لزوم عمق بخشی به فرهنگ ایثار و شهادت در بیانیه گام دوم انقلاب
لزوم عمق بخشی به فرهنگ ایثار و شهادت در بیانیه گام دوم انقلاب

قالیباف با تاکید بر اینکه فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ نجات بخش جامعه اسلامی است گفت: در گام دوم انقلاب اسلامی ضرورت عمق بخشی به فرهنگ ایثار و شهادت وجود دارد و باید این کار را به درستی انجام بدهیم، یعنی هم خوب کار کنیم و هم کار خوب انجام بدهیم.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس صبح امروز در دیدار اعضای ستاد مردمی کنگره ۱۸هزار شهید خراسان رضوی در مشهد با تاکید بر اینکه فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ نجات بخش جامعه اسلامی است اظهار داشت: در گام دوم انقلاب اسلامی ضرورت عمق بخشی به فرهنگ ایثار و شهادت وجود دارد و باید این کار را به درستی انجام بدهیم، یعنی هم خوب کار کنیم و هم کار خوب انجام بدهیم.

وی با بیان این که چگونگی تحقق این دو موضوع یعنی کار خوب و خوب کار کردن در اتکا به سنت‌های الهی و مردم باوری است تصریح کرد: سنت‌های الهی و مردم باوری دو سنجه‌ای است که هرکجا از آن فاصله گرفتیم در هر موضوعی از مسائل بین المللی گرفته تا مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، محیط زیستی و نظامی دچار مشکل شده ایم و این را من به تجربه در مقاطع مختلف انقلاب از نوجوانی تاکنون دیده ام و وقتی مطالعه می‌کنیم هم می‌بینیم فرهنگ اسلام، مکتب قرآن و مکتب اهل بیت هم همینطور است.

قالیباف توضیح داد: باور و ایمان نداشتن به «من حیث لا یحتسب» یعنی خیلی اوقات ما کاری را انجام میدهیم که با عقل ابزاری محاسبات ما جواب نمی‌دهد و از آن کار دست میکشیم، اما اعتماد به سنت‌های الهی به این معناست که باور داشته باشیم که خداوند قادر است و همه چیز را او هدایت می‌کند، اساس پیروزی انقلاب اسلامی هم همین سنت‌های الهی بود، پیروزی در دفاع مقدس و حماسه مدافعان حرم بر اساس همین سنت‌های الهی بود.

وی تصریح کرد: در همین موضوع سوریه کار به جایی رسید که گلوله اسلحه تروریست‌ها به کاخ ریاست جمهوری سوریه برخورد می‌کرد، همه گروه‌ها از امریکا تا داعش هم بودند، ولی شهید سلیمانی و مدافعان حرم، کسانی که به تعبیر حضرت امام (ره) از پابرهنگان و دلسوخته اسلام و مکتب اهل بیت بودند از سراسر جامعه اسلامی با ساده‌ترین تجهیزات در برابر آن عظمت و قدرتی که هژمونی آمریکا و غرب داشتند ایستادند؛ آن هم در لحظاتی که امیدی به موفقیت نبود، در آن لحظه‌ای که به تعبیر سوره احزاب صف مومنین و کفار از هم جدا شد و در لحظه آخر همه چیز عوض شد و در کمتر از یک ماه تغییرات بزرگی در مقابله با تروریست‌ها ایجاد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دومین شاخص یعنی مردم باوری تاکید کرد: اگر ما احساس میکنیم اقتصادمان ضعیف است به این دلیل است که مردم را از اقتصاد حذف کرده ایم؛ اگر امروز در حوزه فرهنگ اثر گذار نیستیم به این دلیل است که کار را به مردم واگذار نکرده ایم درحالی که حفظ و تداوم انقلاب به دو شاخصه اعتماد به سنت‌های الهی و مردم باوری بستگی دارد.

رییس مجلس همچنین در بخش دیگری از سخنان خود پس از تبیین دو‌شاخصه اساسی مورد نیاز تحقق کارامدی در جامعه، اظهار داشت: به هر حال با اینکه باور ما عقلانیت متصل به وحی است و هرگز به عقلانیت ابزاری توجهی نداریم، اما درست عمل کردن، عقلانی عمل کردن و داشتن برنامه ریزی دقیق هم جزو الزامات کارامدی و تحقق کارخوب و خوب کار کردن است.

وی با بیان این که ما امروز باید بفهمیم که اداره هرکاری ولو برگزاری کنگره شهدا که گرامیداشت یاد شهداست و اراده الهی پشتوانه آن است با رفتار‌های مکانیکی و استاتیکی پیش نمی‌روند تاکید کرد: حتی با رفتار‌ها و برنامه ریزی دینامیکی هم نمی‌شود کار‌ها را دقیق و درست به پیش برد، بلکه امروز نیاز به یک فضای سایبرنتیکی در مدیریت داریم؛ حتی در برگزاری کنگره شهدا.

وی خطاب به اعضای ستاد مردمی کنگره ۱۸هزار شهید خراسان رضوی خاطرنشان کرد: فکر نکنید، چون کار شهدا را انجام میدهید میتوانید با هر رفتاری این کار را انجام بدهید؛ در حین اینکه اساس کار، سنت‌های الهی و مردم باوری است، اما باید رفتار کاملا عالمانه وهوشمندانه داشته باشیم.

محمدباقر قالیباف با بیان این که امروز گفته می‌شود سرور‌های اطلاعاتی و داده‌های دفاع مقدس هر روز گسترش پیدا کرده و بروزرسانی شده است این سوال را مطرح کرد که «آیا جمع اوری داده‌ها ولو داده‌های با ارزش می‌تواند به خودی خود فرهنگ شهدا را حفظ کند» و گفت: قطعا این طور نیست. اگر این داده‌ها معطوف به هدف نباشد و آن را تبدیل به اهداف ویژه نکنیم از آن‌ها خروجی و نتیجه‌ای نگرفته ایم درحالی که انرژی گام دوم انقلاب همین داده هاست.

وی افزود: امروزه جوامع و کشورهاییکه اعتقادی به فرهنگ اهل بیت و قران ندارند با استفاده از ظرفیت‌های سایبرنتیکی در حوزه فرهنگی کار کرده اند که حتی برخی جوانان دهه هشتادی و دهه نودی ما را در فضای مجازی جذب خود کرده اند، ولی ما از این ظرفیت سایبرنتیکی غافل هستیم.

وی در همین زمینه اضافه کرد: البته ما هم اقداماتی مثل افسران جنگ نرم را انجام می‌دهیم، ولی چون ساختاری سخت و خشکی برای آن ایجاد می‌کنیم به نتیجه‌ای که می‌خواهیم نمی‌رسد؛ دلیل این اتفاق آن است که گرچه نیت الهی داریم و به سنت‌های الهی باور داریم، اما مردم را حذف و تصور می‌کنیم یک جمع محدود می‌توانند برای همه مردم کاری انجام دهند درحالی که اشتباه می‌کنیم.

دکتر قالیباف اضافه کرد: اگر داده‌های فرهنگی خود را با استفاده از ابزار روز در بستر مردم و معطوف به هدف ارائه کنیم، هم عظمت فرهنگ خود را به همه جامعه ارائه می‌کنیم و هم اگر در جایی انحراف یا خطایی دیدیم، آن خطا در همان ساختار و سیستم قابل حل است.

وی تاکید کرد: من هم بیش از دیگران وظیفه و تکلیف خود می‌دانم که در این راه کمک و همراه شما باشم و امیدوارم بتوانیم با یک رفتار تشکیلاتی، منسجم و مردمی و با اتکا باور‌هایی که اشاره کردم، کار‌ها را به درستی پیش ببریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اوج موفقیت در فرهنگ ایثار و شهادت و اوج کمک به پویایی نظام ولایی، کارامدی دین در اداره جامعه است و هرکاری انجام می‌دهیم باید معطوف به این هدف مهم باشد.

انتهای پیام/