ایجاد هویت ایرانی اسلامی از اولویت‌های مهم شهرداری تهران است/ فرهنگ دفاع مقدس را در شهر تهران باید گسترش دهیم
ایجاد هویت ایرانی اسلامی از اولویت‌های مهم شهرداری تهران است/ فرهنگ دفاع مقدس را در شهر تهران باید گسترش دهیم

زاکانی با بیان اینکه ایجاد هویت ایرانی اسلامی از اولویت‌های مهم شهرداری تهران است، گفت: باید فرهنگ دفاع مقدس، بسیج و خدمتگذاری را در شهر تهران گسترش دهیم.

«علیرضا زاکانی» شهردار تهران صبح امروز (دوشنبه) در هشتمین نشست هیأت امنای موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص شهر تهران اظهار داشت: حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که تهران فقط یک کلانشهر نیست، بلکه مرکز است و نسخه معیار و میزان برای اداره شهری سراسر کشور است. این شهر به تنهایی یک کشور است؛ اگر بشود این شهر را خوب اداره کرد خوب ساخت و خوب توسعه داد یک الگوی عملی برای نظام اسلامی خواهد بود.

شهردار تهران گفت: ما افتخار داریم که در شهر تهران در کنار دیگر مسئولان بتوانیم مسیری را طی کنیم که نسبت مشخصی با اهداف عالیه انقلاب اسلامی داشته باشد.

زاکانی با بیان اینکه یک مثلث بین شهروند، شهر و شهرداری وجود دارد، افزود: ما در حوزه شهری امروز یک میراثی داریم که مطابق با خاستگاه انقلاب اسلامی نیست؛ در ۴۲ سال گذشته عملا توجه به کالبُد شهر صورت گرفته و کمتر به روح شهر و جنبه‌های نرم افزاری آن شده است.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از سال‌ها این کالبد با یک الگوبرداری غلط غربی ساخته و اداره شده است، اضافه کرد: امروز در مجموعه شهرداری وقتی به سمت شمال شهر نگاه می‌کنیم یک برج و شرایط خاص را مشاهده می‌کنیم و زمانی که به سمت جنوب شهر نگاه می‌کنیم یک بافت دیگر به چشم خودمان می‌بینیم، اما هر دو حکایت از این دارد که شهر هویت ایرانی و اسلامی ندارد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: امروز متاسفانه در شهر تهران عدالت در توسعه‌ وجود ندارد و شمال و جنوب در یک رشد نامتوازن شرایط را به سمتی هدایت کرده که آسیب‌های آن در شهر کاملا مشخص است.

زاکانی تصریح کرد: بی دقتی به روح شهر که جنبه‌های مختلف منتج به سبک زندگی ایرانی اسلامی می‌شود و بی دقتی به شرایطی که باعث شده است این ناعدالتی برقرار شود نیازمند یک تحول جدی است.

وی با بیان اینکه شهر از ابعاد مختلف در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته است، گفت: بیشترین پیشرفت متعلق به دوران آقای قالیباف است؛ ما امروز علی‌رغم توسعه نرم و روح شهری نیازمند توسعه کالبدی آن هستیم؛ امروز شهر تهران مشکلات زیر ساختی دارد؛ به‌عنوان مثال اگر امروز ۲۵۵ کیلومتر مترو داریم عملا به همین میزان و با توجه به مسائل مختلف نیاز به ۱۵۰ کیلومتر خط مترو داریم که توسعه خطوط مترو ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد.

شهردار تهران افزود: امروز شهرداری تهران علی‌رغم داشتن تجریه در حوزه‌های مختلف دچار یک فرسودگی شده و این باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای شده است.

زاکانی گفت: اگر می‌خواهیم الگویی ترسیم کنیم باید بتوانیم مشکلات شهروند، شهر و شهرداری را برطرف کنیم و این کاملا شدنی است؛ امکانات، ظرفیت‎ها و شرایطی که در کشور برای ساختن وجود دارد خیلی فراتر از آن است که ما نیاز داریم.

وی اضافه کرد: ما به دنبال این هستیم که تحول را در قالب توجه به روح، جسم و کالبُد شهر ایجاد کنیم و آن را بر مبنای درست و فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی بسازیم و مسیری را انتخاب کنیم که عملا در مسیر تکامل انقلاب اسلامی قرار بگیریم.

شهردار تهران تاکید کرد: امروز باید دولت‌سازی و جامعه‌سازی را در شهرداری تهران پیاده کینم و این از مهمترین وظایف من است؛ اگر بتوانیم شعاری که انقلاب اسلامی داشته را پیاده سازی کنیم مشکلات برطرف خواهد شد.

زاکانی گفت: این اهتمام در شهرداری وجود دارد که این نهاد را از یک نهاد خدماتی به یک نهاد خدمتگذار اجتماعی تبدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برای ایجاد یک هویت باید تصویر روشنی از شهر مطلوب را به تصویر بکشیم و آن چشم انداز را با سیاست‌ها راهبردها و برنامه‌های عملیاتی مبنی بر سهم محله‌ای و منطقه‌ای بر مبنای کانون‌های مساجد ایجاد کنیم.

زاکانی ادامه داد: یک هم‌داستانی بین مسئولین کشور در مورد چگونگی وضع مطلوب شهر تهران را به تصویر بکشیم و قابلیت‌های حاکمیتی و حکومتی در این خصوص ورود و این مشکلات را برطرف کنند چرا که حل این مشکلات به تنهایی حل نخواهد شد.

شهردار تهران اضافه کرد: باید به سمتی بریم که مردم را در حل مشکلات شهری مشارکت و آن‌ها را محور قرار دهیم؛ اگر به دنبال مدیریت واحد شهری هستیم باید به سمت حکمرانی شهری برویم و آن‌ها را محور تلاش قرار دهیم و همچون هشت سال دفاع مقدس باید مردم وارد صحنه شوند.

وی گفت: اگر مردم از ما تلاش، صداقت، فکر و ایده و خدمت ببیند با ما همراه خواهند شد؛ برای هویت سازی شهری باید در یک اکوسیستم مسیر مطلوب خودمان را بر مبنای فناوری و هوشمندسازی بتوانیم در یک بستر جهش یافته‌ای دنبال کینم.

زاکانی با بیان اینکه اقدامات شهرداری برای ایجاد تحول در سه مرحله یک ساله، ۲/۵ ساله و چهار ساله برنامه‌ریزی شده است، گفت: در شهرداری قرارگاه‌هایی در حوزه توسعه خدمات، مسائل اجتماعی، فرهنگ، تبلیغ، تفریح و نشاط و قرارگاه کرونا برای برطر کردن مشکلات فعالیت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم شهری را بسیازیم که آنچه خاستگاه انقلاب اسلامی است در آن رقم بخورد و در این راستا نیازمند کمک و هم افزایی همه دستگاه هستیم، گفت: باید فرهنگ دفاع مقدس، بسیج و خدمتگذاری را در شهر تهران گسترش دهیم.

انتهای پیام/ ۲۴۱