حماسه دفاع مقدس بلندترین فراز تاریخ انقلاب اسلامی است
حماسه دفاع مقدس بلندترین فراز تاریخ انقلاب اسلامی است

«سلامی» گفت: حماسه دفاع مقدس، بلندترین فراز تاریخ انقلاب اسلامی و رفیع‌ترین قله افتخار جمهوری اسلامی ایران است.

سرهنگ پاسدار «محمد حسن سلامی» مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سمنان به همراه کارکنان این اداره کل در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین «مرتضی مطیعی» نماینده ولی فقیه در استان سمنان که صبح امروز در دفتر امام جمعه برگزار شد، اظهار داشت: حماسه دفاع مقدس، بلندترین فراز تاریخ انقلاب اسلامی و رفیع‌ترین قله افتخار جمهوری اسلامی ایران است.

وی خاطرنشان کرد: حاصل تلاش‌های ۸ ستاد شهرستانی و ۱۴ کارگروه استانی در حوزهدفاع مقدس و مقاومت در سال گذشته، ۱۳ هزار فعالیت و برنامه بوده که برای سال ۱۴۰۲ هدف گذاری ۱۵ هزار فعالیت برنامه ریزی شده است.

سلامی گفت: محافل خاطره گویی رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس که در سطوح مختلف برنامه ریزی شده است در سال ۱۴۰۱ بیش از یک هزار محفل با ۲۰۰ راوی دفاع مقدس و در سال جاری ۳ هزار محفل خاطره گویی با ۳۰۰ راوی دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفته است.

این مسئول ادامه داد: به منظور تجلیل از رشادت‌ها و جانبازی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس تجلیل از ۱۵ هزار رزمنده، پیشکسوت و ایثارگر دفاع مقدس توسط دستگاه‌ها در سال گذشته محقق شده و برای سال ۱۴۰۲ هم ۱۵ هزار رزمنده را در برنامه داریم که باید با مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی محقق شود.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سمنان بیان داشت: تدوین دانشنامه دفاع مقدس، ماندگارترین سند تاریخ جنگ تحمیلی استان سمنان خواهد بود که در سال گذشته ۵۰۰ مدخل شناسایی شده و ۲۵۰ پرونده عملی و ۲۲۰ مقاله تدوین شده که یک جلد آماده چاپ است و در سال جاری ۳۵۰ مقاله علمی و ۲ جلد دانشنامه آماده چاپ و انتشار خواهد شد.

وی افزود: در حوزه کتاب دفاع مقدس در سال گذشته ۶۸ عنوان کتاب مکتوب و ۳۰ عنوان کتاب صوتی چاپ و منتشر شده و در سال جاری۱۰۰ عنوان کتاب مکتوب و ۵۰ عنوان کتاب صوتی چاپ و منتشر خواهد شد که ۵۰ درصد تولیدات مریو ط به حوزه کودک و نوجوان خواهد بود.

سلامی یادآور شد: مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس سمنان دارای ۹۰ درصد پیشرفت عمرانی و ۳۰ درصد پیشرفت محتوایی است که ان‌شاءالله در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری نهایی خواهد رسید.

این مسئول با بیان اینکه یادمان شهدای گمنام امروزه به عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی در سراسر کشور نقش آفرینی می‌کنند، افزود: در ۶۱ یادمان شهدای گمنام استان ۱۶۷ شهید تدفین شده اند که ۴۶ یادمان تکمیل شده است و ۱۵ یادمان در حال ساخت می‌باشد و انتظار داریم تا پایان سال تمامی یادمان تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرند.

در  ادامه حجت الاسلام والمسلمین «مرتضی مطیعی» با بیان اینکه باید مردم و آحاد جامعه را پای کار برنامه‌های حوزه دفاع مقدس آورد گفت: گسترش فرهنگ جهاد و شهادت در بین دانش‌آموزان و دانشجویان امری مهم و ضروری است.

امام جمعه سمنان بهره گیری از ظرفیت بسیار مناسب رزمندگان دوران دفاع مقدس را مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: کار‌ها را نباید فقط به صورت اداری پیگیری کرد بلکه از توانمندی‌های قشر‌های مختلف در مسیر ترویج فرهنگ شهادت باید استفاده کرد.

مطیعی، جمع آوری آثار و اسناد دوران دفاع مقدس را کار بسیار ارزشمندی دانست و متذکر شد: کار‌های این بخش قابل تقدیر است، اما همچنان در این راستا جای کار بسیار زیادی وجود دارد.

انتهای پیام