شهر تاریخی ( پیشینه معبد آناهیتا و…) و مذهبی ( امامزاده ابراهیم و شهدای والامقام ) کنگاور ؛ قابلیت مبدل شدن به قطب گردشگری تعالی بخش درگام دوم انقلاب را داراست !
شهر تاریخی ( پیشینه معبد آناهیتا و…) و مذهبی ( امامزاده ابراهیم و شهدای والامقام ) کنگاور ؛ قابلیت مبدل شدن به قطب گردشگری تعالی بخش درگام دوم انقلاب را داراست !

نماز جمعه شهر کنگاور در مجاور مزار شهدای کنگاور ؛ در بوستان اندیشه این شهر ، در آستانه ورود به ماه محرم در تاریخ ۷ مرداد ۱۴۰۱ برگزار شد. سخنران این مراسم دکتر سید جواد هاشمی فشارکی ، با موضوع « از نهضت امام حسین ع، تا گام دوم امام خامنه ای ؛ بانگرشی به جهاد تبیین و مسایل روز » بود. سپس حجت الاسلام والمسلمین علی محمد لروند امام جمعه شهر کنگاور نسبت به ایراد خطبه های نمازعبادی سیاسی پرداخته ، آنگاه نمازجمعه پرصلابت و باشکوه جمعه اقامه شد .

 دکتر سید جواد هاشمی فشارکی ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام حزن و عزای حسینی گفت: بعد از ۱۴ قرن محرومیت مسلمین ازحکمرانی اسلامی ؛ انقلاب اسلامی با الگو گیری از نهضت حسینی ؛ رژیم ستم شاهی را مضمحل کرده و حکومت جمهوری اسلامی با ستون خیمه ولایت فقیه برپا نموده است و بعبارتی استمرار سلسله نبوت در غدیر به سلسله امامت منتقل شد و اینک درجمهوری اسلامی تجلی پیدا کرده است . و براساس حدیث فرجعوا الی رواه احادیثنا ، ولایت فقیه ؛ ثمره انقلاب اسلامی و تجلی رسالت انبیای الهی و امامت شیعه اثنی عشری است . وجمهوری اسلامی عصاره ولایت و امامت انبیا و امامان است .و دشمنی با آن دشمنی با بالاترین معاصی است ؛ چرا که همانند در مقابل علی زمان قرارداشتن درجنگ نهروان را دارد. نق زنان نیز بد عقوبتی دارند . ساکتان در همراهی با گام دوم انقلاب  نیز پشیمان خواهندبود . ریشه غدیر در ۱۴۰۰ قبل بوده و استمرار آن در زمان را باید جستجو کرد , و آن پیروی از ولایت فقیه زمان می باشد .

وی چکیده ای از راهبردهای بیانیه گام دوم انقلاب جهت اینده انقلاب را چنین بیان کرد : تلاش و جهاد علم و پژوهش ، تلاش در جهت ارتقای معنویت و اخلاق که هم غایت افرینش و نیاز جامعه بوده و جهت دهنده همه حرکتهاست . اجرای اقتصاد مقاومتی بخصوص در الگوی مصرف بهینه و حمایت از تولید داخلی ؛ گسترش عدالت در همه زمینه ها و مبارزه با فساد در هر لایه ای ،  صیانت از استقلال و ازادی که بزرگترین دستاورد انقلاب بوده است . حفظ و صیانت از عزت ملی و رعایت مرزبندی با دشمن که هم اقتدار افرین بوده وهم سبب غلبه برچالشها میگردد. رعایت سبک زندگی اسلامی در همه شوون زندگی فردی و اجتماعی و مبارزه با سبک زندگی فاسد غربی .

دکتر هاشمی فشارکی بیان داشت : امام المسلمین فرمان فریضه جهاد تبیین ؛ که بر همه فرض عینی و فوری است؛ را در سال گذشته اعلام نموده اند . لذا ما بایستی جهاد تبیین ایجابی داشته باشیم . یعنی به بیان کارهای درست و ارزشمند انقلاب و نظام بپردازیم . به این مفهوم که دستاوردهای عظیم انقلاب را تبیین کنیم . با هدف ایجاد روحیه و امید به اینده در برابر هدف دشمنان که بدنبال سلب روحیه و امید و می باشند .

وی در ادامه گفت : دومین روش جهاد تبیین پدافندی و واکنشی با هدف خنثی سازی تحریف دشمنان داشته باشیم . دشمن هماکنون دنبال تطهیر رژیم پهلوی ، لزوم زانو زدن در برابر امریکا ؛ تحریف جنگ تحمیلی ، تحریف امام خمینی و تخریب دولت انقلابی ؛ و جنگ شناختی و تاثیر بر باورها در دستور کار دشمنان انقلاب قرار دارد  .

ایشان در ادامه همچنین بیان داشت : سوم روش جهاد تبیین پیش دستانه با هدف پیشگیری قبل انتشار ویروس دشمن باشیم .فضا سازی عمومی اقدامات اتی پیش از شروع تخریب دشمنان و قبل ازفعال شدن دشمن داشته باشیم . و صحنه جامعه را اشباه و اقناع سازیم ، پیش از مجال یافتن توپخانه دشمن می باشد . مثلا اگر قرار است، مبارزه با مفاسد اجتماعی یا اصلاحات اقتصادی؛ یا مبارزه با سبک زندگی غربی صورت گیرد،  پیش از ان، فواید ان تشریح شده و ابهامات رفع شده و زمینه شبهه پراکنی فراهم نشود. همچنین مساله سازی در انتخابات سال آتی در دستور کار دشمنان است ؛ که بایستی از هماکنون تدابیری را فراهم کرد.

ایشان درخصوص قرارگاه فرهنگی شهر گفت : از آنجا که براساس بیان رهبر انقلاب ؛ نمازجمعه قرارگاه فرهنگی ( قرارگاه بصیرت، قرارگاه ایمان و اخلاق ) در برابر حمله دشمنان برای دفاع از ایمان و بصیرت مردم و نمازجمعه قلب شهر می باشد، و الزامات قرارگاه ؛ رصد کردن مسائل فرهنگی و راهبری شهر در راستای اهداف اسلام و انقلاب می باشد ؛ ضرورت دارد ؛ نمازگزاران و جوانان مومن انقلابی برای اجرایی شدن تدابیر فرمانده قرارگاه فرهنگی در سطح شهر تلاش نمایند ؛ تا وضعیت فرهنگی شهر از معضلات تهی و ارتقا یابد .

وی اظهار داشت :  تمامی کفرجهانی و نفاق منطقه ای و داخلی با تحریم وتهدید بدنبال فشار برمردم بوده و با تحریف، بدنبال قلب واقعیت بوده ؛ تا انسانها را مسهور و در تسخیر خود داشته باشند ، با ایجاد انحراف در مذهب ؛ ایجاد  فرقه های ضاله  ، شبهات فرهنگی و ترویج سبک غربی ، معظلات اجتماعی و معضلات اقتصادی و…. برای هضم شدن مسلمانان در نظام سلطه ، با تمام توان و با همه ابزارهای خود ،کمر به نابودی اسلام بسته اند و بر همین رهبر انقلاب جهاد تبیین، با تولید و نشر مطالب صحیح را اعلام نموده اند ، تا انقلاب اسلامی راه خود را به سلامت طی کند . بر اساس بیان شهید سلیمانی جمهوری اسلامی حرم همه حرمهاست ؛ لذا کمک به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی خیر کثیر و باقیات صالحات است ، و با توجه به اینکه دشمنان با همه توان و همه ابزارها به میدان امده اند ، دفاع همه جانبه و شبانه روزی را می طلبد . این جدال ، جدال پیش از ظهور ؛ برای زمینه سازی ظهور است و هرکمکی ، کمک به سهل سازی ظهور تلقی شده و عندالله ماجور است .

دکتر هاشمی فشارکی درپایان اظهار داشت :  شهر تاریخی کنگاور با برخورداری ازمعبد آناهیتا و اثار تاریخی بعنوان مکان های عبرت آموز و برخورداری از مکانه های مذهبی؛ مانند امامزاده ابراهیم بر بلندای شهر و بیش از ۴۲۳ شهید والامقام کنگاور ؛ و با ابتکاراتی مانند برگزاری نمازجمعه در بوستان شهر ؛ قابلیت مبدل شدن به قطب گردشگری تعالی بخش درگام دوم انقلاب را داراست . وبایستی از همه ظرفیت ها برای پیشرفت و تعالی بخشی شهرستان بهره گیری شود و بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب ، بعنوان چراغ فروزان آینده انقلاب و شهر بایستی مبنای راهبردهای  برنامه ریزی همه سازمانها و نهادها باشد .تا ان شالله با عمل به این بیانیه ، آرمان بزرگ انقلاب که ایجاد تمدن نوین اسلامی است را محقق نماییم ، و این توفیقات مقبول الهی گردد و شاهد ظهور حضرتش باشیم .

********************

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه کنگاور در جمعه  ۷مرداد ۱۴٠۱در بوستان اندیشه کنگاور دکتر سید جواد هاشمی فشارکی با موضوع  «از نهضت امام حسین ع، تا گام دوم امام خامنه ای بانگرشی به جهاد تبیین و مسایل روز » بود .

همچنین در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان کنگاوردر روز ۸ مرداد ۱۴۰۱ ، سخنران این جلسه دکتر سیدجوادهاشمی فشارکی باموضوع :« شرحی برگام دوم انقلاب اسلامی و جهاد تبیین و راهیافتهایی بر راهبرد و رویکرد شهرستان کنگاور » بود .

در مراسم عزاداری شب اول محرم در مسجد صاحب الزمان (عج)  شهرکنگاور که در شامگاه جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ با حضور امام جمعه کنگاور برگزار شد، سخنران ویژه مراسم دکتر سیدجوادهاشمی فشارکی با موضوع «اهداف قیام امام حسین (ع)  و رسالت زمانه عزاداران حسینی» بود.

به پاس زحمات ایشان حجه الاسلام دکتر لروند، امام جمعه محترم کنگاور از دکتر سید جواد هاشمی فشارکی با اهدای تابلوی امامین انقلاب و نیز قطعه ای از فرش متبرک آستان حرم امام رضا (ع) از وی تقدیر نمود .

********************

لازم به یاد آوریست : شهرستان کَنگاور در شرق استان کرمانشاه  ودر فاصله ۹۸ کیلومتری شرق کرمانشاه و۸۸ کیلومتری جنوب غربی همدان و ۴۰۳ کیلومتری غرب تهران قرار دارد . این شهرستان قدیمی در کنار معبد آناهیتا ساخته شده و قدمت آن به دوران اشکانیان می‌رسد.

کنگاور دارای چشمه‌های آب فراوان و همچنین دشت‌های حاصل‌خیزی می‌باشد. از روستاهای آباد این شهر روستای فش و روستای قارلق بزرگ خزل غربی دهلر چشمه درازه سلطان آباد عباس آباد کرماجان است.

دین:

اکثر قریب به اتفاق جمعیت کنگاور را شیعه تشکیل می دهد و درصد کمی نیز از برادران و خواهران سنی مذهب اهل کردستان عراق و نیز جمعی از پیروان اهل حق هم در منطقه ساکن هستند.

مردم و گویش‌های رایج

زبان عمده مردم کنگاور کُردی با گویش های ؛ کرمانشاهی (با لهجه مخصوص) و لَکی است، همچنین ایلات ترکاشوند و خزل که در این شهر ساکنند به لکی سخن می‌گویند.

امـاکـــن مــــــذهبی:

مزار ۴۲۳ شهید شهرستان کنگاور – امامزاده محمد ابراهیم (ع) – امامزاده باقر ( گودین ) – امامزاده سید جمال الدین ( فش ) – حسن آباد ( قارلق ) ؛ مسجد امام زاده ؛ مسجد جامع کنگاور

آثار و ابنیه های تاریخی:

شهر کنگاور از جمله شهرستان‌های تاریخی و با پیشینه استان کرمانشاه است که آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی را در خود جای داده‌است :  معبد آناهیتا ( قدمت آن به ۱۱۳۰ سال می‌رسد) – تپه گودین ( در شهر گودین در ۱۰ کیلومتری شرق کنگاور) – پل تاریخی کوچه ( پل آجری مربوط به دوره شاه عباس صفوی) – تپه کارخانه ( با کاربریهای خانه، گورستان، تپه، کارخانه) – حمام تاریخی و فرهنگی توکل ( کهنه ) (در بین حمام‌های تاریخی این شهر قدیمی‌ترین محسوب شده ؛ مربوط به دوره صفویه است و در ضلع غربی معبد آناهیتا و در ضلع جنوبی راسته پالاندوزها در محله گرگون در کنگاورقراردارد ) ، حمام حاج اصغرخان ( حمام قدیمی آجری با سربینه و صفه ) ، حمام میدان ( از مجموعه حمام های سه گانه کنگاور حمام میدان است که در محله شهرآباد واقع شده و در ضلع جنوبی قلعه بنا شده است) ، حمام حسن خان (در اواسط دوره قاجاریه ساخته شده و در زیر تکیه معاون الملک شهر کرمانشاه واقع شده . این حمام همانند دیگر حمام های تاریخی دارای سربینه، گرم خانه و فضاهای متعدد دیگری است که در سربینه و گرم خانه حمام، گنبدها بر روی ستون های سنگی قرار گرفته و به شیوه مارپیچ تزیین شده اند.) ، حمام بزرگ سرجوب ( در محله سرجوب است. سربينه حمام محوطه‌اى چهار ضلعى است که در وسط آن چهار ستون سنگى استوانه‌اى از سنگ يکپارچه وجود دارد. نوع سنگ ستون‌ها و سرستون‌ها با سنگ‌هاى بناى باستانى کنگاور (آناهيتا) يکى است ) که به سه حمام مراجعه کردم ولی متاسفانه هرسه مسدود بودند – معدن چل مران ( شلمران ) و خانه قدیمی غلامحسین خان ساری اصلانی – بازار قدیمی کنگاور -خانه ساری‌اصلانی – پل کوچه -تپه جودا (جهودا) -تپه برج -تپه چشمه یار قزوینه -تپه چشمه تخت قزوینه -تپه گوری -معدن اله دانه – معدن باغ ملی -گورستان ماقبل تاریخ رستم‌آباد -کاروانسرای شاه عباسی – بقعه قبرآقا -قلعه دختر گبر

مناطق گردشگری:

سراب های فش – کبوترلانه – ماران ( یا دهلر ) –  خرم آباد – قره گزلوی سفلی و علیا – باباعلی و چشم اندازهای رودخانه خرم رود و …

غذاهای محلی:

خورش خلال بادام ، آش عباسعلی ، آش ترخینه ، آش دوغ ، آش عدس ، نوعی حلوای محلی و …

سوغات:

صنایع چوبی و معرق و منبت وگلیم و…

*********************************

همزمان با اغاز محرم الحرام و شروع اقامه عزای حسینی

موضوع پیش از خطبه های جمعه  این هفته کنگاور :

«از نهضت امام حسین ع، تا گام دوم امام خامنه ای

بانگرشی به جهاد تبیین و مسایل روز »

سخنران : دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

استاد دانشگاه و پژوهشگر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

مکان : بوستان اندیشه کنگاور

زمان  : ساعت ۱۲:۳۰ جمعه   ۷مرداد ۱۴٠۱

**********************************