ساخت ۹ موزه دفاع مقدس تا پایان سال ۱۴۰۴/ اولین موزه دفاع مقدس توسط شهید سلیمانی ساخته شد
ساخت ۹ موزه دفاع مقدس تا پایان سال ۱۴۰۴/ اولین موزه دفاع مقدس توسط شهید سلیمانی ساخته شد

سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت که در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: کسانی که در این مراسم حضور دارند، جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح، […]

سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت که در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: کسانی که در این مراسم حضور دارند، جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح، مسئولان کشوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیشکسوتان جهاد و مقاومت در هشت سال دفاع مقدس، فرماند‌هان و مدافعان حرم، خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران، آزادگان، بسیجیان، مداحان اهل بیت (ع)، فعالان عرصه ادبیات، سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی دفاع مقدس در سطح ملی و استانی هستند.

وی ادامه داد: ما امروز مفتخریم چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس را که تضمین‌کننده حیثیت کشور، هویت ملت، امنیت ملی و عزت و شکوه ملت بزرگ ایران اسلامی است، گرامی بداریم.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: ما وظیفه خود می‌دانیم که آن دوران زرین و قطعه نورانی در تاریخ کشور را زنده نگه‌داریم و آن را پاس بداریم.

سردار کارگر در ادامه به ارائه گزارشی در خصوص عملکرد بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس در هشت سال گذشته پرداخت و اظهار داشت: در این بازه زمانی، هیأت امنای بنیاد با حضور ۲۸ نفر تشکیل شد که ۱۲ نفر از این اعضا، عضو هیأت دولت هستند.

وی در ادامه، تشکیل شورای هماهنگی حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس را از دیگر اقدامات مهم بنیاد عنوان کرد و گفت: این شورا با ریاست استانداران تشکیل شده و تاکنون ۷۲۰ جلسه داشته است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به این مطلب که اولین موزه دفاع مقدس توسط سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان ایجاد شد که الگویی برای ساخت موزه‌های دفاع مقدس بوده است، بیان کرد: علاوه بر چهار موزه دفاع مقدس که در گذشته ساخته شده بود، ۲۰ موزه هم در این بازه هشت ساله ساخته شده و تا پایان سال سه موزه دیگر هم افتتاح خواهد شد؛ همچنین تا پایان سال ۱۴۰۴، ۹ موزه طراحی و ساخته خواهد شد.

سردار کارگر با اشاره به موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: در تاریخ دوم اسفند سال ۱۳۹۵ با توجه به توافقی که بین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح و آقای «قالیباف» شهردار اسبق تهران صورت گرفت، «باغ‌موزه» به «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» تبدیل شد و امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی تصویب کردند که این موزه «ملی» شود.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: سند راهبردی، توسعه راهبردی و طرح جامع عملیاتی این موزه در حال انجام است؛ در این موزه پنج «بخش‌موزه» وجود دارد که تکمیل خواهند شد.

وی در خصوص یادمان شهدای گمنام اظهار داشت: در سال ۱۳۹۱، هفت هزار و ۳۱۵ شهید گمنام در ۸۷۹ یادمان شهید دفن شدند که این یادمان‌ها تنها ۴۷ درصد تکمیل شده بود و تا امروز ۹ هزار و ۹۰۰ شهید گمنام در دو هزار و ۱۶۳ یادمان دفن شده‌اند؛ همچنین ۸۱ درصد این یادمان‌ها تکمیل شده است و تا سال ۱۴۰۱ تمامی آن‌ها تکمیل خواهند شد.

سردار کارگر درباره یادمان‌های عملیاتی هشت سال دفاع مقدس گفت: ۵۸ یادمان در سراسر کشور پذیرای زائرین هستند که اکثر این یادمان‌ها در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش و نیروی انتظامی قرار دارد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اضافه کرد: یادمان کانال کمیل در اختیار شهرداری تهران قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص کلان‌پروژه‌های ۶۰ گانه مطالعاتی و پژوهشی دفاع مقدس گفت: همه اسناد و تاریخ دفاع مقدس در قالب ۶۸ پروژه مطالعاتی و پژوهشی دفاع مقدس گردآوری و ۱۳ میلیون سند در این پروژه‌ها جمع‌آوری شده است.

سردار کارگر سپس درباره اقدامات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در حوزه چاپ کتاب خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۳، سه و نیم درصد از عناوین کتاب‌های چاپ شده در کشور متعلق به دفاع مقدس بود، اما در سال ۱۳۹۸، این آمار به ۱۹.۵ درصد رسید که ۱۱ درصد از آن توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

وی همچنین با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی عنایات خاصی نسبت به راهیان نور دارند، خاطرنشان کرد: سال ۱۳۹۲ حدود چهار میلیون نفر از یادمان‌های دفاع مقدس بازدید کردند و این آمار در سال ۱۳۹۷ به بیش از هفت میلیون نفر رسید که ۸۰ درصد از بازدیدکنندگان جوانان بین ۱۵ تا ۳۰ ساله هستند؛ همچنین ۷۰ درصد از زائران راهیان نور برای اولین بار از یادمان‌های بازدید کردند.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور به تصویب «سند ملی راهیان نور» اشاره و عنوان کرد: این سند همه مسئولین کشوری و لشکری را موظف کرده است که در این رابطه کمک کنند؛ در این سند ۲۷۵ وظیفه برای تمامی دستگاه تعیین شده است.

سردار کارگر با اشاره به دیدار‌های دست‌اندرکاران راهیان نور با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تأکید امام خامنه‌ای بر ضرورت توجه به موضوع تصادفات در این حوزه گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار‌ها فرمودند «دقت کنید بچه‌های مردم صدمه نبینند».

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ادامه داد: در اوج سفر‌های راهیان نور در سال ۱۳۹۵، سه مورد و در سال ۱۳۹۶ دو مورد تلفات ناشی از تصادفات رانندگی را داشتیم؛ اما خوشبختانه در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ این آمار به صفر رسید.

سردار کارگر در خصوص یادواره شهدا و شب‌های خاطره به‌صورت ملی، سازمانی، استانی، شهرستانی و محلی گفت: ده‌ها هزار یادواره و شب‌های خاطره برگزار شده است.

وی سپس درباره اقدامات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و دستگاه‌های مختلف در بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: سال گذشته ۵۰۵ ستاد در سراسر کشور تشکیل و پنج هزار و ۴۲۲ برنامه اجرا شد؛ همچنین از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس تجلیل و هشت موزه دفاع مقدس با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به دیدار فرماندهان نیرو‌های مسلح در سال ۱۳۹۶ با فرمانده معظم کل قوا گفت: در این دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی بر موضوع تجلیل از پیشکسوتان تأکید کردند. مراسم تجلیل از پیشکسوتان از سال ۱۳۹۶ با تجلیل از ۵۰۰ نفر شروع شد و به یک میلیون نفر رسید.

سردار کارگر با بیان اینکه برای گرامی‌داشت چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس ۴۷۷ ستاد در سطح کشور تشکیل شده است، افزود: سه هزار و ۲۰۰ برنامه برای امسال تدارک دیده است و برنامه‌های شاخص این هفته تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت، برپایی نمایشگاه در لباس سربازی و عطرافشانی ۱۹ هزار گلزار شهدا در سراسر کشور، رونمایی از بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب، برگزاری ۸۹۷ مراسم تکریم و تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگران، برگزاری ۱۴۵ یادواه شهدا و برپایی ۱۰۱ مراسم شب شعر خواهد بود.

وی بیان کرد: مستند روایت معیار دفاع مقدس مجموعه‌ای ۱۰۰ قسمتی است که با همکاری سازمان صدا و سیما و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در حال ساخت است؛ این مستند به وقایع دفاع مقدس از قبل جنگ تا پایان آن می‌پردازد و تمام اسناد و مدارکی که در این مستند استفاده شده است، معتبر و مورد تأیید هستند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در خصوص ساخت انیمیشن عملیات‌های دفاع مقدس گفت: انیمیشین تمامی عملیات‌های دفاع مقدس به‌صورت جداگانه در حال ساخت است که امسال انیمیشن عملیات طریق‌القدس به‌صورت آزمایشی آماده و رونمایی خواهد شد.

سردار کارگر در بخش پایانی سخنان خود به نمایشگاه «در لباس سربازی» اشاره و عنوان کرد: این نمایشگاه یک گزارش مستند از «دفاع مقدس» به روایت رهبر معظم انقلاب اسلامی است که محتوای آن از سال ۱۳۹۸ توسط دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری کار شده بود.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اضافه کرد: این نمایشگاه در سال ۱۳۹۹ با مشارکت این بنیاد و موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، آماده و در آن برای اولین بار برخی از اسناد رونمایی شده است.

وی افزود: در این نمایشگاه به مسئولیت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمان انقلاب اسلامی تا شروع جنگ تحمیلی، از شروع جنگ تا سال ۱۳۶۰ و از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ پرداخته شده است.

سردار کارگر همچنین اسناد مرتبط با نقش امام خامنه‌ای در مقطع پایانی دفاع مقدس، روند انتخاب معظم‌له به‌عنوان رهبر انقلاب اسلامی و نقش ایشان در بازسازی و ارتقای نیرو‌های مسلح را از جمله موارد به نمایش گذاشته در این نمایشگاه برشمرد.

انتهای پیام/ ۲۴۱