شرح عملیات محمد رسول الله (ص) و تشکیل لشکر ۲۷
شرح عملیات محمد رسول الله (ص) و تشکیل لشکر ۲۷

کتاب «اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» تالیف حجت شیری از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، حجت شیری، نویسنده «اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)»، گفت: این اطلس مجموعه‌ای از جلوه‌های گرافیکی تشکیل شده از نمودار، نقشه، تصاویر به علاوه متنی که به آن اضافه شده و یکسری اسناد که دست نوشته یا دستوری از یک فرمانده است.

وی با اشاره به محتوای این اطلس بیان کرد: این اطلس، شرح عملیات محمد رسول الله (ص) و تشکیل لشکر ۲۷ و ماموریت برون مرزی تیپ ۲۷ و دستگیر شدن احمد متوسلیان توسط فالانژها و اشاره به زنده بودن جاویدالاثر متوسلیان توسط همرزمان اصلی ایشان و عملیات‌هایی که در جبهه جنوبی و شمالی و جبهه میانی، لشکر حضور داشته و حماسه‌آفرینی کرده را روایت می‌کند. در جاهایی هم به بعضی از اتفاقات خاصی که در بعضی از عملیات‌ها مثل عملیات الی بیت‌المقدس یا حماسه گردان کمیل در والفجر مقدماتی رخ داده، اشاره کرده‌ایم. ولی حدودا ۵۰ درصد از کتاب مشتمل از عکس، نقشه، کالک و نمودار است.

نویسنده کتاب «اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» افزود: قالب این اطلس یک کارنامه عملیاتی خلاصه بوده و ۲۳ عملیات به‌صورت فشرده معرفی شده است. در این اطلس به کلیات عملیات در قالب یک نگاه راهبردی پرداختیم و بعد وارد لشکر شدیم.

شیری درباره منابع مورد استفاده در این اطلس، گفت: منابع این کتاب را از خود مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ازجمله دفتر گزارش عملیات، گزینه اسناد، کالک‌های قرارگاه ها، لشکر و یگان‌های مختلفی که مرتبط است، به اضافه نوارهایی که راویان در زمان جنگ تحمیلی از جلسات فرماندهان تا فرمانده و جانشین گردان و حتی نیروها و رزمندگان ضبط می کردند، بدست‌ آوردیم.

وی با بیان اینکه از شاخص‌های این اطلس نسبت به اطلس‌های دیگر، پرداختن به گردان‌ها است، توضیح داد: در این کتاب، نحوه پوشش‌ها و ترتیب چینش گردان‌ها و نوع عملکردها نشان داده شده، هرچند که استخراج‌شان سخت بود، مخصوصا در عملیات‌هایی که تعداد گردان‌ها زیاد بود. حتی در دو عملیات، نقشه گروهانی را هم داریم مثل عملیات الی بیت‌المقدس و والفجر مقدماتی درحالی‌که بقیه اطلس‌ها از سطح تیپ پایین‌تر نرفتند و به‌صورت کلی با فلش‌ها نمایش داده شده ولی ما شرح عملیات را هم مطرح کردیم که هر گردان چه کاری را انجام داده است.

نویسنده کتاب «اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)»، اظهار کرد: این کتاب ۲۷۲ صفحه‌ای مشتمل بر ۶ فصل است. در ابتدا به تشکیل تیپ ۲۷ و پشتیبانی تیپ ۲۷ که پادگان ولیعصر سپاه تهران بوده، اشاره دارد و سپس به عملیات‌های آزادسازی خرمشهر و مقطع ابتدایی جنگ می پردازد، در ادامه به تنبیه متجاوز و بعد از عملیات رمضان ورود می کنیم.

شیری گفت: فصل بعدی عملیات‌های آبی و خاکی خیبر، بدر و والفجر ۸ را به تصویر کشیده و در آخر هم عملیات‌های سرنوشت‌ساز از کربلای ۵ تا انتهای جنگ را به‌طور خلاصه شرح داده است. همچنین لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) یکسری عملیات‌های کوهستانی هم دارد که جابه‌جایی‌هایش از جنوب به غرب یکی از فصول کتاب است.