الگوی سلیمانی در تبدیل تهدید به فرصت
الگوی سلیمانی در تبدیل تهدید به فرصت

یکی از شاخصه‌های اصلی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تبدیل کردن تهدیدها به فرصت‌هاست و به فضل الهی، سرمشق سال جدید، اجرایی کردن این امر مهم خواهد بود.

سردار حاج قاسم سلیمانی-  اسفند ۹۷-  در اجلاسیه کنگره ۶ هزار و ۵۰۰ شهید استان کرمان گفت: «تهدید دشمن برای مردم ایران به فرصت تبدیل شد».
«تبدیل کردن تهدید به فرصت»، نکته بسیار مهمی‌بود که سردار سلیمانی در طول حیات پربرکت خود بارها بر آن تأکید کرده بود و البته هنر حاج قاسم نیز تبدیل تهدید به فرصت بود.
یکی از شاهکارهای سردار حاج قاسم سلیمانی، نابودی خلافت خودخوانده داعش بود. در آبان ماه سال ۹۶، پس از سال‌ها مجاهدت شبانه‌روزی مدافعان حرم و محور مقاومت- به فرماندهی سردار سلیمانی-  کمر داعش شکسته شد و رویای آمریکایی- اسرائیلی «دولت اسلامی در عراق و شام» بر باد رفت.
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق آمریکا در کتاب خود با عنوان «گزینه‌های دشوار» اذعان کرده است که داعش ساخته دست آمریکا با هدف تقسیم خاورمیانه(غرب آسیا) بود.کلینتون در این کتاب نوشته بود:«قرار بود ما در روز پنجم ماه ژوئیه سال ۲۰۱۳ در نشستی با دوستان اروپایی خود دولت اسلامی را به رسمیت بشناسیم. من به ۱۱۲ کشور سفر کردم تا نقش آمریکا و توافق با بعضی از دوستان را درباره به رسمیت شناختن دولت اسلامی بلافاصله پس از تشکیل آن، توضیح دهم».
از صبح بدون تحریم تا صبح بدون داعش
محور مقاومت در نبرد دشوار و پیچیده‌ای پیروز شدند که تحلیلگران ارشد آمریکایی، آن را جنگ جهانی سوم خوانده بودند.
فتح‌الفتوح و کار کارستانی که سردارسلیمانی و همرزمان گمنام او از ایران و افغانستان و عراق تا سوریه و لبنان و پاکستان کردند، بسیج قدرتمندانه ظرفیت‌های مقاومت و پیروزی در منطقه بود و این بسیج‌گری هنرمندانه چنان ابهت داشت که حتی روسیه را نیز پس از سفر مهم حاج قاسم به مسکو، پای کار جنگ سوریه
آورد.
این فتح‌الفتوح در حالی به وقوع پیوست که پیشتر آمریکائی‌ها اعلام کرده بودند نابودی داعش و گروه‌های ‌تروریستی بین ۲۰ تا ۳۰ سال طول می‌کشد و سردار سلیمانی،کار داعش را ۲۴ سال زودتر از برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها به پایان رساند و محاسبات و برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها را از بین برد.
این اتفاق مهم در حالی رخ داد که مدعیان اصلاحات پیش از آن بارها اعلام کرده بودند که نبرد نظامی با داعش منطقی و قابل قبول نیست! و در نهایت راه و روش دیپلماسی جواب می‌دهد و سوریه نیز برجام می‌خواهد!
مدعیان اصلاحات در سال ۹۴ با جنجال رسانه‌ای  و تیترهایی همچون «صبح بدون تحریم»، «تحریم‌ها به تاریخ پیوست»، «کلید تدبیر قفل تحریم‌ها را گشود»، «فتح‌الفتوح دیپلماسی ایران»، «غروب تحریم، ساحل توافق»‌، «مهر تدبیر بر پیشانی تحریم»، «فروپاشی تحریم»، «اینک بدون تحریم»، «تحریم رفت»، «پیروزی، بدون جنگ» و… به استقبال برجام رفتند.
یقین به وعده الهی و خودباوری و مجاهدت خستگی‌ناپذیر در میدان‌های سخت، در کنار اعتماد به جوانان مومن و پرتلاش در نهایت صبح بدون داعش را رقم زد.
در نقطه مقابل، اعتماد به دولت‌های خارجی زورگو و بدعهد، غفلت از توانمندی‌های عظیم داخلی و عدم خودباوری و کم‌تحرکی در پیشبرد امور کشور، موجب شد تا صبح بدون تحریم هیچگاه به وقوع نپیوندد.
شجاعت و تدبیر
لازمه تبدیل تهدید به فرصت
یکی از شاخصه‌های اصلی شهید بزرگوار، سردار حاج قاسم سلیمانی این بود که دو خصلت شجاعت و تدبیر را توامان دارا بود.
رهبر معظم انقلاب- ۱۸ دی ۹۸- در تبیین خصایص سپهبد شهید سلیمانی، شجاعت و تدبیر را دو ویژگی برجسته وی برشمردند و فرمودند: «برخی شجاعت دارند اما تدبیر و عقل لازم را برای به کار بردن شجاعت ندارند و برخی اهل تدبیرند اما اهل اقدام و عمل نیستند و دل و جگر کار را ندارند».
همین شاخصه مهم در شهید سلیمانی موجب می‌شد تا تهدیدها به فرصت تبدیل شود.
شهید سلیمانی، ادامه‌دهنده راه سردار سلیمانی
دولت ‌تروریست آمریکا- ۱۳ دی ۹۸- در اقدامی جنایتکارانه، سردار حاج قاسم سلیمانی را دزدانه به شهادت رساند. سران آمریکا و دیگر دولت‌های مستکبر به خیال خام خود تصور می‌کردند که با شهادت سردار سلیمانی و حذف فیزیکی وی، هم سردار سلیمانی کاملاً حذف خواهد شد و هم ایران با تهدیدی بزرگ مواجه می‌شود.
شهادت این سردار بزرگ، مردم ایران و دیگر مسلمانان و مردم آزاده در سراسر جهان را داغدار کرد اما به فضل الهی شهادت حاج قاسم سلیمانی، باز هم تهدید را به فرصت تبدیل کرد. تشییع میلیونی و باشکوه و وحدت آفرین سردار حاج قاسم سلیمانی در شهرهای مختلف کشورمان، رفراندومی‌در تایید مقاومت بود. شعارهای مردم عزیز و بصیر ایران در این حضور باشکوه بسیار قابل تأمل بود.«مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر منافق»، «نه سازش نه تسلیم، نبرد با آمریکا»، «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده» و… نمونه‌ای از شعارهای مردم در این مراسم بی‌نظیر بود. تشییع سردار سلیمانی، درس مقاومت، اقتدار و عزت بود.
از سوی دیگر، تحولات مهمی‌که از زمان شهادت سردار سلیمانی تا امروز در منطقه روی داد، نشان داد که این‌بار نیز دشمن دچار  اشتباه محاسباتی خطرناکی شده است.
یکی از مهم‌ترینِ این تحولات، موشکباران حیثیت آمریکا توسط سپاه در عین‌الاسد عراق بود. بنا بر اعلام دوست و دشمن، انجام چنین حمله‌ای آن هم با این وسعت، تخریب و دقت از زمان جنگ جهانی دوم به این سو بی‌سابقه بود و بنا بر اعلام شبکه تلویزیونی رسمی‌ چین، «تصور انجام چنین حمله‌ای برای ما هم غیرممکن بود». یکی از نظامیان آمریکایی حاضر در عین‌الاسد با سابقه طولانی خدمت در ارتش آمریکا می‌گوید در ۱۶ سالی که خدمت کرده هرگز، چنین حمله‌ای ندیده بود! با وجود گذشت بیش از ۲ ماه از این حمله، آمریکایی‌ها هنوز جرأت نمی‌کنند، آمار واقعی تلفات خود را اعلام کنند. در ادامه، تصویب اخراج نظامیان آمریکایی از عراق در پارلمان این کشور نیز اتفاق بسیار مهم دیگری بود که در صورت اجرایی شدن آن، پیروزی بزرگی برای دو ملت ایران و عراق خواهد بود. در ماه‌های اخیر همچنین اوضاع در سوریه، افغانستان و یمن نیز به سود جبهه مقاومت و به ضرر آمریکا و گروهک‌های تکفیری ‌تروریستی رقم خورده است. اسپوتنیک در هفته‌های گذشته در مطلبی نوشته بود:«روح سردار سلیمانی، آمریکایی‌ها را رها نخواهد کرد».
سرمشق سال جدید
این روزها شیوع ویروس کرونا، بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران را درگیر کرده است. به لطف خدا و با ایثار جامعه پزشکی و پرستاری و پرسنل مراکز درمانی در کنار اقدامات شبانه‌روزی وزارت بهداشت و اقدامات تحسین‌برانگیز سپاه، ارتش، بسیج و نهادهای مردمی، در آینده نزدیک، این ویروس منحوس از کشورمان رخت خواهد بست.  الگوی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تبدیل کردن تهدیدها به فرصت‌هاست و به فضل الهی، سرمشق سال جدید، تبدیل کردن تهدیدها به فرصت‌ها خواهد بود.

سرویس کیهان » اخبار

۲۷ اسفند ۱۳۹۸