ستاد نمازجمعه بایستی بعنوان ستادمردمی ؛ مطالبه گرتحقق گام دوم انقلاب باشد!
ستاد نمازجمعه بایستی بعنوان ستادمردمی ؛ مطالبه گرتحقق گام دوم انقلاب باشد!

نمازجمعه شهر چهاردانگه در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ در مصلی شهدای گمنام چهاردانگه با رعایت دستور العمل های بهداشتی کرونایی برگزارشد و سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه ، دکتر سید جواد هاشمی فشارکی بود. آنگاه خطبه های با صلابت نمازجمعه توسط حجت الاسلام سالارسنجری خوانده و سپس نماز وحدت بخش جمعه چهاردانگه به امامت ایشان اقامه شد.

دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی ضمن گرامی داشت یاد و راه شهدای انقلاب و بخصوص ۳۰۰ شهید دفاع مقدس بخش چهاردانگه بیان داشت: یکی از عنایاتی که خداوند مشمول ما کرده،  اینست که در بین الطوعین فجر انقلاب اسلامی فیمابین بهمن ۵۷ و فجر ظهور مهدوی  و زمینه سازی ظهور قرارداده و همچنین در کشور قائم به نایب به قائم ال محمد(ص) قرارداریم  و از این بابت بایستی بسیار شاکر باشیم تا نعمتمان افزون شود و چنانچه سختی هایی نیز در این مقطع حساس وجود دارد ، ولی ارزش سهیم بودن در این شکل گیری ارزشمند را داشته و تحمل پذیری سختی ها را شیرین میکند.

بیانیه گام دوم انقلاب چراغ راهنمای آینده انقلاب

وی در ادامه چکیده ای از ساختار و محتوای بیانیه گام دوم انقلاب را تشریح کردند و چنین گفت: بیانیه دارای یک مقدمه در ورود انقلاب به دومین مرحله خود سازی،  جامعه پردازی و تمدن سازی بوده،  شروع انقلاب از نقطه صفر را توضیح داده و دستاوردهای بزرگ انقلاب را با عنوان برکات ذکر کرده، که انرا عظیم، درخشان و بی نظیر و در عین حال افتخار افرین دانسته و در آن علل برخی مشکلات کشور بیان شده، تلاشهای دشمنان خارجی و داخلی و نیز چالشها وعیوب درونی بیان شده است و برای کشور در گام دوم هفت سرفصل توصیه، رهنمود های عملیاتی و اجرایی بسیار راهگشا برا ی شرایط کشورتبیین شده است.این بیانیه که خطاب به مردم ولی تاکید بر جوانان مومن انقلابیست، یک سند راهبردی بوده،  که گذشته و حال را ترسیم کرده و راهبرهایی برای اینده،  برای تحقق تمدن نوین اسلامی ارایه شده است،  که بایستی مورد توجه واهتمام همه احاد ملت و بخصوص مدیران قرارگیرد.

علم و پژوهش در گام دوم انقلاب

ایشان درخصوص نخستین توصیه راهبردی رهبر انقلاب ، برای گام دوم انقلاب در خصوص علم و پژوهش گفت : تولید علم ودانش نافع بومی لازمه پیشرفت و وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است . ولازم است هسته های علمی دز ادرات و سازمان ها شکل گرفته و امور را براساس ان برنامه ریزی وراهبری کنند . وضرورت دارد پژوهشهای دانشگاهها به سمت نیازهای ضروری کشور و اولویتها سوق پیدا کند ، تا هم کیفیت ارتقا یافته وهم از مشکلات کاسته شود . وبایستی این رستخیز علمی که پس از انقلاب ایجاد شده ، با جهاد علمی ، رشد شتابان یافته و درتراز جهانی بعنوان قطب برتر جهانی فرار گیرد .

معنویّت و اخلاق در گام دوم انقلاب

ایشان درخصوص دومین توصیه راهبردی رهبر انقلاب ؛ با موضوع معنویّت و اخلاق گفت : معنویّت و اخلاق ، غایت آفرینش خلقت بشر و نیز مهمترین رسالت پیامبران ، بخصوص حضرت محمد (ص) بوده است ، که خود اسوه اخلاق بوده ؛ می باشد . معنویّت به معنی برجسته کردن ارزشهای معنوی از قبیل: اخلاص، ایثار، ایمان در خود و در جامعه است، و اخلاق به معنی رعایت فضیلت‌هایی مانند خیرخواهی، کمک به نیازمند، راستگویی، اعتمادبه‌نفس و دیگر خلقیّات نیکو است . معنویّت و اخلاق نیاز بنیادین جامعه اسلامی بوده و  جهت‌دهنده‌ی همه‌ی حرکتها و فعّالیّتهای فردی و اجتماعی می باشد ، که متاسفانه رژیم ستم شاهی عامل ترویج ضد اخلاق درجامعه بود و با معنویت نیز در ستیز بود .ولی پس از انقلاب با رشد فزاینده معنویت و اخلاق در جامعه مواجه بوده ایم .و لازم است ؛ کارگزاران نخست خود عامل بدان باشند و همچنین بستر جامعه را برای رشد معنویّت و اخلاق فراهم کرده و با کانونهای ضدّ معنویّت و ضد اخلاق،مقابله کرده و بایستی اجازه ندهند که جریانات و افراد جهنّمی‌ مردم را با فریب، جهنّمی کنند.

اقتصاد در گام دوم انقلاب

ایشان درخصوص سومین توصیه راهبردی رهبر انقلاب ؛ با موضوع اقتصاد گفت : اقتصاد یک عامل مهمّ وموتور مولد جامعه و خانواده است . ولازم است اقتصاد مقاومتی در تمامی برنامه ریزی ها ومدیریت منابع بخشهای دولتی و خصوصی قرار گیرد . رعایت الگوی مصرف متعادل و بدور از اسراف و تبذیر بصورت فرهنگ عمومی در اید . وبا حمایت از تولید داخلی وبخصوص تولیدات مشاغل کوچک و خانگی ، و ایجاد شبکه توزیع مردم پایه نسبت به کاهش هزینه های تولید و توزیع ، کاهش قیمت تمام شده را برای مصرف کننده بهمراه داشته باشد .

عدالت و مبارزه با فساد در گام دوم انقلاب

ایشان درخصوص چهارمین توصیه راهبردی رهبر انقلاب ؛ با موضوع عدالت و مبارزه با فساد گفت : فساد دارای ابعاد اقتصادی ، اخلاقی ؛ سیاسی ،  اجتماعی و فرهنگی می باشد ؛ که بایستی در همه ابعاد مبارزه با آن تا خشکاندن ریشه ها ؛ صورت پذیرد . همچنین عدالت که در یکی از اهداف اوّلیّه‌ی همه‌‌ی پیامبران الهی وبخصوص آخرین پیامبر (ص) بوده و نظام   جمهوری اسلامی که برخواسته از دین مبین اسلامی است ؛ دارای همان جایگاه است . و از بی عدالتی مطلق که پیش از انقلاب جاری بود ؛ به عدالت نسبی دست یافته ایم و هنوز با عدالت مطلوب فاصله زیادی در اجرا وجود دارد و بایستی تلاش همه‌جانبه‌ای در راه استقرار عدالت جامع به کار برده شود .

استقلال و آزادی در گام دوم انقلاب

ایشان درخصوص پنجمین توصیه راهبردی رهبر انقلاب ؛ با موضوع استقلال و آزادی گفت : استقلال و آزادی ؛ دومقوله مهم و یک ابر موضوع بوده و بر همه حوزه ها و رویکردها وجهت گیریها اثر میگذارد . استقلال دارای جنبه های سیاسی ؛ فرهنگی، علمی ، اقتصادی و… می باشد . برخی مانند استقلال سیاسی وفرهنگی و همچنین نعمت ازادی  به برکت انقلاب واسلام صددر صد محقق شده است ولی در سایر جنبه ها ضعفهایی وجود دارد که بایستی ضمن تعامل با دنیا ، به سمت استقلال در رفع نیازهای ضروری جامعه برویم .

عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن در گام دوم انقلاب

ایشان درخصوص ششمین توصیه راهبردی رهبر انقلاب ؛ با موضوع عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن گفت :این سه، که شاخه‌هایی از اصولِ «عزّت، حکمت، و مصلحت» در روابط بین‌المللی‌اند. که به برکت انقلاب و با تلاش مدیران جهادی به دست آمده است و نظام سلطه با فریب و خدعه بدنبال خدشه دار کردن این اصول هستند ، کمااینکه در دولت دوازدهم صدمات زیادی متوجه کشور شد. مرز بندی با دشمن نص صریح قرانی است که بایستی مورد توجه همه و بخصوص مسولان باشد . و می تواند معیاری برای سنجش وپایش افراد باشد . بینش و بصیرت عمومی در ذهن و بروز بیرونی آن ؛ بهترین چراغ راهنما در هنگام غبار فتنه و تشخیص حق وباطل می باشد .

سبک زندگی در گام دوم انقلاب

ایشان درخصوص هفتمین توصیه راهبردی رهبر انقلاب ؛ با موضوع سبک زندگی گفت : نوع سبک زندگی از اهمیت زیادی برخودار بوده ؛ اسلامی شدن سبک زندگی در حوزه های فردی و اجتماعی ضروری بوده و زمینه ساز و تعیین کننده سیرکمال دنیوی و اخروی می باشد. وتعیین کننده خوراک فکر و جسم و فضای مجازی افراد می باشد . وهمچنین درحوزه محیط وفضا نیز شامل سبک معماری خانه ؛ فضای اداری و فضای کسب وکار و فراغت وهمچنین در سبک شهرسازی و سیمای بصری شهر میباشد . که متاسفانه در این امور علیرغم مصوبات قانونی ؛ شاهد ترویج سبک منحط غربی و یا معماری بی هویت هستیم ؛ بایستی هویت اسلامی در معماری و شهرسازی توسط شهرداریها و مردم رعایت شود ؛ تا بستر و فضا ها دارای  هویت اسلامی شده و خود هویت ساز جامعه گردند .

شهروندان با محوریت امام جمعه بعنوان فرمانده قرارگاه فرهنگی شهر مطالبه گرتحقق گام دوم انقلاب باشند!

دکتر هاشمی فشارکی افزود:  از انجا که رهبر انقلاب، نماز جمعه را قلب فرهنگی شهر و امام جمعه را نیزفرمانده قرارگاه فرهنگی نامیده اند، و با توجه به اینکه هر قرارگاهی لازمه اش این است که امور حوزه ماموریت خویش را رصدکرده، سپس تحلیل نموده و فرامین عملیاتی صادر کرده و جهت اجرای ان نظارت و پیگیری نماید،  لذاضرورت دارد، زیر نظر امام جمعه شهر ، چند گروه تخصصی متناسب با محورهای بیانیه گام دوم انقلاب ایجاد شده و به رصد،  پایش و اجرای ان در محدوده شهر و روستاهای پیرامونش دنبال نماید و شهروندان نیز بایستی بعنوان یک شبکه گسترده اجتماعی ؛ تدابیر فرمانده را رعایت کرده و اجرای انرا از مسولان شهر مطالبه کنند ، تا شهر از آفتهای موجود رهایی یافته و راه تعالی شهر شتابان گشته و شهر تعالی بخش درگام دوم انقلاب با محوریت امام جمعه بعنوان فرمانده فرارگاه فرهنگی شهر محقق شود . . تا ان شالله شهر به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب که همانا اهداف عالیه انقلاب دست یابد .

همه مکلف به تلاش در جهادتبیینی در برابر جریان تحریف

دکتر هاشمی فشارکی در انتهای سخن گفت : از انجا که جریان تحریف، بعنوان مکمل ابزار تحریم دشمنان غربی و غبری ، در سالهای اخیر بشدت فعال شده و بدنبال قلب واقعیت های جامعه؛ شبهه افکنی ، تهاجم فرهنگی وترویج سبک غربی ، تشدیدمعظلات اجتماعی و مشکلات اقتصادی و…. می باشد ، لذا رهبر انقلاب جهاد تبیین را اعلام کردند ، و همه مکلفیم که به تولید و نشر مطالب صحیح اهتمام داشته باشیم که این یکی از جنبه های مهم «حفظ نظام که اوجب واجبات است» میباشد و همه بایستی از انقلاب اسلامی که خیر کثیر بوده و جمهوری اسلامی که حرم مرکزی همه حرمها وهمه عتبات است ، با تمام توان حمایت و پشتیبانی داشته باشیم و باقیات صالحاتی برتر از کمک به نظام مقدس جمهوری اسلامی و هرچیزی که به بقا و ارتقای آن کمک کند ؛ نیست. و بدانیم که هرلطمه فیزیکی و معنوی به آن وتزلزل در ارکان آن جز سیئات کبیره می باشد. لذا تحمل و صبوری در برابر مشکلات جامعه ؛ عندالله ماجوریت را بهمراه دارد . چراکه ارمان این انقلاب زمینه سازی ظهور مهدوی است ، پس بانیان وحامیان انقلاب جز منتظران واقعی مهدی (عج) هستند.و خدای بزرگ را شاکریم که درچنین پیچ تاریخی قرارداریم وان شالله در ساختن تمدن نوین اسلامی سهم داشته در حداعلای توان خویش توفیق زمینه سازی ظهورحضرتش (عج) را داشته باشیم .