱۱۳، ۷۱، ۷۲ از لشکر ۳۵ و دو گروهان پیاده این کشور بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد شدند. همچنین در این عملیات تیپ ۳ گارد زرهی ریاست جمهوری، یک تیپ کماندویی ویژه، تیپهای ۷۰ زرهی، ۵۹، ۵۰۱، ۹۵ و ۲۴ مکانیزه از لشکر ۱۰ و گردانهای ۲۲۸، ۵۳ ، ۴۴۷ توپخانه، گردان ۶ زرهی و … به میزان قابل توجهی منهدم شدند.

رزمندگان اسلام پس از آزادسازی شهر مهران بر دیوارهای شهر نوشتند: «مهران آزاد شد، قلب امام شاد شد.» و این جمله نشان از هدف والای رزمندگان جهت مقابله با دشمن تا دندان مسلح دارد./۱۳۲۵//۱۰۲/خ