معیارهای کاندیدای اصلح از منظر امام خمینی و رهبر انقلاب
معیارهای کاندیدای اصلح از منظر امام خمینی و رهبر انقلاب

حجت الاسلام شیرازی در یادداشتی به بررسی شاخصه‌های کاندیدای اصلح از دیدگاه امام خمینی و رهبر انقلاب پرداخته است. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم حجت الاسلام علی شیرازی در یادداشتی به بیان شاخصه‌های کاندیدای اصلح از دیدگاه امام خمینی و امام خامنه‌ای پرداخته است. متن این یادداشت به شرح زیر است: ملت ایران تحت هر شرایطی […]

حجت الاسلام شیرازی در یادداشتی به بررسی شاخصه‌های کاندیدای اصلح از دیدگاه امام خمینی و رهبر انقلاب پرداخته است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم حجت الاسلام علی شیرازی در یادداشتی به بیان شاخصه‌های کاندیدای اصلح از دیدگاه امام خمینی و امام خامنه‌ای پرداخته است.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

ملت ایران تحت هر شرایطی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، آن هم با مشارکت حداکثری شرکت می کند و یک بار دیگر در امتداد ۳۶ انتخابات برگزار شده در ایران اسلامی، عظمت ملت دلاورمان را به رخ جهانیان می کشد.

امید است در انتخابات پیش رو، مردم عزیزمان با انتخاب اصلح و آگاهانه و منطبق بر اندیشه های راهبردی و حکیمانه امام خمینی و امام خامنه ای (مدظله العالی) عزیز، مجلس یازدهم را، مجلسی متدین، انقلابی، کارآمد، توانا، پرکار، هوشمند، دشمن‌شناس، دشمن ستیز، مردم دار و مقاوم پی ریزی نمایند.

این مهم تنها با عمل به تکلیف الهی و انتخاب نمایندگانی اصلح شکل خواهد پذیرفت. انتخابات و انتخاب اصلح برای ملت ایران، یک امتحان الهی است. اگر با چشمان باز و آگاهانه در پای صندوق های رأی حضور پیدا نکنیم، تکلیف خود را درست انجام نداده ایم. اصل شرکت در انتخابات، انجام یک واجب است، اما واجب دوم این است که برای نمایندگی، اصلح و شایسته ترین را انتخاب کنیم. بنابراین، باید با تحقیقات صحیح، در صدد شناخت اصلح باشیم و ببینیم چه کسی شایسته تر است. باید نهایت دقت را به کار بریم تا در بین کاندیداها، آن کسی را که صلاحیتش بیشتر است برگزینیم. باید اوصاف نماینده خوب را مرور کنیم و سپس آن را با کاندیداها تطبیق دهیم و بهترین فرد را بشناسیم و به او رأی دهیم؛ و با رأی همه ملت ایران، مجلسی در تراز انقلاب اسلامی ایران شکل بپذیرد و مشکلات جامعه را حل کند.

برای تبیین این حقیقت و اهمیت انتخاب اصلح و ویژگی های نماینده شایسته و برتر، نگاهی می اندازیم به رهنمودهای امام خمینی  و امام خامنه‌ای (مدظله العالی) عزیز، تا راه را بهتر بشناسیم و با حرکت در مسیر مستقیم الهی به وظیفه دینی، انقلابی و شرعی خود عمل کنیم. مرور این بیانات، ما را در رسیدن به هدف کمک می‌کند.

 امام خمینی و انتخاب اصلح

 1. انتخاب اصلح برای مسلمین یعنی انتخاب فردی که تعهد به اسلام و حیثیت آن داشته باشد و همه چیز را بفهمد. چون در مجلس، اسلام تنها کافی نیست، بلکه باید مسلمانی باشد که احتیاجات مملکت را بشناسد و سیاست را بفهمد و مطلع به مصالح و مفاسد کشور باشد. ممکن است به شما و گروه شما هم مربوط نباشد. اگر اصلح را انتخاب کردید، کاری اسلامی می‌کنید و این یک محکی است برای خودتان که تشخیص بدهید انتخاب برای اسلام است یا برای صلاح خودتان.‏
 2. احدی شرعاً نمی‌تواند به کسی کورکورانه و بدون تحقیق رأی بدهد و اگر در صلاحیت شخص یا اشخاصی تمام افراد و گروه‌ها نظر موافق داشتند ولی رأی دهنده تشخیص بر خلاف همه آن‌ها بود، تبعیت از آن‌ها صحیح نیست و نزد خداوند مسئولیت دارد و اگر گروه یا اشخاص صلاحیت فرد یا افرادی را تشخیص دادند و از این تأیید برای رأی دهنده اطمینان حاصل شد، می‌تواند به آن‌ها رأی دهد.
 3. اگر چنانچه دقت در این سوابق افراد نشود و مردم توجه به این امر نکنند، مسئول‌اند پیش خدا. اگر فردا یک گرفتاری برای ملت به واسطه اینها پیش بیاید، ماها که می‌خواهیم تعیین کنیم افراد را، مسئول هستیم، مسئولیت ما بزرگ است. امور وجاهت اسلام در خطر ممکن است باشد.
 4. افرادی را انتخاب کنید که متعهد به اسلام شرقی و غربی نباشند، بر صراط مستقیم انسانیت و اسلامیت باشند.
 5. کسانی را که انتخاب می‌کنید، باید مسائل را تشخیص دهند، نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد، بترسند؛ باید بایستند و
 6. مقابله کنند.
 7. مردم شجاع ایران با دقت تمام به نمایندگانی رأی دهند که طعم تلخ فقر را چشیده باشند و در قول و عمل مدافع اسلام پابرهنگان زمین و مدافع اسلام ناب محمدی  باشند.
 8. باید اشخاص امین و صادق در مجلس شورا بروند که مقررات شما را بر طبق خواسته‌های خدای متعال پیاده کنند.
 9. سرنوشت اسلام و کشور خود را به دست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلامی و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی الهی متعهد باشند و منفعت خود را بر مصلحت کشور مقدم ندارند.
 10. اگر در انتخابات مسامحه کنیم، مطمئن باشید که از راه مجلس به ما لطمه می‌زنند، باید دانست، مسلمان بودن تنها، فایده‌ای ندارد، باید جمهوری اسلامی را قبول داشته و مسائل روز اطلاع داشته باشند. سعی کنید مثل مرحوم مدرس را انتخاب کنید.
 11. اگر ملت می‌خواهد که این پیروزی به آخر برسد و به منتهای پیروزی که آمال همه است، باید مواظب آن‌هایی که دولت را تشکیل می‌دهند، آن که رئیس جمهور است، آن‌که مجلس هست، مجلسی هست، همه اینها را توجه بکنند که مبادا یک وقتی از طبقه متوسط به طبقه بالا و به اصطلاح خودشان مرفه به آن طبقه برسد.
 12. باید بدانید که اگر رئیس جمهور و نمایندگان مجلس، شایسته و متعهد به اسلام و دلسوز برای کشور و ملت باشند، بسیاری از مشکلات پیش نمی‌آید و اگر مشکلاتی باشد، رفع می‌شود.
 13. اصلح شخصی است که تعهد به اسلام دارد، اعتقاد به قوانین اسلامی دارد و در مقابل قانون اساسی خاضع است و اصل صد و دهم آن را که راجع به ولایت فقیه است معتقد است و وفادار است نسبت به او، یک همچو شخصی را شماها خودتان انتخاب کنید و گروه‌های مردم را هم وادار کنید که یک همچو شخصی را انتخاب کنند.
 14. نمایندگانی متعهد، متفکر، دلسوز به ملت و خصوصاً طبقه مستضعف و خدمتگزار به اسلام و مسلمین، در مجلس شورای اسلامی بفرستید.
 15. ملت توجه داشته باشند، رئیس جمهور و وکلای مجلس، از طبقه‌ای باشند که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه داران و زمین‌خواران و صدرنشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی‌توانند بفهمند.
 16. اشخاصی که متعهد هستند، اشخاصی که سالم هستند، اشخاصی که بصیرت دارند و هیچ انحراف ندارند و در صراط مستقیم انسانیت هستند، به مجالس و مجلس شورا بفرستیم.
 17. امید است ملت مبارز متعهد، با مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروه‌ها، آرای خود را به اشخاصی دهند که به خیرخواهی امت معروف و موصوف باشند. باید ملت شریف بدانند که انحراف از این امر مهم اسلامی، خیانت به اسلام و کشور است و موجب مسئولیت عظیم است.

امام خامنه‌ای و انتخاب اصلح

 1. به مردم تفهیم کنید که همچنان شرکت در انتخابات یک تکلیف و وظیفه است، گزینش خوب و آگاهانه هم یک وظیفه است. البته ممکن است همه تلاش‌ها به نتیجه نرسد، اما انتخاب کنندگان تلاش نمایند، برای اینکه گزینش درست بکنند؛ این خیلی مهم است.
 2. این حضور در انتخابات باید آگاهانه و از روی تحقیق و با به‌دست آوردن حجت بین خود و خدا باشد.
 3. باید مراقب باشید که آدم‌های اهل سوء‌استفاده و بی‌اعتقاد به رسالت انقلابی و مسئولیت نمایندگی و کسانی که می‌خواهند فقط وارد مجلس بشوند تا سوء‌استفاده بکنند و خدای نکرده خرابکاری انجام دهند، وارد مجلس نشوند.
 4. مردم باید به فکر شناخت اصلح باشند، چون چیز کوچکی نیست. مسأله انتخابات، مسأله سپردن سرنوشت بخش عمده امکانات کشور به یک نفر و یک مجموعه است. سرنوشت مسائل اقتصادی، مسائل فرهنگی، روابط خارجی و مسائل گوناگون دیگر تا حدود زیادی به این قضیه وابسته است.
 5. مجلس شورای اسلامی، جایی است که امید ملت ما به آن نقطه است. این مجلس برای ملت سنگر است، اما سنگری در مقابل دشمنان، در مقابل آمریکا، ‌در مقابل ضد انقلاب. آن کسی که مردم او را به این سنگر می‌فرستند، می‌فرستند تا در این سنگر از انقلاب دفاع کند.
 6. با چشمانی باز، کسانی را انتخاب کنید که در درجه اول با ایمان باشند و ضمن کاردانی و لیاقت، رأی مردم را امانت بدانند و به اعتماد مردم پاسخ صحیح بدهند.
 7. آن کسی که به عنوان وکیل این ملت انقلابی و مؤمن و شجاع به مجلس می‌رود، باید انقلابی، مؤمن و شجاع باشد، اگر نگوییم شجاع‌ترین، مؤمن‌ترین و انقلابی‌ترین باشد.
 8. نماینده باید دارای فهم و درک سیاسی باشد و مسائل کشور را بفهمد، هم مسائل خارجی و توطئه‌های دشمنان را و هم مسائل داخلی را، احساس مسئولیت، دلسوزی و وجدان سیاسی داشته باشد.
 9. افرادی که تعهدی به اسلام ندارند و نسبت به مقررات اسلامی پایبند نیستند، در واقع دلدادگان سفره دشمنان انقلاب‌اند و شایسته حضور در مجلس نیستند.
 10. اگر کسی فاسد است، نباید وارد مجلس شود؛ حالا فساد اعم است از فساد مالی و فسادهای گوناگون اخلاقی و یا فساد عقیدتی و سیاسی، همه این‌ها فساد است.
 11. آن کسی که تقوای لازم را ندارد و اهل معنویات نیست و اهل دنیاست و فقط برای نام و نشان و استفاده‌های شخصی، این مسئولیت را می‌خواهد، او لایق و شایسته این کار (نمایندگی مجلس) نیست.
 12. اگر دیدید کسی است که دارد پول به مردم می‌دهد و یا دهن آن‌ها را برای این‌گونه کارها شیرین می‌کند، بدانید که این طور آدم‌ها، آدم‌های نامناسبی هستند، وقتی معلوم شد که این‌ها کسانی هستند که می‌خواهند به خاطر امور مادی و در راه کسب متاع دنیوی، مسند باارزشی را که برای مردم قانون وضع می‌کند، غصب کنند، بایستی جلوی آن‌ها را بگیریم.
 13. مردم باید واقعاً آگاهانه و با فکر نمایندگان را انتخاب کنند و روند انتخابات نیز نباید در مجراهای رایج بین غربی‌ها که با پول، تبلیغات و خریدن افراد ضعیف‌النفس برای نفس، جناح یا فرد خاصی رأی به دست می‌آورند، قرار گیرد.
 14. اگر مفهوم امانت داری و مسئولیت پذیری به حق دانسته و شناخته شود، آن گاه شاید در روز روشن، چراغ به دست، در پس یافتن از خودگذشتگان خداجویی بگردیم که عمر و زندگی‌شان را وقف صلاح و مصلحت ملک و ملت کنند؛ آن‌گونه که مدرس بود.
 15. در جمهوری اسلامی انتخاب، انتخاب اصلح است، نه رقابت انتخاباتی. این دعواها و رقابت ها، متعلق به دموکراسی های غربی است که از خدا و دین، هیچ چیزی به مشامشان نرسیده است. کارهایی که بعضی ها انجام می دهند، باب جمهوری اسلامی نیست. در اینجا ممشا، ممشای اسلامی است و انتخاب، انتخاب اصلح. مردم باید با چشم باز و با بصیرت وارد بشوند و آدم هایی را که اطمینان پیدا می کنند، انتخاب کنند.
 16. باید خودتان تحقیق کنید، ملاحظه کنید، دقت کنید، از انسان های مورد اعتمادتان بپرسید، تا به اصلح برسید و اصلح را انتخاب کنید … نگاه کنید، تشخیص بدهید، اصلح را بشناسید و برای ادای تکلیف، اسم او را به صندوق رأی بیندازید.
 17. باید هوشیار باشیم؛ آحاد ملت باید هوشیار باشند. نماینده متدین، امین، طرفدار عدالت، مخالف با فساد، طرفدار حقوق محرومین، پای بند به مبانی اسلام و ارزش های اسلامی و خط امام؛ یک چنین نماینده ای را بفرستید مجلس؛ آن وقت مجلس مقتدر خواهد شد؛ عزتمند خواهد شد. تشخیص این برای همه البته آسان نیست، ولی باید تحقیق کرد، باید به آدم های مطلع، آدم های خبره، آدم‌های مطمئن مراجعه کرد.
 18. ملت باید تلاش خود را بکند، باید زحمت بکشد و دنبال اصلح بگردد. من مکرر عرض کرده ام که مسئله، مسئله دین و خدا و ادای تکلیف است. همچنان که اصل انتخابات یک تکلیف الهی است، انتخاب اصلح هم یک تکلیف الهی است … باید بگردید، بین خودتان و خدا حجت پیدا کنید … و بعد با خیال راحت بروید رأی بدهید.
 19. مجلس شورای اسلامی، هم برای مسائل داخلی کشور، هم برای اعتبار جهانی و بین المللی کشور، خیلی دارای اهمیت است و یکایک افراد نماینده دخیلند … انسان باید به شکل اطمینان بخشی به نتیجه برسد.
 20. به نظر بنده این جور به نظر می رسد که چون یکایک افراد را ممکن است نشناسیم- خود بنده هم وقتی این فهرست ها را می آورند که بیایم رأی بدهم، بعضی از آدم های این فهرست ها را نمی شناسم، اما اعتماد می کنم به آن کسانی که اینها را معرفی کرده اند و نگاه می کنم ببینم آن کسانی که این فهرست را معرفی کرده اند چه کسانی هستند؛ اگر دیدم اینها آدم های متدین و مومن و انقلابی هستند، به حرفشان اعتماد می کنم و به فهرست آنها رأی می‌دهم؛ اگر دیدم نه، کسانی که این فهرست را داده اند کسانی هستند که به مسائل انقلاب، به مسائل دین، به مسائل استقلال کشور خیلی اهمیتی نمی دهند، دلشان دنبال حرف آمریکا و غیرآمریکا است، به حرفشان اعتماد نمی کنم.
 21. مردم نگاه کنند و اصلح را انتخاب کنند… شما تلاش خود را بکنید؛ مشورت خود را بکنید؛ از کسانی که فکر می کنید می توانند شما را راهنمایی کنند، راهنمایی بخواهید؛ به هر نتیجه ای که رسیدید عمل کنید و رأی بدهید؛ اجر شما را خدای متعال خواهد داد. ما مأموریم که به آنچه می فهمیم و به آنچه تکلیف الهی تشخیص می دهیم، عمل کنیم؛ مطابق با واقع شد یا نشد، اجر ما محفوظ است. اجر کسی که عامل به تکلیف است، پیش خدای متعال محفوظ است.
 22. هنر ملت ایران و مردم شهرهای و حوزه های انتخابیه این است که دقت کنند، نگاه کنند، بشناسند اصلح را، بهترین را انتخاب کنند؛ بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دینداری و آمادگی برای حضور در میدان های انقلاب؛ دردشناس ترین و دردمندترین نسبت به نیازهای مردم را انتخاب کنند.
 23. بهترین آن کسی است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمی باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافی گری خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافی گری و تجمل پرستی است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافی گری باشد، مردم را به سمت اشرافی گری و به سمت اسراف سوق خواهد داد.
 24. رکن اصلی تدین است؛ یعنی اعتقاد به اسلام و به اصول و پایه های دینی و عامل بودن به اینها. این اساس قضیه است. نماینده ای که متدین باشد، شما خاطرتان جمع است.
 25. که خیانت نخواهد کرد؛ حتی کوتاهی و سستی نخواهد کرد… نماینده متدین، مصالح انقلاب و کشور را بر مسائل شخصی و یا گروهی مقدم می داند.
 26. ان شاءالله خدای متعال کمک کند و دل های مردم را هدایت کند تا فرد با کفایت، شجاع، با اخلاص، دارای روح مردمی، شاداب و با نشاط، مومن به هدف ها و ارزش های انقلاب، مومن به مردم، مومن به نیروی مردم و معتقد به حق مردم را انتخاب کنند.
 27. مردم باید کسانی را انتخاب کنند که به کانون های ثروت و قدرت متصل نباشند؛ کسانی باشند که واقعاً مردم این ها را بخواهند؛ بر طبق وجدانشان، برطبق دینشان، بر طبق وظایف انقلابی شان عمل کنند.
 28. نماینده مردم باید دارای فهم و درک سیاسی باشد و مسائل کشور را بفهمد؛ هم مسائل خارجی و توطئه های دشمنان را و هم مسائل داخلی و نیازهای مردم و اولویت های کشور را.
 29. مجلس شورای اسلامی، جایی است که امید ملت ما به آن نقطه است. این مجلس برای ملت سنگر است، اما سنگری در مقابل دشمنان، در مقابل آمریکا، در مقابل ضد انقلاب. آن کسی که مردم او را به این سنگر می فرستند، می‌‎فرستند تا در این سنگر از انقلاب دفاع کند.
 30. نامزد انتخابات باید با قصد خدمت وارد شود. اگر با قصد قدرت طلبی و جمع کردن پول و مسائل گوناگون و انگیزه های ناسالم دیگر وارد شود، به کشور خدمت نمی کند.
 31. در پیدا کردن نامزد مورد نظر دقت کنید. به کسی گرایش پیدا کنید که به دین مردم، به انقلاب مردم، به دنیای مردم، به معیشت مردم، به آینده مردم و عزت مردم اهمیت می دهد.
 32. پای بندی به نظام و قانون اساسی معلوم است. کسانی که این قانون اساسی و این ملت و کارها و شعارها و راه و اهدافش را قبول ندارند، نباید به مجلس بیایند.
 33. اگر نگوییم شجاع ترین و مؤمن ترین و انقلابی ترین، لااقل در سطح این توده عظیم مردم که این گونه از خود درخشش نشان می دهند، باشد… وکیل آینده مجلس، باید دنبال راه امام و در خط او باشد.
 34. پای بندی او به اسلام باشد، پای بندی او به عدالت باشد، پای بندی او به منافع ملی باشد، مرز او با دشمن مرز مشخصی باشد… بعضی از دشمن رودر بایستی دارند؛ بعضی ملاحظه دشمن را می کنند. ملاحظه ملت را باید کرد، ملاحظه خدا را باید کرد، نه ملاحظه دشمن را. دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه کنی و عقب بنشینی، او جلو می آید. اگر خاکریز شما  در مقابل دشمن خاکریز مستحکمی نباشد، او نفوذ می کند. دشمنان این را می خواهند. یکی از شاخص‌ها همین است. مردم در هر جای کشور هستند، به این شاخص توجه کنند. آن کسانی که مرزشان با دشمن و دست نشاندگان دشمن مرز کمرنگی است، اینها برای ورود به مجلس اصلح نیستند.
 35. افرادی که تعهدی به اسلام ندارند و نسبت به مقررات اسلامی پای بند نیستند؛ در واقع دلدادگان سفره دشمنان انقلاب اند و شایسته حضور در مجلس نیستند.

انتهای پیام/