تقدیم ۴ هزار شهید در راه مبارزه با مواد مخدر/ افزایش ۵۰‌ برابری مواد مخدر با حضور ناتو و آمریکا در افغانستان
تقدیم ۴ هزار شهید در راه مبارزه با مواد مخدر/ افزایش ۵۰‌ برابری مواد مخدر با حضور ناتو و آمریکا در افغانستان

مومنی از تقدیم ۴ هزار شهید در راه مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: با حضور ناتو و آمریکا سطح زیر کشت مواد مخدر در افغانستان ۵۰‌ برابر افزایش یافته است.

 اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز (یکشنبه) در سومین نشست تخصصی معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی سراسر کشور، اظهار داشت: مواد مخدر یکی از آسیب‌های اجتماعی مهم است که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید ویژه‌ای بر رسیدگی به آن داشتند.

وی ادامه داد: مواد مخدر یک آسیب و منشاء دیگر آسیب‌ها همچون طلاق، سرقت و دیگر جرایم است.

مومنی تصریح کرد: در کشور ما فقط در دهه ۶۰ شاهد کاهش شیوع مصرف مواد مخدر بودیم و در دیگر دهه‌ها افزایش شیوع مصرف را داشتیم.

وی گفت: طبق آمار جهانی ۹۰ درصد تریاک، ۷۰ درصد مرفین و ۲۰ درصد هروئین توسط جمهوری اسلامی ایران کشف شده است.

دبیر ستاد کل مبارزه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران در راه مبارزه با مواد مخدر چهار هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران‌ کرده است.

وی اضافه کرد: در سال گذشته هزار و ۲۰۰ تن مواد مخدر کشف شده است که این بالاترین میزان کشفیات مواد مخدر است.

مومنی با اشاره به اینکه در حوزه مقابله و درمان کار‌های خوبی صورت گرفته است، گفت: در حوزه فرهنگی و پیشگیری همگام با دیگر حوزه‌ها پیش نرفته‌ایم و در این حوزه غفلت کرده‌ایم.

مومنی با بیان اینکه با حضور ناتو و آمریکا سطح زیر کشت مواد مخدر در افغانستان افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: سطح کشت مواد مخدر از ۲۰۰ تُن در سال ۲هزار  به ۹ هزار تن در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رسیده که این نشان‌دهنده افزایش ۵۰ برابری است.

انتهای پیام/۲۴۱