کاش  لااقل”ادب روحانی به از دولتش” می بود !
کاش  لااقل”ادب روحانی به از دولتش” می بود !

در این یادداشت نخست مختصری در باب ادب سخن رفته و سپس به ادبیات مودبانه ! آقای روحانی پرداخته شده است .
*
دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

 

  • الف ) در باب ادب در ادبیات

ادب در لغت به معنای تمرین دادن نفس و حسن اخلاق شمرده شده است و بزرگان آن را راهنمای مردم به سوی کار پسندیده و بازدارنده از کار زشت می‌دانند و در فرهنگ و اداب اسلامی، حفظ و حد و اندازه هر چیزی و تجاوز نکردن از حد را “ادب “ گویند. در تفسیر گران مایه  المیزان چنین بیان شده است : «ادب، هیأت زیبا و پسندیده‌ای است که طبع و سلیقه سزاوار می‌داند، چه دینی باشد مانند دعا و چه عقلی مثل دیدار دوستان ».

خداوند ادیب ؛ در قرآن کریم می فرماید: «اِنَّ الذینَ ینَادُونَکَ مِنْ وراءِ الحُجراتِ أَکْثَرُهُمْ لایعْقِلونَ؛ ولی کسانی که تو را از پشت حجره‌ها بلند صدا می‌زنند، بیشترشان نمی‌فهمند». امام علی (ع) می‌فرمایند: «باید از کسانی نباشی که پند دادن به آنها سود نرساند، زیرا خردمند عاقل به ادب و یاد دادن پند می‌آموزد و فقط چهارپایان پیروی نمی‌کنند مگر به کتک».

در بسیاری از روایات منقول از ائمه اطهار (ع) ، به فراگیری ادب بسیارسفارش شده است. امام علی (ع) درخصوص پیشوایان می‌فرمایند: «هر که خود را پیشوای مردم نمود، باید پیش از ادب کردن و آراستن دیگری به زبان، خود را به روش و اعمال و رفتار و ادب آراسته سازد، فراگیری ادب در درجه اول باید از خود انسان شروع شود و حال کسی که خود را ادب کرد می‌تواند ادب‌کننده دیگری باشد.» علامه طباطبایی می‌فرمایند: “ادب اعم است از ادب نسبت به خدا و ادب نسبت به مردم، ادب فردی رعایت آداب عبودیت و بندگی در پیشگاه احدیت و ادب اجتماعی رعایت آداب معاشرت با مردم است. هر کس با ادب همراه باشد سرانجام مودب به آداب الهی هم می‌شود. ” رهبر انقلاب اسلامی، نیز در موضوع اخلاقیات و ادب فردی و اجتماعی ؛ بیانات مبسوطی داشته و کارگزاران دولتی را به رعایت ادب و اخلاق اسلامی بارها نصیحت کرده اند .

از زمان هاي دور ایرانیان همواره بر رعایت ادب تاکید و سفارش داشته اند و اين موضوع در فرهنگ عمومی جامعه نيز جلوه گر است.  ضرب المثل هاي زيادي در ادبیات فارسی وجود دارد  که تمرکز آن ها “ادب”است؛ ضرب المثل هایی مانند : “ادب مرد به ز دولت اوست”،”ادب بزرگ ترين سرمايه است”،” زيور ادب بهتر که جلب ذهب”،”ادب سکه اي که هم دهنده وهم گيرنده را غني مي کند” و…به قول صائب:”ادب آب حيات آشنايي است” و به قول خواجه عبدالله انصاري”سررشته ملک پادشاهي ادب است . و……

  • ب ) در باب ادب دولت تدبیر :

اغلب دولتمردان دولت ۱۱ و ۱۲  در هشت سال اخیر در مواجهه با مشکلات عدیده مردم و درددل‌های آن‌ها رفتار شایسته‌ای نشان ندادند. از شیوه برخورد وزیر سابق بهداشت ، رئیس سازمان محیط زیس و وزیر راه گرفته تا معاون اول رئیس‌جمهور و شخص رییس جمهور که اینک به تهمت دروغگویی به منتقدانش رسید .

اقای روحانی در حالی که امیدش به غربیها بی نتیجه مانده و بی تدبیری اش مایه سرافگندگی نزدخاص و عام شده ، در روزهای پایانی عمر دولت بی تدبیر و ناامید ، از ترس روزهای پسا دولتش به دروغهای شاخدار روی اورده است و برای برجام پرخسارت ، دستاورد تراشی می کند .

کار به جایی رسیده است که عالی‌ترین مقام اجرایی کشور در ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰مجددا گفت: «  اینکه می‌گفتیم هم سانتریفیوژها می‌تواند بچرخد و هم زندگی مردم، در عمل محقق شد و طی سال ۹۵ و ۹۶ و ابتدای سال ۹۷ تورم یک رقمی داشتیم که در تاریخ کشور سابقه نداشته است. همچنین در سال ۹۵ شاهد رشد اقتصادی ۲ رقمی بودیم و در دنیا رتبه اول را داشتیم. این اقدامات بزرگ در سایه مذاکره و تعامل سازنده حاصل شد و هر کسی حرف دیگری بزند، دروغ می‌گوید.». !!!!

کاش جناب رئیس‌جمهور (تقریبا سابق) به جای تعریف و تمجید های مکرر بدون شاهد و استناد خود از برجام، بجای اتهام زنی به مخالفان ، توضیح می‌دادند که توافق هسته‌ای آفتاب تابشان  غیر از خسارات فراوان برای کشور و صدمه زدن به امکانات و ظرفیت‌های ۸ ساله کشور، آیا میوه ای هم داشته است ؟

وی طی هشت سال دولتش بیشترین وبدترین الفاظ را برای منتقدان بکار برده است : کم‎سواد /  بی‎قانون/ کاسب تحریم/ بی‎دین حسود/ افراطی/بی‎شناسنامه/جیب‎بر/دنیاندیده/مستضعف فکری/بیکار/متوهم/دارای خطای دید/ دین نشناس/بزدل/ سروصدا می کنند/تخریبگر/ زندگی شان در تفرقه است/ بروند به جهنم/منتقدان فاسد/ عقب مانده/ مخلوقات ترسو/لرزان/ تازه به دوران رسیده‎/ هراسان/عصر حجری/ هوچی باز/ تازه انقلابی شده/ کودک/ از خلقت خدا ایراد می گیرند/عادت دارند از دیورا بالا بروند/ اقلیت کارشکن /دروغ پراکن/ اقلیت افراطی/ تفرقه افکن/ بی عقل / دلال تحریم/ دروغگو فحاش/ هتاک/ دشمن انسانیت/ منقلی /ساده لوح  / و…./  از مواردی است که ایشان برای منتقدان خود به کار برده است.

 

  • سخن پایانی
  • هدف از مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم‌ها دشمنان بوده است ، لکن، علیرغم این همه خساراتی که دولت تدبیر به صنعت هسته ای زد ، نه تنها هیچ تحریمی لغو نشد بلکه صدها تحریم جدید نیز به آن اضافه شده است . همچنین با تورم و گرانی های چند برابری در همه حوزه ها که ناشی از سو مدیریت مدیران تنبل اقای روحانی بوده است ، فشار معیشتی سنگینی بر همه احاد ملت وارد کرد . در حالیکه وی قبلا ادعا کرده بود ؛ کاری میکند که هم سانتریفیوژها بچرخد و هم زندگی مردم و در صورتیکه هردو برعکس چرخیده اند و اینک( ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰) اقای روحانی بجای عذر خواهی بر خلاف آن بگوید « اینکه می‌گفتیم هم سانتریفیوژها می‌تواند بچرخد و هم زندگی مردم، در عمل محقق شد !!! »
  • در چنین وضعیتی که درخصوص برجام و کشور وارده کرده است ، توهین و تهمت “دروغگویی ” آخرین دستاورد ایشان از نشانه شخصیت و ادب وی می باشد تا در تاریخ زمامدارن ثبت و ضبط شود ؛ که کاش “ادب روحانی به از دولتش” می بود !
  • واقعاً چه شده است که علیرغم تذکر رهبر انقلاب اسلامی، آن هم در موضوع اخلاقیات و ادب فردی و اجتماعی در بالاترین مقام اجرایی رعایت نمی شود و اتهام دروغگویی به منتقدان برجام زده میشود !
  • لازم به یاد آوری است ؛ در ابتدای اسفند ۱۳۹۹، ۳۷ نفر از نمایندگان در قالب ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس شکایتی را در مورد رئیس جمهور به خاطر به کار بردن عبارات توهین آمیز در باره منتقدان و همچنین عدم رعایت شئونات و … در مجلس طرح کردند . در این شکایت به ۵۳ مورد اهانت رئیس جمهور از مهر ماه سال ۱۳۹۲ تا فروردین ماه ۱۳۹۶ به منتقدان اشاره شده و از نظر شکایت کنندگان نقض اصل ۱۲۱ قانون اساسی و عدم رعایت شئونات از سوی شخص رئیس جمهور تلقی می‌شود. و چنانچه برخورد سختی باوی میشد ، شاید ایشان از ادامه دادن به این هتاکی ها اجتناب میکرد .
  • چند صباح دیگر بساط این جماعت لیبرال غربگرا ، بی ادب؛ پر هزینه و بی عمل جمع شده و آنچه شایسته ملت انقلابی ایران است ، دولت انقلابی و قوی زمام امور را بدست گرفته و براساس ادب و اخلاق اسلامی حکمرانی کرده وخیرات وبرکات ان کشور را فرا خواهد گرفت .