قریب الوقوع بودن جشن پیروزی مقاومت یمن
قریب الوقوع بودن جشن پیروزی مقاومت یمن

در این نوشتار بصورت اجمالی کشور یمن و پایتخت آن معرفی شده ، سپس جنگ یمن وپیامدهای آن ؛ مقاومت ودستاوردهای آن، جنبش انصار الله و اینده یمن تبیین شده است .
*
دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

جمهوری یمن  با ۵۲۷٬۹۷۰ کیلومتر مربع دومین کشور مستقل عربی در شبه جزیره عربستان و در جنوب غربی آسیا، در انتهای جنوبی شبه جزیره ، بین عمان و عربستان سعودی واقع شده‌است. یمن در ورودی تنگه باب‌المندب قرار دارد که دریای سرخ را به اقیانوس هند (از طریق خلیج عدن) پیوند می‌دهد و یکی از فعال‌ترین و راهبردی‌ترین خطوط تردد دریایی جهان است.

جمعیت یمن طبق سرشماری سال ۱۳۸۳ ( ۲۰۰۴ م ) ؛  ۱۹٬۶۸۵٬۰۰۰ نفر بوده و جمعیت فعلی را براساس رشد جمعیت کشور (۲/۰۴٪) ۳۰٬۴۹۱٬۰۰۰ نفر براورد کرده اند . وبیش از ۹۹ درصد آن‌ها مسلمان هستند .

صنعا : صَنعاء پایتخت کشور یمن و مرکز استان صَنعاء است. جمعیت آن در سال ۱۳۷۹ ( ۲۰۰۰ م) برابر با ۱٬۳۰۳٬۰۰۰ نفر بوده و هماکنون تخمین ۵ ملیون زده میشود .

صنعاء تا سال ۱۳۶۹ ( ۱۹۹۰ م ) پایتخت یمن شمالی (جمهوری عربی یمن) بود پس از یکی شدن دو یمن به عنوان پایتخت یمن متحد برگزیده شد. فاصله صنعاء تا عدن حدود ۳۲۰ کیلومتر است.

عدن : عدن در سال ۱۳۷۳ ( ۱۹۹۴ م) مرکز تجزیه‌طلبان و مخالفان حکومت مرکزی بود و تجزیه‌طلبان آن را به عنوان پایتخت کشور تازه استقلال یافته جمهوری دموکراتیک یمن معرفی کرده بودند؛ ولی با آرام شدن شرایط اجتماعی، این شهر مجدداً به کشور یمن ملحق شد. عدن از سال ۱۳۹۴ ( ۲۰۱۵ ) و به دنبال درگیری‌های داخلی پایتخت دولت عبدربه منصورهادی رییس جمهور مستعفی و فراری است.

جنگ علیه یمن : تجاوز نظامی به یمن در ۶ فروردین ۱۳۹۴ با حمله هوایی ائتلافی از کشورهای مرتجع منطقه شامل پنج کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت و بحرین) به همراه مراکش، مصر، اردن و سودان به رهبری عربستان سعودی با نام عملیات طوفان قاطعیت (عملیة عاصِفة الحزم) و به درخواست رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن و با حمایت همه جانبه دشمنان غربی اسلام به بهانه بازگرداندن منصور هادی فراری به قدرت آغاز شد.وسپس دامن زدن به جنگ داخلی و پیاده‌سازی مدل لیبی در یمن و سپس تجاوز زمینی عربستان به یمن را ادامه یافت .

پیامدهای جنگ علیه یمن : بر اساس شبکه «المسیره» یمن، ۱۶ هزار و ۹۷۸ شهروند یمنی بر اثر حملات زمینی، هوایی و دریایی ائتلاف سعودی کشته و ۲۶ هزار و ۲۰۳ نفر مجروح شده اند .

همچنین اسیب های زیادی به تأسیسات زیربنایی و زیرساختهای این کشور شامل فرودگاه،  بندر، ایستگاه برق و ژنراتور و  شبکه و ایستگاه ارتباطی برق ، مخزن و شبکه آب ؛ تأسیسات دولتی ؛ جاده ها و پل ؛ دانشگاه، مسجد، مرکز گردشگری ؛ بیمارستان و مراکز درمانی؛ مدرسه و مرکز آموزشی، چاه و زمین کشاورزی، مکان ورزشی، سایت باستانی و مرکز رسانه‌ای و حدود۶۰۰ هزار واحد مسکونی از سوی ائتلاف متجاوز سعودی در یمن هدف قرار گرفته و تخریب شده‌است.

طی هشت سال گذشته یمن مورد حمله ائتلاف سعودی قرار گرفته بود؛ به گونه‌ای که کشور یمن در محاصره شدید دریایی، زمینی، هوایی،محاصره غذایی و دارویی شدیدو قحطی و بروز یک فاجعه انسانی قرار گرفته است.

مقاومت مردمی : بدنبال تجاوز دشمنان ؛ مقاومت مردمی یا کمیته‌های مقاومت مردمی [۱]  دراستان های مختلف یمن برای دفاع از خانه و کاشانه‌شان نخست با سلاحهای ساده شکل گرفته ؛ و سپس مجهز به سلاحهای پیشرفته شده و اعماق عربستان متجاوز را هدف قرار داده اند .

جنبش انصارالله یمن [۲] : جریانی برگرفته از شیعیان زیدی یمن، متأثر از اندیشه‌های بدرالدین الحوثی، رهبر فکری آن حسین بدرالدین حوثی است. به سبب انتساب به حسین حوثی به حوثی‌های یمن نیز مشهور است. این جنبش در گذشته در قالب تشکیلاتی با عنوان جوانان مؤمن (تنظیم الشباب المؤمن) فعالیت می‎کرد. این جریان در زمان رهبری عبدالملک حوثی با پذیرش عمومی مردم یمن روبرو و به جنبش فراگیر در یمن تبدیل شد. جنبش انصارالله یکی از جریان ‎های سیاسی بانفوذ این کشور به شمار می‎آید.

دستاوردهای جنبش انصارالله یمن : انصارالله علاوه بر ازاد سازی مناطق زیادی از تصرف متجاوزان ؛ توانسته اند ضرباتی مقتدارنه به تجهیزات اقتصادی و سیاسی امارات که پشتیبان بزرگ متجاوزان سعودی هستند بزنند و علاوه برخسارات ؛سبب تاثیر منفی برتجارت و صنعت گردشگری وکاهش صادرات نفت امارات شوند

با فشارهای نظامی انصارالله بر مراکز نفتی و اقتصادی سعودی‌های متجاوز علیرغم وجود رادارهای بسیار مجهز و پیشرفته آمریکایی و اسرائیلی ، ریاض مجبور شده است که برای توقف حملات موشکی و پهبادی یمنی‌ها با پیشنهاد آتش بس دو ماهه صنعا موافقت کند،

جمع بندی جنگ یمن

محاصره دشمنان نه تنها یمن را محدود نکرد بلکه بعلت مقاومت مردمی آنرا به یکی از قدرتمندترین نیروهای دفاعی مقاوم  و تولیدکنندگان تسلیحات موشکی و پهپاد تبدیل کرد و توانستند کشورهای متجاوز عربستان وامارات را مورد هدف خود قرار دهد و تهدید به هدف قرار دادن تأسیسات مهم اقتصادی و گردشگری این کشورها کنند.

هشت سال جنگی که بجز کشتار وخسارت یمن ؛ دستاوردی برای متجاوزان عربستان سعودی نداشته است و سعودی‌ها و حامیان غربی و عبری و عربی ؛ ناامیدانه ؛ بدنبال حداقل منافع نامشروع خود در خاک یمن قبل از پایان جنگ می‌اندیشند.

به نظر می‌رسد اولین گام پیروزی را مقاومت یمن با رنج و مشکلاتی که بدون دلیل ائتلاف سعودی علیه مردم این کشور آغاز کرده بود با محاصره شدید دریایی، زمینی، هوایی، مواد غذایی و دارویی برداشت و توانست شرایط خود را به ائتلاف سعودی تحمیل کند.

سخن پایانی

بعد از هشت جنگ تحمیلی بر مردم مظلوم یمن ، با برقراری آتش‌بس موقت ، بنظر میرسد جنگ یمن در ایستگاه آخر خود بوده و سرآغاز تحولات مهمی بوده و اینده درخشانی برای مردم یمن رقم خواهد خورد . وبزودی جشن پیروزی مقاومت یمن برگزار خواهد شد .

پایان این جنگ قطعا شکست اهداف تجاوزکارنه عربستان بوده و تضعیف اهداف استعمارگران جهانی را بهمراه خواهد داشت و همچنین سرآغازی بر تغییرات سیاسی در داخل دربار آل سعود خواهد شد. و آنرا به سقوط خویش نزدیک‌تر خواهد کرد.

با فروکش کردن یکی از کانون‌های بحرانی درمنطقه ؛ آرامش و امنیت در منطقه به نفع مردم وکشورهای منطقه پیش خواهد رفت .

انصارالله یمن با تجربه گرانسنگ مقابله با تجاوزات عربستان و کشورهای حامی وی و با بهره‌گیری از سلاح‌های بسیار پیشرفته ؛ یکی از مولفه هی بازدارندگی محور مقاومت خواهد گشت .

 

[۱]  المقاومة الشعبیة ، The Popular Resistance

[۲] Yemen Ansarullah Movement