ارتفاعات شیاکوه چگونه به تصرف رزمندگان اسلام درآمد؟
ارتفاعات شیاکوه چگونه به تصرف رزمندگان اسلام درآمد؟

ارتفاعات شیاکوه میدان دید و تیر خوبی بر دشت خان‌لیلی، چقا حمام و دره شکمیان دارند که در عملیات مطلع‌الفجر به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

ملیات مطلع الفجر از ساعت سه بامداد روز بیستم آذر سال ۱۳۶۰ توسط رزمندگان اسلام در منطقه عملیاتی گیلانغرب به منظور تصرف ارتفاعات شیاکوه، چرمیان و تنگ قاسم آباد به مرحله اجرا درآمد و این عملیات به مدت ۲۷ روز ادامه داشت.

وضعیت ارتفاعات شیاکوه و چرمیان

رشته ارتفاعات شیاکوه و چرمیان به موازات یکدیگر در جنوب غرب محور گیلانغرب – قصرشیرین واقع شده‌اند و از سمت جنوب‌شرقی به طرف شمال غرب امتداد یافته‌اند. این ارتفاعات توسط دشت شکمیان از یکدیگر جدا شده‌اند. جنس زمین سنگلاخی و شیب تند دامنه‌های ارتفاعات شیاکوه مانع هرگونه حرکت خودرویی می‌شود. ارتفاعات یاد شده از چند قله بهم پیوسته تشکیل شده‌اند که مهمترین آن‌ها قله‌های بزنعلی، فریدون کشیا، چقاعلی، انار، تلوار، چل کسان و … هستند.

ارتفاعات شیاکوه میدان دید و تیر خوبی بر دشت خان لیلی، چقا حمام و دره شکمیان دارند. ارتفاعات چرمیان هم معبر گیلانغرب قاسم‌آباد را از سمت غرب تحت نظارت دارد.

اهداف عملیات مطلع الفجر

۱-تصرف و تأمین ارتفاعات شیاکوه، چرمیان و تنگ قاسم‌آباد.

۲-درگیر کردن نیرو‌های متجاوز بعث عراق در مناطق عملیاتی غرب کشور به منظور سهولت در اجرای عملیات رزمندگان اسلام در مناطق عملیاتی جنوب.

۳- فراهم آوردن شرایط لازم برای تسهیل اجرای عملیات‌های آفندی نیرو‌های خودی در منطقه گیلانغرب.

۴-وارد آوردن خسارات و تلفات به متجاوزان بعث عراق.

طرح مانور

در طرح مانور این عملیات دو محور اصلی که هر یک دارای محور‌های فرعی نیز بودند برای انجام عملیات و رسیدن به اهداف مورد نظر پیش‌بینی شده بود:

هدف محور شمالی عبور از تنگه‌های حاجیان، کورک، قاسم‌آباد و قطع جاده گیلانغرب به قصرشیرین بود و هدف محور جنوبی نیز تصرف ارتفاعات چرمیان، شیاکوه و الحاق با نیرو‌های محور شمالی بود.

عملیات در روز۲۰ آذر ۱۳۶۰ آغاز شد، ابتدا ارتفاعات شیاکوه و چرمیان در محور جنوبی به تصرف نیرو‌های خودی درآمد و اما در محور شمالی به رغم موفقیت اولیه تلاش رزمندگان نتیجه‌ای نداشت.

نتیجه عملیات

ارتفاعات شیاکوه به تصرف رزمندگان اسلام درآمد و علی‌رغم استقامت و تلاش فراوان، یگان‌های شرکت کننده در عملیات به علت آتش شدید دشمن، پاتک‌های مکرر و سخت بودن پشتیبانی از یگان‌ها سرانجام با وارد کردن تلفات و خسارات سنگینی بر دشمن به مواضع قبلی خود بازگشتند.

بیش از یک هزار و ۷۰۰ نفر از نفرات دشمن کشته و زخمی و ۱۴۰ نفر نیز اسیر شدند.

تیپ‌های ۲، ۳۶، ۴۱۲، ۴۲۵ و ۵۰۳ پیاده و «تیپ ۳۲» نیروی مخصوص دشمن همراه با «گردان ۴ تانک» و گردان‌های کماندویی خسارات سنگین و قابل ملاحظه‌ای متحمل شدند.

انتهای پیام/ ۳۶۱