شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم شهیدان مشترک ایران و سوریه هستند
شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم شهیدان مشترک ایران و سوریه هستند

سفیر سوریه در ایران در دیدار با معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم، شهیدان مشترک ایران و سوریه هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا،‌ «شفیق دیوب» در ایران روز شنبه در این دیدار که در محل سفارتخانه این کشور در تهران برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) و گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت سیدالشهدای محور مقاومت، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی افزود: در این مدتی که کار در تهران را آغاز کرده‌ام، با هیئت‌های زیادی دیدار داشته‌ام اما این هیئت ارزشمندترین و عزیزترین هیئتی است که در این مدت دیدار کردم، زیرا نماینده خانواده شهدایی است که در سوریه در دفاع از جبهه مقاومت و ملت سوریه شهید شدند.

وی ادامه داد: خون‌هایی که ژنرال سلیمانی و فرزندان شهید شما در جبهه مقاومت و دفاع از سوریه ریختند، در راه تحکیم روابط بین دو ملت و جامعه بزرگ اسلامی است. ما راه شهدا را تا پیروزی نهایی بر جبهه کفر و استکبار ادامه خواهیم داد و این پیروزی برای دو کشور ایران و سوریه مشترک خواهد بود.

تجدید میثاق با شهدای محور مقاومت

سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهیدو امور ایثارگران نیز در این دیدار از استقبال گرم سفیر سوریه در ایران و همکاران وی تشکر کرد و گفت: جمعی که اینجا حضور دارند به نمایندگی از همه خانواده‌های شهدای دفاع مقدس، سلامت و محور مقاومت هستند.

وی با اشاره به اهداف این دیدار گفت: تجدید میثاق با شهدای محور مقاومت، بیان مطالبات و انتظارات خانواده‌های معظم شهدا از دولت‌های محور مقاومت و انتقال تجربه بین نهادی مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال بین دو کشور ایران و سوریه سه هدف اصلی این دیدار است.

سلیمانی افزود:‌ امید است این دیدار فتح بابی برای عملیاتی کردن این اهداف و برنامه‌ریزی لازم برای تعاملات بیشتر بین دو کشور اسلامی و برادر ایران و سوریه باشد.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران محور اصلی شکل‌گیری راهیان نور در ایران را حضور خانواده‌های معظم شهدا در محل شهادت فرزندان خویش و روایتگری آنان خواند و افزود: مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران آمادگی تعامل با محور مقاومت، خاصه کشور دوست و برادر ما سوریه در زمینه‌های مختلف در جامعه هدف خود را دارد.

سلیمانی پس از شنیدن نظرات پدر یکی از شهدای مدافع حرم، ابراز امیدواری کرد که زمینه برای مشرف شدن خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم به سوریه برای زیارت مرقد حضرت زینب(س) و دیدن محل شهادت فرزندان خود از نزدیک فراهم شود و اضافه کرد: ما هم آماده میزبانی از خانواده‌های شهدای سوری محور مقاومت در ایران برای زیارت مرقد مطهر امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه(س) و مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور هستیم.

تعامل بیشتر و بهتر بین دو کشور ایران و سوریه

در این دیدار جانباز عباس طایفه رییس انجمن خادم الشهدای مدافع حرم و تعدادی از هیئت امنای این انجمن، عادل مهری، مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر و تعدادی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم هم حضور داشتند و نظرات و پیشنهادات خود برای تعامل بیشتر و بهتر بین دو کشور ایران و سوریه را بیان کردند.

به گزارش ایرنا، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه هشت نفر دیگر از جمله هادی طارمی بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و با شلیک از پهپادهای ارتش این کشور به شهادت رسیدند.

پنتاگون وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور صادر کرده بود.

در پی این اقدام، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» عراق را با چندین موشک هدف قرار داد.