جشنواره «ابوذر» آغاز حرکتی برای تقویت روحیه تعامل بین اصحاب رسانه
جشنواره «ابوذر» آغاز حرکتی برای تقویت روحیه تعامل بین اصحاب رسانه

جشنواره ابوذر پایان رقابتی مطبوعاتی نیست بلکه آغازی برای حرکتی تازه است؛ حرکتی در راستای تقویت روحیه تعامل بین اصحاب رسانه.

«حسین احمدی» دبیر سومین جشنواره رسانه‌ای «ابوذر» مازندران؛ مازندران از جمله استان‌های پیشرو در برگزاری جشنواره‌های رسانه‌ای بوده و خبرنگاران این دیار اغلب اوقات روی خوش به جشنواره‌ها نشان دادند که جای خرسندی است.

جشنواره‌های مطبوعاتی محل عرضه تولیدات خبری بوده و توسعه کیفی رسانه‌ها را دنبال می‌کند و افزایش انگیزه، تجلیل از فرهیختگان عرصه اطلاع رسانی و رشد ظرفیت‌ها از اهداف اصلی رخداد‌های رسانه‌ای است.

در این راستا دست اندرکاران جشنواره ابوذر بر آن شدند با برگزاری مداوم این رویداد رسانه‌ای گامی در تحقق اهداف فوق بردارند و جشنواره سوم را با رویکرد مطالبه گری کلید زنند. چنانچه با مشاهده آثار ارسالی دریافتیم مطالبه‌گری در سرخط اصلی رسانه‌های مازندران قرار دارد. باید گفت که به تمام معنا ضروریست که مطبوعات بدنبال مطالبه‌گری باشند و آن را صحیح بیاموزند و به سایرین بیاموزانند.

قطار جشنواره ابوذر، سومین ایستگاه خود را پشت سر گذاشت، اما درباره نحوه برگزاری آن نکاتی را با شما درمیان می‌گذارم که ذکرشان خالی از لطف نیست.

متاسفانه در سال‌های اخیر در برگزاری جشنواره‌های مطبوعاتی مشکلاتی رقم خورده که ذهن آگاه خبرنگاران را خدشه دار کرده و از ناملایمات و بی‌عدالتی‌ها دلخورند.

سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر از ابتدای کار همه تلاش خود را مصروف داشت تا با شفاف سازی و بررسی علمی آثار، صیانت از تولیدات خبرنگاران را از مرحله دریافت تا داوری را به درستی انجام دهد تا بار دیگر شاهد اقبال عمومی به جشنواره‌ها باشیم.

در این راه تمام تلاش خود را بکار بستیم تا با انتخاب برترین داوران ملی با ترکیبی از پیشکسوت و جوان، بهترین‌ها را معرفی کنیم هرچند خود را مبرّا از خطا نمی‌دانیم.

در این راستا هیات داوران از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌های وزارت ارشاد و از بین داوران خُبره و تراز اول انتخاب و معرفی شدند و در مسیر داوری تلاش کردیم خللی به استقلال داوران وارد نشده و با طمانینه بررسی آثار صورت گیرد.

در زمینه آثار رسیده به جشنواره هم باید بگویم متاسفانه در بخش‌های خبر، تیتر، کاریکاتور، اینفوگرافی و موشن گرافی، ضعف‌های عدیده‌ای وجود دارد – که در بیانیه یکایک داوران در بخش‌های مختلف بدان اشاره شده است – و با توجه به اینکه خبر و تیتر از ارکان اصلی روزنامه نگاری به حساب می‌آیند تلاش می‌کنیم با همکاری سازمان بسیج رسانه استان کارگاه‌های تخصصی را در راستای ارتقای دانش روزنامه نگاران برگزار کنیم و پایان جشنواره، پایان کار ما نیست.

از دیگر معضلات قابل رویت در این دوره، رپرتاژگونه بودن برخی آثار است. بدین صورت که تولید رسانه‌ای با پرداخت رپرتاژی تلاش داشت هم محتوایی را انتشار و هم بخش اقتصادی خود را ارضا کند و اینگونه قلم زدن‌ها در خدمت جامعه و مردم نبوده و بیراهه می‌رود. هرچند واقفیم این روز‌ها رسانه و اهالی اش با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

همچنین تیتر‌های عبارت گونه و طولانی در اغلب آثار توی ذوق می‌زد و برخی از نوشتار نیز با سه ردیف تیتر، چشم نوازی و بارفنی را تنزل دادند و داوران نیز به این موضوع صحه گذاشتند.

یکی دیگر از مباحثی که در این دوره به چشم می‌خورد، انتخاب اشتباه قالب آثار بود بطوریکه همکاران رسانه‌ای با انتخاب نادرست قالب‌های خبری، خود را از مرحله داوری حذف می‌کردند که در این زمینه هم باید کارگاه‌های علمی برگزار تا مرز‌های خبر، گزارش، مصاحبه و یادداشت به درستی شناخته شود.

پرداختن خبرنگاران به زیست بوم مازندران از نکات قابل ذکر این جشنواره بوده و توجه داوران به آثاری که اولویت‌های بومی را مدنظر قرار دادند در داوری‌ها به چشم می‌خورد.

بخش ویژه جشنواره هم مزین به نام عالم بزرگ جهان اسلام علامه حسن زاده آملی بود که آثار رسیده در این بخش مورد رضایت داوران واقع نشد. از خبرنگاران می‌خواهیم با بیشتر نوشتن از این بزرگمرد در معرفی نخبگان و فرهیختگان این مرز و بوم، سنگ تمام بگذارند.

به خود می‌بالیم که با ارسال ۵۵۸ اثر به دبیرخانه جشنواره ابوذر شاهد رشد چشمگیر آثار بوده بطوریکه میزان بیشتری اثر نسبت به جشنواره‌های همطراز استانی دریافت گردید.

دست نوشته‌ها و قلمی‌های همکاران پرتلاش مان را با جانِ دل خواندیم و با بررسی‌های اولیه و حذف برخی آثار که دچار نقصان‌هایی بودند و الزامات جشنواره را رعایت نکردند، در نهایت ۴۳۱ اثر در اختیار داوران محترم قرار گرفت که در پایان ۲۲ اثر رسانه‌ای حائز رتبه شدند.

پرونده سوم هم بسته شد و آنچه باز می‌ماند راه پُر فراز و نشیب روزنامه نگاری است؛ مسیر طی شده پیشینیان ما و راه ناپیموده آیندگان؛ که ما مسیر طی شده امروز را در قالب کتابی تقدیم روزنامه نگاران ارجمند می‌کنیم تا چراغ راهی باشد.

سخن آخر اینکه قدردان اعتماد یکان یکان‌تان هستیم و کوشش کردیم عادلانه و در مدار منطق حرکت کنیم چراکه عمیقاً معتقدیم برپایی جشنواره‌ها سرآغاز آینده‌ای امیدآفرین برای رسانه‌هاست؛ و بر این باوریم جشنواره ابوذر پایان رقابتی مطبوعاتی نیست بلکه آغازی برای حرکتی تازه است؛ حرکتی در راستای تقویت روحیه تعامل بین اصحاب رسانه.

انتهای پیام