مسجد مهترین سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی است
مسجد مهترین سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی است

اسماعیلی گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور برای حفظ محوریت فرهنگ و هنر در مساجد تاسیس شده‌اند و فعالیت‌های کانون‌ها باید منسجم و مبتنی بر جذب کودکان و نوجوانان باشد.

«محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست هم‌اندیشی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد با بیان اینکه مسجد مهترین سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: امام خمینی (ره) فرمود که مساجد سنگر است، سنگر‌ها را حفظ کنید. امام راحل با این جمله در واقع یک خبر می‌دهد، مساجد و شبکه دینی بودند که انقلاب اسلامی را به وجود آوردند و همین مساجد نیز انقلاب را حفظ می‌کنند و اشتباه است که کسی تصور کند در این فضای جدید باید از بستر دیگری استفاده شود. البته من مخالف استفاده از این امکانات نیستم، اما تاکید بر استفاده از مزیت خودمان یعنی مساجد و پیوند مردم با روحانیت دارم.

اسماعیلی ادامه داد: در قرون سوم تا پنجم که سه دولت آل بویه، حمدانی‌ها و همچنین فاطمی‌ها در مصر حکومت می‌کردند، شاهد سه دولت مبتنی بر عقلانیت از مکتب اهل بیت (ع)، در آن دوران هستیم که در کنار مساجد در دوران آل بویه، بیت الحکمه‌ها شکل گرفت و محل مباحثه و گفتگو و آزاداندیشی بین مذاهب مختلف در کنار مساجد ایجاد شد. در دوره درخشش تمدن اسلامی، محور مسجد است. در کنار مسجد، مجالس آزاداندیشی برگزار شده و کتابخانه‌ها و دانشمندان بزرگ در این دوره هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم، افق را تحقق تمدن نوین اسلامی اعلام کردند. تجربه ما در تمدن اسلامی مبتنی بر محوریت مسجد در حوزه فرهنگ است. در دوران جنگ نیز مسجد، محور همه فعالیت‌ها بود. اعزام به جبهه از مسجد بود. درس‌های مدارس در دوران جنگ در مسجد برگزار می‌شد و ما شرکت در اجتماعات مدنی نظام اسلامی را در مسجد یاد گرفتیم، اما بعد از دهه شصت همین تفکر واراداتی، چنین رویکردی را از مسجد به بیرون منتقل کرد.

وی با اشاره به سی سالگی راه اندازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور گفت: آن روز که کانون‌ها تاسیس شدند، این دغدغه وجود داشت که مبادا شبکه فرهنگی در مساجد با تاسیس سایر مراکز از بین برود. کانون‌ها تاسیس شدند که مسجد، محوریت فعالیت‌های فرهنگی هنری خود را داشته باشد. ما مسائل بسیار مهمی در این کشور داریم، بزرگ‌ترین معروف، ترویج جایگاه مسجد است. احادیث و روایات فراوانی در اقامه نماز جماعت داریم و امر به معروف به همین معناست. یعنی شلوغ شدن مساجد، صفوف فشرده نماز جماعت و جمعه که بزرگ‌ترین معروف ماست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فعالیت‌های کانون‌ها باید منسجم و مبتنی بر جذب کودکان و نوجوانان باشد. مهم این است که فعالیت‌های فرهنگی هنری در مساجد باشد. از سوی دیگر باید به طور خاص به مساجد شهر‌های بزرگ توجه کنیم. مسجد مهمترین سرمایه انقلاب اسلامی است. این ظرفیت بزرگ باید در اختیار مردم باشد و وظیفه ما تسهیل گری برای آحاد مردم باشد. کانون‌ها در این راستا می‌توانند فیلم‌های ارزشی و گروه‌های سرود را به مساجد ببرند و کانون‌های مساجد باید برنامه کمی ارائه دهد و نباید زمان را از دست دهیم.

انتهای پیام