هزار و ۸۵۰ کتاب بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به نمایشگاه کتاب آمد
هزار و ۸۵۰ کتاب بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به نمایشگاه کتاب آمد

سردار بایرامی از انتشار هزار و ۸۵۰ کتاب دفاع مقدس توسط انتشار صریر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خبر داد و با بیان اینکه عمده این کتاب‌ها در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود، گفت: سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس از دو سال پیش رویکرد توجه به مخاطب کودک و نوجوان را به‌صورت جدی دنبال می‌کند.

سردار «عباس بایرامی» رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس ، با تاکید براینکه نمایشگاه کتاب تهران یک فرصت مغتنم برای دیده شدن مجموعه فعالیت‌های یک ساله‌ی نویسندگان، ناشران و اهالی نشر است، اظهار داشت: نمایشگاه کتاب تهران علاوه بر ایجاد شور و هیجان عمومی در کشور، باعث هم‌افزایی نویسندگان و ناشران و شرایطی را ایجاد می‌کند تا آثار جدید آینده رقم بخورد.

وی تعامل فرهنگی و بین‌المللی از طریق بخش بین‌الملل نمایشگاه را مورد اشاره قرار داد و با تاکید براینکه بخش مهمی از معرفی فرهنگ معاصر ایران اسلامی از طریق کتاب و از دریچه نمایشگاه کتاب تهران صورت می‌گیرد، عنوان کرد: بخش بین‌الملل این نمایشگاه فرصت بی‌نظیری است تا با کشور‌های فارسی زبان ارتباطات بیشتری ایجاد شود و همچنین از ظرفیت کشور‌های مسلمان بهره‌گرفته شود تا تعاملات فرهنگی جدی‌تری شکل گیرد.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، شکل‌گیری جبهه ناشران مقاومت بر بستر نمایشگاه کتاب تهران را ضروی دانست و ادامه داد: کشور‌های فارسی زبان و مسلمان منطقه که جبهه مقاومت منطقه را شکل داده اند باید در عرصه ادبیات و کتاب این گفتمان را مستحکم‌تر کنند که به‌نظرم مهم‌ترین بستر این موضوع می‌تواند نمایشگاه کتاب تهران باشد چراکه این رویداد بستر بسیار مهمی است که حلقه‌های مختلف عرصه نشر را شامل می‌شود.

بایرامی درباره همزمانی برگزاری نمایشگاه فیزیکی و مجازی اظهار داشت: نمایشگاه کتاب همواره برای مخاطبین و علاقه‌مندان جذابیت داشته است و افراد زیادی را از نقاط مختلف کشور جذب کرده است؛ اضافه شدن بخش مجازی که سال‌های گذشته بخاطر شیوع کرونا اضافه شده بود و سال گذشته تکرار شد یک فرصت برای علاقه‌مندانی است که با اینکه تلاش دارند از فرصت نمایشگاه استفاده کنند، اما امکان و شرایط حضور را ندارد، ولی می‌توانند آثار موردنظرشان را بدون پرداخت هزینه و صرف زمان دریافت کنند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس از چاپ و عرضه یک‌هزار و ۸۵۰ کتاب دفاع مقدس در یک سال گذشته خبر داد و با بیان اینکه این آثار برای اولین‌بار در نمایشگاه کتاب به مخاطبین عرضه می‌شوند، خاطرنشان کرد: البته برخی از این کتاب‌ها آثار منطقه‌ای و شهرستانی است که قابلیت ملی ندارند و براساس سیاست‌های این بنیاد برای معرفی شهدا به‌چاپ می‌رسد که بخش عمده این آثار در بخش مجازی نمایشگاه شرکت داده شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا نمایشگاه کتاب تهران فرصت عدالت‌محوری را برای حضور همه ناشران و سلایق فکری و فرهنگی به‌وجود آورده است، گفت: این نمایشگاه یک فرصت فرهنگی برای همه گرایش‌های فکری و فرهنگی داشته است و همکان می‌دانند کارنامه جمهوری اسلامی در این زمینه بی‌نظیر است چراکه همواره در نمایشگاه آثار و کتاب‌های مختلفی از ناشران و نویسندگان مختلف وجود داشته و عرضه شده است.

بایرامی توجه به مخاطب کودک و نوجوان را رویکرد جدید مجموعه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس معرفی کرد و گفت: سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس از دو سال پیش رویکرد توجه به مخاطب کودک و نوجوان را به‌صورت جدی دنبال می‌کند و تلاش داریم بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان را با موضوع دفاع مقدس و پاسداشت حماسه و ایثار منتشر و در نمایشگاه کتاب عرضه کنیم.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در پاسخ به اینکه چگونه موضوع دفاع مقدس می‌تواند برای مخاطب کودک و نوجوان جذاب باشد درحالی که موضوع جنگ برای این مخاطب قابل فهم نیست، گفت: نوع نگاه و زاویه دید به هرپدیده‌ای می‌تواند موجب جذابیت یا عدم جذابیت آن باشد؛ ما نیز معتقدیم جنگ ذاتاً پدیده‌ی خشنی است، اما دفاع مقدس به‌دلیل ابعاد دینی که سرشار از معرفت، ایثار، لطافت و حماسه بود حتماً برای مخاطب کودک و نوجوان جذاب خواهد بود و البته نقش نویسنده، شاعر و هنرمند در این زمینه بی‌بدیل است.

غرفه انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و صریر، در مصلای امام خمینی (ره) و بخش عمومی شبستان شماره ۲، راهروی ۱۲، غرفه شماره ۱۸ میزبان اهالی کتاب و کتاب‌خوانی خواهد بود و غرفه کودک و نوجوان این مجموعه در سالن کودک ردیف چهارم و غرفه شماره ۷۴ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی است» ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در مصلی امام خمینی (ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/