سرگذشت سالی که بی تو گذشت
سرگذشت سالی که بی تو گذشت

سرگذشت زندگی شهید مدافع حرم مهندس حمید رضا باب الخانی وسپس سرگذشت یک سال بعد از وی ، در این یادداشت تبیین شده است.
دکتر سید جوادهاشمی فشارکی

 • سرگذشت زندگی تو

مهندس حمیدرضا باب‌الخانی در  هفدهم دی ماه سال ۱۳۶۷ هجری شمسی در یک خانواده فرهنگی مذهبی در اصفهان چشم به جهان گشود. در مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران دانشگاه آزاد امام خمینی شهر اصفهان  و کارشناسی ارشد دانشگاه مالک اشتر تهران فارغ التحصیل شد. چند ماهی به خدمت سربازی در ارتش جمهوری اسلامی مشغو وسپی در سپاه پاسداران مشغول وبعد بعنوان مدافع حرم در سال ۱۳۹۵ عازم سوریه شد و سرانجام پس از گذشت حدود ۳ سال نبرد علیه تروریست‌ها و دشمنان اهل بیت (ع) در صبحگاه ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ در غرب حلب، منطقه شیخ عقیل در حین مأموریت مورد اصابت ترکش موشک قرار گرفت و به آرزوی دیرینه خود که شهادت در راه خدا بود نائل گردید.

باب الخانی

 • سرگذشت یک سال بعد از تو
 • الف یک سال در فراق تو : 
 • انتقال پیکر شهید از حلب به دمشق در ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
 • مراسم در دمشق : در روز ۲۹ بهمن مراسم وداع رزمندگان مدافع حرم با پیکر شهید با حضور خانواده شهید
 • انتقال پیکربه ایران :پیکرخونین در روز ۳۰ بهمن یعنی درست در روزی که بعد از هشت سال در فرودگاه حلب  پرواز مسافری بر زمین نشست ، هواپیمای حامل پیکر این شهید عزیز به بهمراه خانواده اش از دمشق به هوا برخواست و به موطن خود بازگردید.
 • دیدار برخی مسولین شهر اصفهان با خانواده شهید
 • وداع با پیکرشهید: اول اسفند مراسم وداع اقوام ودوستان با پیکرش در مسجدشهدای فشارکی ها
 • مراسم وداع : شامگاه جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ با پیکر شهید مدافع حرم در مسجد امام حسن(ع) در محله «ایر جی»
 • دیدار برخی مسولین شهر اصفهان با خانواده شهید
 • در روز ۲ اسفند همسر شهید در پای صندوق رای انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی حاضر و از راه شهید سلیمانی و مدافعان حرم دفاع میکند و سپس رای خود را برصندوق رای می اندازد .
 • در ظهر جمعه ۲ اسفند پیکر این شهید عزیز پس از نماز جمعه اصفهان با شکوه تشیع میشود .
 • در شامگاه ۲ اسفند مراسم وداع با پیکر مطهرشهید در مسجدجامع امام حسن مجتبی در خیابان جی اصفهان بعداز حضور بصیرانه مردم انقلابی درپای صندوق رای صورت می پذیرد .
 • مراسم تشیع : عصر روز شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ از فلکه فیض شهر اصفهان تا گلستان شهدای این شهر مراسم باشکوه تشیع پیکر شهید عزیز صورت میگیرد. وسی وسومین شهیدمدافع حرم اصفهان با نماد سی و سه پل ، در گلستان شهدای اصفهان ، ماوا گزید.
 • مراسم ختم : روز ۵ اسفند ۹۸ یعنی در روز مهندس
 • مراسم هفت : ۵شنبه ۸ اسفند مراسم هفت شهید مصادف با سی و سومین سالگرد شهید خرازی
 • مراسم چهلم : در ۱۲ فرودین ۹۹ همزمان با چهل و یکمین سال استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی که بعلت کرونا برگزار نشد.
 • مراسم روضه حضرت علی اصغر بعد از تولد فرزند ( در ۵مرداد ۹۹)
 • ایجاد قرارگاه شهید باب الخانی در اذر ۹۹ وارایه حدمات به محرومین
 • و….
 • ب – سالی که برتو رفت برسر ما چه گذشت :
 • درحوزه سیاسی : برخلاف راه تو که در صراط مستقیم انبیا در مبارزه با استکبار بود؛ مکرر تلاشهای سازش ذلیلانه از سوی برخی مسولین کدخدا پرست صورت گرفت . حتی تا چهلم شهادت فرمانده محور مقاومت هم صبر نکردند و حرمت خون حاج قاسم شهید و حاج محسن فخری زاده شهید را پاس نداشتند.
 • درحوزه بهداشت : کرونا به جان مردم جهان وایران افتاد .تعداد زیادی را بیمار ، جان بخشی را گرفت و مابقی درمراقبت های بهداشتی بسر می برند.
 • درحوزه اجتماعی : بسیاری از نهادها ومراکز اجتماعی وخدماتی تعطیل و خانه نشینی رواج یافت .هنوز هم گرفتار پیامدهای اجتماعی ، اقتصادی آن هستند.
 • برخانواده : بی تو فرزندت محمد حسن بدنیا آمد. نبودنت سخت ولی شهد شهادتت حلاوت بخش بود ، همسر و والدین و نزدیکان ، همواره جای خالی جسمت را حس و روحت را حاضر و ناظر دیدند.
 • درحوزه مراکز مذهبی : درحالیکه بسیاری ازمراکز تفریحی و سیاحتی باز هستند، مساجد ، حسینیه ها ، اامکن زیارتی ، نمازهای جمعه توسط بغض برخی دین ستیزان به بهانه کرونا به تعطیلی گرائیده است.
 • افزایش عیار معنویت : اهدای انبوه کمکهای مومنانه ،توسط نهادهای اسلامی وانقلابی به محرومین و کمکهای بهداشتی به جامعه آفت زده .  
 • نخستین سالگردت
 • مراسم در خیمه حسینی گلستان شهدای اصفهان در تاریخ سی ام بهمن ۱۳۹۹
 • مراسم در دانشگاه مالک اشترتهران در پنجم اسفندهم ۱۳۹۹
 • سخن پایانی :
 • بنا به نقل پدرشهید ، اخلاق و رفتار شهید در بین خانواده، فامیل، دوستان و همرزمانش زبانزد بود و خود را خادم میدانست. از ویژگی های بارز شهید اهمیت به نماز، تلاوت قرآن، پرداخت وجوهات شرعی، ولایت مداری، امر به معروف و نهی از منکر، کمک به ایتام و بی بضاعت‌ها، بانی شدن مجالس قرآن، روضه و مولودی و تلاش در کاری که به او سپرده میشد را میتوان نام برد. هیچگاه از مشکلات و سختی ها و مسئولیت هایش سخن نمیگفت، همرزمانش میگفتند که فردی بی حاشیه و کم حرف ولی در کارها و مسئولیت‌ها جدی و پرتلاش و دقیق عمل میکرد.
 • حسن ختام فرازی از سخنان شهید:”برای بهشتی شدن باید تلاش کرد، یا باید عابد و زاهد بود، یا یک جهادگر پرتلاش.”
 • ان شاءالله که بتوانیم راه و روش و منش این شهیدان را سرمشق زندگی خود قرار دهیم و پاسدار خون شهیدان باشیم.

 

 • دکتر سید جوادهاشمی فشارکی ، پژوهشگر و نویسنده مشترک با شهید باب الخانی :کتاب معیارهای پایش مناطق آسیب پذیر شهری

 

مقدمه ای برماخره

بسم رب الشهدا و المجاهدین

الذین امنو و هاجروا و جاهدو فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله و اولئک هم الفائزون

 (سوره توبه آیه ۲۰)

کسانی که به خدا ایمان آورده‌اند و در راه او با اموال و جان‌ها هجرت و جهاد کرده‌اند در نزد خدا درجه و امتیاز بزرگی دارند و این‌ها جزو رستگارانند.

جنگ و جهاد در دین مبین اسلام از جایگاه والائی برخوردار است و کمتر عمل و عبادات است که ثواب جهاد را در راه خدا داشته باشد، خداوند در قرآن می‌فرماید: «ای کسانی‌ که ایمان آورده‌اید تقوای الهی پیشه کنید و به سوی او تقرّب جویید و در راهش جهاد کنید باشد که رستگار گردید (مائده ۳۵) رسول گرامی اسلام (ص) در مورد اهمیت جنگ و نبرد می‌فرماید: تمام خیر در شمشیر و زیر سایه شمشیر است و مردم را جز شمشیر به راه راست وانمی‌دارد و شمشیرها کلید بهشت و دوزخ‌اند» [۱]

توفیق جهاد در راه خدا که امیرمومنان علی‌ابن‌ابیطالب علیه‌السلام آن‌ را دری از درهای بهشت توصیف نموده است، فرصت ناب و نادری است برای تعالی و تقرّب به خدای متعال، فرصتی که همچون ابر‌های آسمان به سرعت درگذر است.

حمیدرضا ، جوانی از رویشهای انقلاب بود، که بارهجرت به دوش کشید ومجاهد فی سبیل الله شد ونهایتا ردای شهادت درراه دفاع از حرم پوشید وبعنوان سی و سومین شهید مدافع حرم از خطه اصفهان و شصت وششمین شهید خاندان فشارکی ها جاودانه شد.روحش شاد وراهش مستدام .

وی پس از پایان دروس نظری درانتهای دوره کارشناسی ارشد رشته پدافند غیرعامل – طراحی دانشگاه مالک اشتر تهران پایان نامه ارشدخویش را با موضوع تعیین معیارهای پایش مناطق آسیب پذیر کلانشهرها در برابر تهدیدات نظامیانتخاب کرده ،و به راهنمایی اینجانب وبا همراهی استاد عزیز آقای دکترمهدی مدیری ونیز مهندس فرامرز داعی نژاد، انرا به خوبی به اتمام رساندودر آذرماه  ۱۳۹۳ با نمره عالی دفاع نمود. پس از آن در چند مرحله کار تبدیل پایان نامه به کتاب را جلو بردیم ، ولی بعلت اشتغال در مناطق سوریه و دسترسی محدود به یکدیگر، امکان اتمام آن در دوره حیات وی میسر نشد. اکنون که وی به فوض عظما رسیده است ، برخود فرض دانستم تا ثمره کار ایشان ،در کتابخانه دانشگاه راکد نمانده ونشرداده شود و همچنین برای حفظ اصالت آن ، سعی شدتا به همان ترتیب فصول پایان نامه باقی بماند، تا هم سایرین به نحوه کار ایشان درتنظیم پایان نامه آشنا شوند و هم قابل بهره برداری برای دانشجویان وپژوهشگران باشد.

       از همه اساتیدومدیران دانشگاه مالک اشتر ، که درخصوص به انجام رساندن پایان نامه ونیز نشر آن مساعدت و همکاری داشته اند، بخصوص اقای دکتر مدیری ، دکتر نکویی ،آقای مهندس عطایی، داوران پایان نامه، وهمه سرورانی که در دانشگاه توفیق همکاری داشته ام و هم کسانیکه در تکمیل پرسشنامه وقت گذاشتند وهمچنین همکلاسی های سابق وی که مشوق این امر بودند وهمه کسانی که بنحویی کمک کرده و یا عنایت داشته اند وهمچنین پدربزرگوارشهید والامقام که متن پایان نامه ( ونیز چکیده زندگینامه وی) را دراختیار حقیرگذاشتند وامکان تطابق آن باسابقه قبلی میسر شد، سپاسگزاری نموده و انشاالله همه مشمول شفاعت آن شهید والامقام قرارگیریم .

                                          تابستان ۱۳۹۹

چکیده

امنیت و ایمنی در برابر تهدیدات و مخاطرات یکی از اصلی ترین دغدغه های انسان در طول زندگی بشر بوده و هست و انسان‌ها در طول این مدت اقداماتی متناسب با شرایط، نوع و میزان تهدید برای حفاظت از خود در نظر گرفته است که به علت رابطه نزدیک شهر و محیط شهری بر امنیت انسان‌ها، اکثر اقدامات در این حوزه بوده است.

یکی از مهمترین مخاطرات و تهدیداتی که میتوان مورد مطالعه و بررسی قرار داد تهدیدات نظامی است که با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری و استقرار بسیاری از تاسیسات و ابزار‌های اقتصادی و از همه مهم‌ترجمعیت زیادی که در شهر ساکن هستند میتوان پیشبینی کرد که با انگیزه‌های مختلف مورد هدف قرار گیرد در همین راستا تحقیقاتی جهت کاهش آسیب پذیری مناطق شهری در برابر تهدیدات نظامی صورت گرفته است و اقداماتی توسط سازمان‌ها و نهاد ها انجام شده است اما آنچه مهم می‌باشد کنترل فرایند کاهش آسیب پذیری در مناطق شهری می‌باشد که این عمل را میتوان با پایش مناطق آسیب پذیر کلانشهرها انجام داد.

در نتیجه آنچه در این تحقیق بدست آمده است معیارهای پایش مناطق آسیب پذیر می‌باشد که طبق روش پایش مد نظر که روش جمع بستن معیارها بوده است دو معیار ارزیابی و عملکردی می‌باشد. در این پژوهش سعی شده است که با کمک تحقیقات کتابخانه‌ای و اینترنتی و همچنین استفاده از نظرات جامعه آماری متخصص به کمک طرح پرسشنامه معیارهای مورد استفاده در پایش مناطق آسیب پذیر کلانشهرها را بدست آورده شده است. در راستای نیل به نتایج صحیح و قابل اعتماد از روش دلفی برای گردآوری دادها و از روش تحلیل شبکه‌ای برای تحلیل آماری نتایج و تعیین میزان تاثیر عوامل استفاده شده است.

به نظر می‌رسد نتایج بدست آمده از این پژوهش بتوان جهت مدیریت یکپارچه و هدفند فرایند کاهش آسیب پذیری مناطق آسیب پذیر کلانشهر‌ها در برابر تهدیدات نظامی استفاده کرد.

کلید واژه: پایش، آسیب پذیر، کلانشهر‌ها، تهدیدات نظامی

 

در شرف تدوین ونشر