بقیع و بقاع متبرکه آن روز بروز محدودتر و مظلوم تر
بقیع و بقاع متبرکه آن روز بروز محدودتر و مظلوم تر

السلام علیکم یا اهل بیت النبوه بقیع و بقاع متبرکه آن روز بروز محدودتر و مظلوم تر دکتر سید جواد هاشمی فشارکی در آیین افتتاح نمایشگاه تصاویر و اسناد«بهشت بقیع خانه عرش الهی» در مصاحبه با شبکه خبر سه سیما مطرح نمود : بقیع دارای گذشته بسیارباشکوه وتاریخی بوده است و در شرایط فعلی دارای […]

السلام علیکم یا اهل بیت النبوه

بقیع و بقاع متبرکه آن روز بروز محدودتر و مظلوم تر

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی در آیین افتتاح نمایشگاه تصاویر و اسناد«بهشت بقیع خانه عرش الهی» در مصاحبه با شبکه خبر سه سیما مطرح نمود : بقیع دارای گذشته بسیارباشکوه وتاریخی بوده است و در شرایط فعلی دارای مظلومیت وغربت و اندوه فراوان . جهان اسلام در هیچ نقطه ای از جهان از چنین ویژگی برخوردار نیست . مکانی که در یک نقطه ان چهار امام معصوم (ع) به خاک سپرده شده باشد و در فاصله حدود دویست متری آن نیز حرم نبوی و در همین شعاع نیز حرم مخفی شده دختر آن حضرت (س ) باشد . برخی از اهل بیت و انصار صدر اسلام در ان دفن باشد وبا قدمتی که دارد جزیی از تاریخ صدر اسلام می باشد . لکن در دومرحله توسط مسلک انحرافی وهابیت تخریب شده است ، از دومین حادثه غمبار تخریب ان ۹۸ سال میگذرد ودر طی این مدت روز بروز علاوه برمظلومیت بقیع ، شرایط سخت گیرانه ای برای زوار فرق اسلامی بوجود می آورند .

در ادامه دکتر هاشمی فشارکی اظهار داشت : این نمایشگاه مربوط به گذشته و حال بوده ؛ که این گذشته باشکوه و اوج مظلومیت  فعلی را به تصویر کشانده است . و گام دوم این است که نباید در حال متوقف ماند، علاوه بر مرثیه زدایی این غم یکصد ساله و نیزتکریم ایمه معصوم و مظلوم ان ؛ رویکردی به اینده آن که طرح و ساخت ان می باشد در تلاش بود و براین اساس مسابقه ای با شرکت نهادهای مختلف از جمله دانشگاه سوره ؛ که فراخوان ان اعلام شده و در حال برگزاری است ودر روز ۱۷ ربیع الاول که مصادف با میلاد اخرین امام بقیع و نیز میلاد جدشان پیامبر اسلام (ص) می باشد ؛ اختتامیه آن برگزار خواهد گردید .

دبیر جشنواره مسابقه طراحی استان حرم بقیع در انتها افزود : با توجه به خلا وجود مرجعی برای جمع اوری اسناد پراکنده بقیع ؛ اینجانب محضر عزیزان ریاست و قایم مقام دانشگاه سوره پشنهاد تقدیم نمودم که دانشکده سوره،  بعنوان قطب علمی و هنری حرم جنه البقیع قرار گیرد تا علاوه بر جمع اوری و ثبت وضبط وحفظ این اثار ، با توجه به توان دانشگاه و دانشجویان رشته های معماری وهنری که دارند بتوانند به خلق اثار هنری بپردازند ؛ تا علاوه کاهش مظلومیت بقیع و ایمه آن ، بتواندد منشا تحول درحوزه های تخصصی شده و نیز اثار برکت وجودی ومعنوی ان بر فضای دانشگاه وجامعه جاری گردیده و منشا خیر وبرکت گردد.

لازم به یاداوری است : به مناسبت هشتم شوال، سالروز تخریب حرم مطهر ائمه بقیع علیهم السلام، نمایشگاه تصاویر و اسناد«بهشت بقیع خانه عرش الهی» از تصاویر تاریخی و دیده نشده از آثار اسلامی مکه و مدینه در تاریخ چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۰ صبح با مشارکت  دانشگاه سوره با حضور  آقا ی دکتر ساعی ، ریاست محترم دانشگاه و هیأت رییسه دانشگاه سوره افتتاح شد. در این برنامه جناب آقای دکتر شاهرخ استاد و پژوهشگری که عکس ها را جمع آوری کرده بودند حضور داشتند . و جناب آقای مهندس احمد ابراهیمی محقق و پژوهشگر بقیع توضیحات کامل و جامعی درباره عکس ها فرمودند. در این برنامه همچنین جناب آقای دکتر سید جواد هاشمی فشارکی دبیر جشنواره طراحی حرم ائمه بقیع علیهم السلام نیز درخصوص جایگاه بقیع در اسلام و نیز جشنواره طراحی حرم بقیع ارایه نمودند.

مکان: گالری آیه، دانشگاه سوره، خیابان آزادی بین خیابان خوش و خیابان آذربایجان، نبش کوچه کامیاران

 

همچنین ادامه برنامه ها چنین خواهد بود:

جدول نمایشگاه و وبینار های ویژه برنامه بهشت بقیع :

۱_ نمایشگاه آثار  عکاسی در نگار خانه آیه

۲_ نمایشگاه مجازی آثار عکاسی (تور مجازی)

۳ _وبینار  بررسی آثار اسلامی قبل و بعد از تخریب بارگاه ائمه بقیع از دیدگاه عکاسی؛مدرس جناب آقای دکتر شاهرخ روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ساعت۱۴ الی ۱۶

۴_ وبینار لزوم مرمت آثار تاریخی؛ جناب آقای مهندس اسدالله وش پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ساعت ۱۶الی۱۸

اطلاعیه قایم مقام دانشگاه سوره :

بسمه تعالی

اساتید محترم و همکاران عزیز

روسای محترم دانشکده ها و کارکنان و مدیران محترم

با سلام و احترام

خداوند متعال را شاکرم که بار دیگر توفیق عطا فرمودند تا با راهنمایی ریاست محترم دانشگاه و در اجرای پیشنهاد ارزنده برادران عزیز جناب آقای دکتر نظری و جناب آقای کامران شریفی ، در معرفی معارف اهل بیت با محوریت حرم های مطهر بقیع سهمی داشته باشیم . بی شک هر کاری که مزین به نام اهل بیت باشد مسیر خود را پیدا کرده و همه عاشقان و بندگان مخلص را دور هم جمع می کند و محفلی بی ریا را رقم می زند. رویداد بهشت بقیع خانه عرش الهی به  پیشنهاد و همت عزیزان یاد شده و حضور جناب آقای دکتر شاهرخ و جناب اقای دکتر هاشمی فشارکی از خادمین اهل بیت و همت و کمک معاونت محترم پژوهشی و روسای دانشکده ها و همکاران معاونت دانشجویی و فرهنگی و پشتیبانی معاونت محترم اداری مالی و همه عوامل دانشگاه طراحی و بخش نمایشگاهی آن روز چهارشنبه افتتاح خواهد شد. و در این میان صرفاً افتخار دعوت از همه عزیزان دانشگاه برای استفاده از این فضای معنوی نصیب این بنده  شده است . لذا بدینوسیله از همه عزیزان جهت بازدید از نمایشگاه عکس این رویداد و سایر برنامه های فرهنگی پژوهشی پیش بینی شده مجازی و حضوری ، دعوت به عمل می آید تا روشنی بخش این محفل معنوی باشید.

ارادتمند،  شهبازی