دیدار با ایثارگران باید میان شهرداران و فرمانداران فراگیر شود
دیدار با ایثارگران باید میان شهرداران و فرمانداران فراگیر شود

قاضی‌زاده هاشمی در نشست شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان سیستان و بلوچستان گفت: ایثارگران صدیق‌ترین افراد هستند و نقد دلسوزانه دارند. دیدار با ایثارگران باید بین شهرداران و فرمانداران فراگیر شود و حداقل سالی یک بار با ایثارگران دیدار به عمل آید.

«سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان سیستان و بلوچستان با گرامیداشت یاد و خاطره امام (ره) و فرزندان شهید امام (ره) و تبریک ایام ولادت حضرت زینب (س) به‌عنوان اسوه صبر و مجاهدت و بصیرت اظهار داشت: حضرت زینب (س) در زمان کربلا وظیفه جهاد تبیین را به عهده گرفتند و خط صحیح را تشخیص دادند و نقش‌آفرینی تاریخی کردند برای همین خط پررنگ اهل بیت (ع) باقی ماند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان تنها یک استان نیست و کانون تمدن‌ساز است، خاطرنشان کرد: اگر به تاریخ سترگ این خطه از سرزمین توجه کنیم این استان هم در ساخت ایران قدیم از زمان سلسله پیشدادیان نقش‌آفرینی کرده است و کانون تمدن‌ساز بوده است و هم مفهوم ایران جدید را دارد. این استان پس از اسلام آغازگر ساخت ایران جدید توسط صفاریان بوده است و بعد توسعه پیدا کرده است.

توطئه دشمن برای تجزیه ایران شکست می‌خورد

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه در اغتشاشات تجزیه‌طلبان سرمایه‌گذاری و تلاش روی گسل قومیتی و مذهبی ایران کردند، عنوان کرد: کشور‌های خارجی و دشمنان و رقبای ایران به چند دلیل نمی‌توانند ایران را تجزیه کنند، زیرا ایران کشوری بزرگ و دارای قدرت منطقه‌ای است؛ لذا کشوری که خودش تولید قدرت می‌کند را نمی‌توان تجزیه کرد و زیست هزار ساله مردم این جامعه در کنار هم این موضوع را نشان داده است که این کشور قابل تجزیه نیست.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه برخی به دنبال سوء‌استفاده از اتفاقات کشور هستند، تصریح کرد: جام جهانی فوتبال نشان داد که مردم ایران در شادی و غم در کنار هم هستند و این موضوع دشمنان را عصبانی کرده است. دولت‌های مرکزی در گذشته وظیفه خود را در مورد استان سیستان و بلوچستان به درستی انجام ندادند.

وی افزود: امیدوارم دولت سیزدهم که توجه جدی به استان سیستان و بلوچستان و استان خوزستان دارد، بتواند در این زمینه به نتیجه برسد. مسئولان باید وظیفه خود را انجام دهند. سهم دولت در توسعه ۱۶ درصد است و برای توسعه بیشتر، بخش خصوصی باید وارد عمل شود، اما باید فرصت سرمایه‌گذاری ایجاد شود و زیرساخت‌ها از جمله فراهم شدن انرژی برای توسعه تحقق پیدا کنند.

رسیدگی به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران امری عمومی و همگانی است

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های زیادی از جمله سواحل، معادن و ترانزیت را دارد، اظهار داشت: رسیدگی به خانواده‌های ایثارگران امری عمومی و همگانی است. همه بخش‌ها اعم از دولتی و غیردولتی مدیون به ایثارگران هستند و باید ادای دین کنند. همان طور که بدون آب نمی‌توان زندگی کرد بدون امنیت نمی‌توان زندگی کرد و امنیت کشور را مدیون شهدا هستیم.

تأمین مسکن برای ایثارگران استان سیستان و بلوچستان در اولویت قرار دارد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد وضعیت مسکن ایثارگران استان سیستان و بلوچستان گفت: ۸۰۰ نفر از ایثارگران در اولویت مسکن هستند و این ایثارگران هیچ خدمتی را در زمینه مسکن اعم از زمین یا وام دریافت نکرده‌اند. برای ایثارگرانی که حاضر به دریافت وام نیستند هم باید کار دیگری انجام داد. برای تأمین مسکن هزار و ۷۳ نفر از ایثارگران استان تنها مسکن ۱۹۳ ایثارگر تأمین شده است که نشان می‌دهد در این زمینه هنوز عقب هستیم.

وی افزود: طبق مصوبه دولت، پنج درصد مسکن جهش ملی به ایثارگران تعلق دارد. برای ایثارگران بالای جانبازی ۲۵ درصد تسهیلات مسکن در نظر گرفته شده است، اما برای جانبازان زیر ۲۵ درصد و فرزندان جانبازان و والدین شهدا می‌توان از طرح جهش مسکن بهره برد، زیرا طبق قانون نمی‌توانیم به آن‌ها مسکن بدهیم، ولی باید خدمات مسکن دریافت کنند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به طراحی مدلی برای واگذاری مسکن به ایثارگران در استان البرز گفت: طبق این طرح، دو قطعه زمین به بنیاد شهید واگذار شد که قرار است در یکی هزار و ۱۵۶ مسکن و در دیگری ۵۰۰ مسکن احداث شود. در این طرح پیمانکاری قدرتمند آورده اولیه ساخت مسکن را تهیه می‌کند و ما وام‌های بدون نام دریافت کردیم تا زمانی که پروژه ۹۰ درصد پیشرفت کرد از ایثارگران می‌خواهیم آورده خود را برای دریافت مسکن ارائه کنند و از معسرین نیز آورده کمتری دریافت می‌شود. اجرای این مدل در صورت تأمین زمین در استان سیستان و بلوچستان نیز انجام می‌شود.

۳۲۲ گلزار استان سیستان و بلوچستان ساماندهی و بهسازی شده است

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان ۳۴۸ گلزار و ۲ هزار و ۱۴۰ مزار شهید وجود دارد، اظهار داشت: از گلزار‌های استان سیستان و بلوچستان تاکنون ۲۶ گلزار ساماندهی نشده است و در مصوبه سفر رئیس جمهور برای توسعه و ساماندهی گلزار‌ها اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی افزود: علاوه بر مسقف کردن گلزار‌های شهدا باید نگاه یک مهد فرهنگی به گلزار شهدا باشد و طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهدا امامزادگان عشق هستند و مقام شهید از امامزاده غیر شهید بیشتر است. ایشان تأکید کردند که به امامزادگان خودتان یعنی شهدا برسید. برخی استان‌ها مثل قزوین، یزد و کرمان توجه جدی به توسعه گلزار‌های شهدا دارند و باید گلزار‌های شهدا تبدیل به حرم و میعادگاه اهل فضل شود.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به وضعیت اشتغال فرزندان ایثارگران گفت: طبق قانون باید همه فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد استخدام دولت شوند و از ۴۲۰ مجوزی که برای استخدام این افراد داده شده است ۲۶۵ نفر جذب شده‌اند که لازم است که در آزمون دوم این تعداد هم استخدام شوند. در زمینه تسهیلات اشتغال سه منبع از جمله ۱۰ درصد تبصره ۱۶ به صورت ملی و استانی باید در اختیار ایثارگران قرار گیرد. سومین منبع از محل صندوق توسعه ملی است که در مورد اشتغال آفرینی و کسب و کار‌های بزرگ صندوق توسعه ملی سقف ندارد و بر اساس پروژه اگر کارآفرینی برای تعداد زیادی از ایثارگران اشتغال ایجاد کند برای دریافت وام به صندوق توسعه معرفی می‌شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه آماری از وضعیت تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان شاهد و ایثارگر استان سیستان و بلوچستان گفت: هزار و ۵۹۷ دانشجوی شاهد و ایثارگر و هزار و ۱۵۹ دانش‌آموز شاهد ایثارگر در این استان مشغول به تحصیل هسستند.

ایثارگران برای تأمین دارو نباید با مشکل مواجه باشند

وی با تأکید بر ضرورت ارائه مناسب خدمات درمانی و دارویی به ایثارگران گفت: ایثارگران برای تأمین دارو نباید با مشکل مواجه باشند. در مورد تکمیل مراکز جامع توانبخشی ساخت آن با دولت و تجهیز آن به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

قاضی‌زاده هاشمی ضمن تشکر از استاندار سیستان و بلوچستان در زمینه توجه به طرح «سپاس» گفت: رئیس جمهور موضوع دیدار با ایثارگران را ابلاغ کرد. ایثارگران صدیق‌ترین افراد هستند و نقد دلسوزانه دارند. دیدار با ایثارگران باید بین شهرداران و فرمانداران فراگیر شود و حداقل سالی یک بار با ایثارگران دیدار به عمل آید. طبق فرمایش مقام معظم رهبری در مورد نام‌گذاری تا وقتی نام شهیدی است نباید نام دیگری را گذاشت و این موضوع مورد تأکید ایشان است که اگر قرار است که به کسی افتخار کرد این شهدا هستند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ظرفیت چابهار برای ایجاد منطقه گردشگری برای ایثارگران گفت: اگر زمینی به بنیاد شهید واگذار شود دهکده سلامت برای ایثارگران ایجاد خواهد شد.

وی همچنین بر نقش مشاوران ایثارگران دستگاه‌ها تأکید کرد و افزود: وظایف مشاوران امور ایثارگران در دستگاه‌ها توسط رئیس جمهور و سازمان اداری و استخدامی ابلاغ شده است.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به ساخت فیلم از شهدا و ایثارگران شاخص استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد: بنیاد شهید و امور ایثارگران ۳۰ درصد هزینه ساخت فیلم را تقبل می‌کند به شرط اینکه سازنده فیلم الف باشد و فیلم‌نامه نیز به تصویب رسیده باشد.

خون هر شهید درخت تنومند اسلام را آبیاری و نظام را بیمه می‌کند

«حسین مدرس خیابانی» استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با بیان اینکه خانواده شهدا با خدا معامله کردند و جان خود را در طبق اخلاص قرار دادند، اظهار داشت: ایثار و فداکاری شهدا را فقط خداوند جبران می‌کند و ما با خدمت به خانواده ایثارگران فقط می‌خواهیم در ثواب آن‌ها شریک باشیم. برکت این نظام به خاطر خون شهدا است و خون هر شهید درخت تنومند اسلام را آبیاری و نظام را بیمه می‌کند لذا ما تکلیف به ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت داریم.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: وقتی با خانواده شهدا و ایثارگران مواجه می‌شویم با مشکلاتی مثل اشتغال، مسکن و بهداشت و درمان مواجه هستند که با توجه به اینکه این عزیزان پشتوانه این نظام و انقلاب هستند باید به مشکلات آن‌ها رسیدگی شود.

وی با اشاره به شهادت جمعی از نیرو‌های امنیتی در این استان، گفت: ما هر روز شاهد جانفشانی نیرو‌های سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی هستیم. این استان مرز دفاع از امنیت ملی کشور است و برای همین باید بیشتر به آن توجه شود. امیدوار هستیم که به برکت خون شهدا عاقبت همه ما هم ختم به خیر و شهادت شود.

انتهای پیام