مهندس جهادگر شهید علی معقولی درخدمت طرح و تحقیقات مهندسی رزمی دفاع مقدس
مهندس جهادگر شهید علی معقولی درخدمت طرح و تحقیقات مهندسی رزمی دفاع مقدس

در این نوشتار چکیده ای از زندگی نامه مهندس شهید علی مهدی معقولی از رزمندگان مهندسی رزمی دوران دفاع مقدس و اولین فرمانده مهندسی رزمی لشکر ۲۵ کربلا که در عملیات خیبر به شهادت رسید تبیین شده است .
دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

«علی مهدی معقولی» در سال ۱۳۳۰ در شهر لنگرود در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشود . در هشت سالگی پدرش را از دست داد و سنگینی بار زندگی با داشتن دو برادر و یک خواهر را بردوش کشید

دوران متوسطه در سال ۱۳۳۸ با موفقیت سپری کرد و برای ادامه تحصیل به تهران رفت و برای امرار معاش در یکی از صحافی‌های تهران مشغول به کار شد . و در سال ۱۳۴۹ در رشته مهندسی برق دانشگاه تهران قبول شد. ولی تغییر رشته داد و در سال ۱۳۵۴ کارشناسی مهندسی راه و ساختمان را از دانشگاه علم وصنعت اخذ کرد . و ضمن فعالیت در مسجد ؛ تا سال ۱۳۵۷  در فعالیتهای انقلاب شرکت داشت . و پس از پیروزی انقلاب در امور عمرانی جهاد سازندگی شهرستان نوشهر مشغول بود .

در دفاع مقدس ؛ جنگ تحمیلی که در سال ۵۹ شروع میشود ؛ کارهای پشتیبانی جبهه را انجام داد و پس از طی دوره آموزشی عازم جبهه‌های نبرد شد. و در عملیات‌های چون رمضان، والفجر مقدماتی، والفجر یک، والفجر دو و عملیات خیبربود که آخرین مسوولیت وی در زمان شهادتش مهندسی رزمی لشکر ۲۵ کربلا بود .

طراحی و اقدامات مهندسی رزمی در جنگ  تحمیلی از جمله اقدامات سردار شهید معقولی به اتفاق دیگر همرزمانش در ساخت پل شناور خیبر طولانی ترین پل رزمی در جهان در عملیات خیبر بود، از دیگر اقدامات این شهید عزیز ، طراحی و مهندسی برای احداث خاکریز، طرح و برنامه ریزی جهت بررسی یک گذرگاه برای پیشروی رزمندگان اسلام و در آخرین مسولیت‌اش در زمان شهادت مسئول مهندسی رزمی لشکر ۲۵ کربلا بود که سرانجام در تاریخ ۱۲/۱۲/۶۲ بر اساس ماموریتی جهت بررسی یک گذرگاه و طرح برای پیشروی نیروهای رزمندگان اسلام به منطقه عملیاتی خیبر عازم شد که گروه اعزامی به اتفاق شهید معقولی توسط دشمن شناسایی و مورد هدف قرار گرفتند که در این جریان مهندس و چند تن از دوستانش جان خویش را تقدیم انقلاب اسلامی کرده و پیکروی و همرزمانش در منطقه طلاییه باقی مانده و جاودانه شد . و از شهيد دو فرزند به يادگار مانده است .

از خصوصيات شهيد حسن خلق و افتادگي و ايثار و فداکاري در راه خدا و جامعه و اقتصادي و سياسي واجتماعي و فرهنگي را مي توان نام برد وي از همان زمان راه به دانشکده در فعاليت هاي مذهبي و جريانات ان شرکت مي نمود و شرکت در کلاس عقیدتی سیاسی در مساجداساتيد بزرگ تدريس مي نمود.

 

کتاب «پسر سیده حبیبه» از مجموعه هندسه عاشقی روایت داستانی مهندس شهید علی مهدی معقولی ، اثر علی مزینانی عسگری و با حمایت سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری در سال ۱۳۹۶ منتشر میشود . این اثر تلاش می‌کند تا در این داستان علاوه بر معرفی زوایای پنهان زندگی عارفانه مهندس، جهادگر و پاسدار شهید علی مهدی معقولی، مظلومیت و صبر مادران و فرزندان و همسران شهدا را برای خواننده ترسیم کند.«پسر سیده حبیبه» روایت دلدادگی مادر و پسری است که هرگز دوری همدیگر را نمی‌توانند تحمل کنند اما جنگ که آغاز می‌شود پسر راهی جبهه می‌شود و در عملیات خیبر برای همیشه مفقود الاثر می‌شود و مادر سال‌ها در انتظار بازگشت و شنیدن نشانی از او می‌ماند.

همرزم وی سردار علی ابوالحسنی علیرغم گذشت چهار دهه از آنروزهای حماسه و خون با احساسی بسیار قریب و خاص بیان داشتند : ” یادش بخیر در ادامه عملیات خیبر در منطقه طلائیه شب ٱخر دیدار با شهید معقولی ، شهید جعفر صالحی ، شهید جهانگیر شیردم و دیگر شهدا بود ، رفتن همان و برنگشتن همان ، روحشان شاد و قرین رحمت الهی ”

بخشی از یادداشت‌های شهید:

تخم سعادت مراقبت است، مراقبت یعنی کشیک نفس کشیدن، یعنی حریم دل را پاسبانی کردن، یعنی سر را از تصرفات شیطان حفظ داشتن، پاسبان حریم دل بودن، این تخم سعادت را باید در مزرعه دل کاشت و بعد به اعمال صالحه و آداب و دستورات قرآنی تخم سعادت، این نهال سعادت را پروراند.

مراقبت، حضور داشتن و حریم دل را مواظب بودن است. انسان است که ابدیت در پیش دارد، انسان است که باید دو قوه نظرش و عملش که به منزله دو بال هستند از قوه به فعلیت برسند تا بتوانند به معارج عالیه انسانی پروار نمایند.

با تشکر از ٱقای تقوای زاده هم شهری و مسئول مهندسی لشکرقدس گیلان که این تصاویر را ارسال کرده اند .

مهندس معقولی جز معدود متخصصین و مهندسینی بود که به طرح و تحقیقات بها میداد و مجتمع تحقیقاتی شهید معقولی ( جاده شوش  نرسیده به اهواز) یادگار ایشان بود یادش گرامی و راهش پررهرو

منابع :

اطلاعات و تصاویر دریافتی از همرزمان شهید

آپارات ، مهندس شهید علی مهدی معقولی ؛ یکی از طراح پل خیبر در جنگ تحمیلی ، هندسه عاشقی

دفاع پرس ، ۲۴ خرداد ۱۳۹۹

نوید شاهد گیلان ؛ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶

نوید شاهد ؛ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶