نشست مجازی در دهه تعظیم و تکریم جنه البقیع
نشست مجازی در دهه تعظیم و تکریم جنه البقیع

در دهه تعظیم وتکریم بقیع که از ۱۵ شوال ( شهادت حضرت حمزه سید الشهدا و وفات حضرت عبدالعظیم حسنی ) تا ۲۵ شوال ( شهادت امام جعفر صادق علیه السلام آخرین مدفون در بقیع) می باشد ، نشست مجازی برگزارشد . نخست حجت الاسلام والمسلمین مجتبی همدانی و سپس دکتر سید جواد هاشمی فشارکی چنین بیان کردند .

حجت الاسلام والمسلمین  مجتبی همدانی استاد دانشگاه و کارشناس امور مذهبی چنین بیان داشتند :

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیکم یا أئمة البقیع (علیهم السلام)

وقتی انسان بقیع و قبر این امام مظلوم را مخروبه می بیند، دلتنگ می شود.

دوستانی که در راه عمارة البقیع تلاش می کنند ان شاء الله بتوانند این محل مبارک را بازسازی بکنند.

و ان شاء الله محل آمد و شد زائران برای زیارت شود.

دشمنان اسلام از ابتدای رسالت پیامبر اکر (صلوات الله علیه و آله) با ایشان، با سرسختی برخورد می کردند و پس از ایشان با حضرت علی (علیه السلام) اینگونه رفتار می شد.

و سپس تا جایی پیش رفت که امام حسن (علیه السلام) بواسطه زهر توسط همسرشان به شهادت رسیدند.

امام سجاد (علیه السلام) نیز بخاطر شرایط جامعه، معارفی که می خواستند بفرمایند را در قالب ادعیه می فرمودند.

در زمان امام باقر و امام صادق (علیهما السلام) مقداری گشایش ایجاد شد و آن حضرات توانستند معارف اسلامی را در قالب احادیث بیان کنند. لذا اغلب احادیثی که بدست ما رسیده است از امام باقر و امام صادق (علیهما السلام) داریم.

چهار امام بقیع (علیهم السلام)، منابع اصلی و اساسی هستند و متاسفانه قبور شریفشان تحت دشمنی دشمنان اسلام چندین بار تخریب شده و آخرین بار آن تقریبا ۹۸ سال قبل، ۸ شوال بوده است.

امیدوارم که ان شاء الله دوستان بتوانند با رایزنی ها و مشورت هایی که انجام می گیرد، این بقعه مبارک را مجدد بازسازی بکنند و یکی از آرمان های شیعه که داشتن ضریح و بقعه برای این بزرگواران هست، ان شاء الله محقق شود و خدای ناکرده نکند ما به نحوی کوتاهی کنیم که سعودی به مرور، همین مقدار نشانه هایی که از قبور در حال حاضر هست را هم نابود بکند و کلا وجود خارجی برای آیندگان نداشته باشد.

امیدوارم ان شاء الله این دوستانی که برای بازسازی بقیع، این مسئله بسیار هم زحمت می کشند، به نتیجه برسد و ان شاء الله کار مناسبی انجام بگیرد که جلوی کید شیاطین و کید سعودی ها گرفته شود.

بنده هم در خدمت هستم اگر که امری باشد ان شاء الله بتوانیم خدمت ناچیزی انجام بدهیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

پس از ایشان ، دکتر سید جواد هاشمی فشارکی دبیر جشنواره طراحی آستان مطهر ائمه بقیع (ع) ،

درخصوص گذشته باشکوه عمارتهای جنه البقیع و تخریب بقاع متبرکه توسط فرقه ضاله وهابیون در نزدیک به قرن پیش

و تلاشهای روز بروز محدودتر و مظلوم تری که برای بقیع ایجاد شده و بسمت محو کامل آن در تلاشند بیان کرده

و در انتها بیان داشتند غصه خوردن در سکوت و بی خبری کفایت نمی کند و منفعلی عمل کردن هم ازدست دادن فرصتها را بهمراه می اورد .

برای آینده جنه البقیع و حرم بی نام نشان ائمه مظلوم (ع) بایستی بشدت نگران بوده و بدنبال یافتن راههایی برای فشار بردولت سعودی برای رفع این محدودیتهای تنگ کننده بوده

و همچنین با بسیج جهان اسلام ، بایستی امکان بازسازی بقیع و نیز مشارکت مسلمین جهان بر مدیریت بقیع و اماکن دیگر اسلامی در عربستان فراهم شود .