اعدام انقلابی انور سادات فرعون مصر توسط شهید خالد اسلامبولی
اعدام انقلابی انور سادات فرعون مصر توسط شهید خالد اسلامبولی

? به مناسبت شهادت خالد اسلامبولی در ۲۶ فروردین ۱۳۶۱

?محمد انور السّادات، رئیس جمهور سابق مصر در ۲۵ دسامبر سال ۱۹۱۸م به دنیا آمد و به هنگام تحصیل در دانشکده افسری با جمال عبدالناصر آشنا شد. وی در سال ۱۹۵۲ به نهضت افسران آزاد پیوست و پس از پیروزی کودتای ضد سلطنتی سال ۱۹۵۲م، به وزارت کشور دست یافت. سادات از آن پس بارها مناصب مهم کشوری از جمله ریاست مجلس ملی مصر، دبیر کلی حزب اتحادیه ملی مصر و معاونت رئیس جمهوری را به عهده گرفت. پس از درگذشت جمال عبدالناصر، انور سادات در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۰م به عنوان رئیس جمهور مصر انتخاب گردید.

♦️سادات در سال ۱۹۸۰ خود را رئیس جمهور مادام‏العمر مصر اعلام کرد و در سال ۱۹۸۱ کمک‏های شایان تسلیحاتی و نیروی انسانی برای کمک به عراق در جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران ارسال نمود. انور سادات با تن دادن به استراتژی امریکا و اعمال سیاست‏های درهای باز در کشورش، باعث گسیل سرمایه‏ داران و مستشاران امریکایى به مصر شد. او هم‏چنین پس از انعقاد قرارداد کمپ دیوید، به صهیونیست‏ها اجازه تأسیس سفارتخانه در قاهره را داد. ادامه اعمال ننگین سادات باعث شد تا بسیاری از کشورهای اسلامی با مصر قطع رابطه کنند و حتی عضویت مصر را از اتحادیه عرب لغو نمایند. ادامه این اعتراضات باعث شد تا گروه اسلامی الجهاد، طرح اعدام انقلابی سادات را عملی سازد.

♦️ در روز ششم اکتبر سال ۱۹۸۱م، هنگامی که انور سادات در جریان مراسم سان و رژه، به مناسبت سالگرد جنگ ۱۹۷۳ اعراب و اسرائیل مشغول تماشای پرواز هواپیماهای میراژ فرانسوی بود، سروان خالد شوقی اسلامبولی و دوستانش که برای قتل سادات هم قسم شده بودند، پس از پیاده شدن از زره پوش‏ها و خودروهای نظامی خود، با سرعت عملی که بیشتر به یک فیلم سینمایى شباهت داشت، با شلیک مسلسل و پرتاب نارنجک به طرف جایگاه سادات پیش رفتند. در جریان این عملیات هفت نفر ازکسانی که نزدیک سادات نشسته بودند از پای درآمدند و انور سادات نیز ساعتی بعد در بیمارستانی که محمدرضا پهلوی را در آخرین روزهای حیات در آن بستری کرده بودند، در ۶۳ سالگی به درک واصل شد.

? پیام امام خمینی به مناسبت عید قربان و در پی هلاکت انور سادات به دست شهید خالد اسلامبولی:

♦️ در این سال، این عید برای مسلمانان از آن جهت مبارکتر است که در آستانۀ آن فرعون مصر رهسپار کوی فرعونیان گردید، و برای ایران به علاوه از آن جهت که قوای شیطانی صدام رو به زوال و شیاطین پیوستۀ امریکا رو به اضمحلال است.

♦️اینجانب به همۀ مسلمانان و ملت عزیز ایران از پیروزی‌های پی در پی تبریک[عرض می‌کنم]و سعادت و سلامت همگان را خواستارم. و امید است با انتصاب آقای رئیس جمهور(آیت الله خامنه ای) و همت همۀ ارگانها مشکلات ایران رفع گردد.والسلام علی عباد اللّه‌ الصالحین.

روح‌اللّه‌ الموسوی الخمینی ۱۳۶۰/۰۷/۱۷