کارکرد مساجد از هسته های منفرد به سمت سمن جهانی
کارکرد مساجد از هسته های منفرد به سمت سمن جهانی

کارکرد مساجد از هسته های منفرد به سمت سمن جهانی دکتر  سید جواد  هاشمی فشارکی روز جهانی مسجد  ؛  روز ۳۱ مرداد می باشد. در ۲۱ آگوست سال ۱۹۶۹ توسط یک صهیونیست اسراییلی مسجدالاقصی را به آتش کشید و بخشی از مسجد و منبر تاریخی آن در آتش سوخت . وبنا پیشنهاد ایران این روز […]

کارکرد مساجد از هسته های منفرد به سمت سمن جهانی

دکتر  سید جواد  هاشمی فشارکی

روز جهانی مسجد  ؛  روز ۳۱ مرداد می باشد. در ۲۱ آگوست سال ۱۹۶۹ توسط یک صهیونیست اسراییلی مسجدالاقصی را به آتش کشید و بخشی از مسجد و منبر تاریخی آن در آتش سوخت . وبنا پیشنهاد ایران این روز بعنوان روز جهانی مساجد در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در تهران، به تصویب رسید . وهمه ساله مراسم برگزار میشود.

مسجدالاقصی قبله نخست مسلمین و دومین مسجد به شمار آمده و معراج پیامبر (ص) و نمازگزاردن دیگر پیامبران الهی به امامت ایشان در مسجدالاقصی سبب گشته تا از جایگاهی ویژه ای برخوردار باشد . لکن متاسفانه درمعرض تهدیدات تخریب و … از سوی صهیونیست ها می باشد.

  • جایگاه مسجد در اسلام

مسجد در دین اسلام اهمیت وجایگاه والایی دارد وآیاتی از قران کریم درخصوص مسجد می باشد و احادیث و روایات زیادی از ائمه اطهار(ع) در اهمیت مسجد بیان شده که در موضوعات مختلف از جمله ساخت، عمران و تعمیر و حضور در مسجد و برپایی نماز جماعت و فضیلت آن بیان شده است.

  • جایگاه مسجد در ایران

مسجد از قرون اولیه در فرهنگ ایران ، جایگاه ممتازی داشته است و پس از انقلاب ، کارکرد و اهمیت مساجد بسیار ارتقا یافته و منشا بسیاری از امور می باشد. در زمان پیروزی انقلاب ،پشتیبانی از دفاع مقدس ؛ کمک رسانی به بحران های طبیعی ،دفع فتنه ۸۸ و…. مساجد نقش بسیار اثرگذاری داشته و اینک نیز در مدیریت بحران کرونا و کمک های مومنانه به محرومین دارد .

  • جایگاه مسجد در جهان امروز

بیشترین تعداد مکان کاربری شهری و روستایی در جهان متلق به مساجد می باشد و روزانه در ۳ الی ۵ نوبت محل رجوع مسلمین بدان می باشد. بزرگترین فضای مذهبی در مساجد در کشورهای مختلف می باشد و میان همه انها بزرگترین آنها ، مسجدالحرام می باشد؛ که تمامی مساجد به سمت آن می باشند . وهمه ساله بدنبال مناسک حج حجاج از سراسر جهان بزرگترین کنگره جهانی را تشکیل میدهند . لکن متاسفانه بدلیل سلطه وهابیون سعودی امکان برگزاری حج ابراهیمی با بهره گیری از هم اندیشی و ایجاد تعاون و وحدت جهان اسلام میسر نمی باشد .

 

  • تهدیدات مساجد

تهدید نرم دشمنان علیه مساجد ، ضعفهای درونی متولیان مساجد ، سیاستهای دولتی تضعیف کننده جایگاه مسجد در شهر و کشور می باشد ، که لازم است مورد توجه جدی قرار گرفته و راهکارهای مقابله با آن دنبال شود .

 

  • سخن پایانی

قدیمی ترین وقوی ترین انجمن مردم نهاد(سمن) بوده ولی بصورت هسته های منفرد درمحلات وبایستی با ایجاد سمن بزرگتر ملی ، و سپس اتحادیه سمن های بین المللی بتواند نخست در انتقال تجارب و سپس مدد رسان یکدیگر در مشکلات جهان اسلام وبخصوص در فشار به مجامع بین المللی برای محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی از اقدامات تخریبی و محدودیتی آن جلوگیری شود و در نهایت بتواند مدیریت انرا بعهده گرفته و بازسازی و احیا نمایند .

پیوسته ترین مکان اجتماع مسلمین و گسترده ترین شبکه ارتباط قلبی در مساجد بوده و مسجد قلب معنوی و سیاسی جهان اسلام بوده و روشنگرترین مکان عبادی سیاسی است ، که بایستی این ظرفیت سلولهای مجزا به یکدیگر متصل گردیده و چون رود خروشانی به یک نیروی قوی معنوی مبدل شده و بتواند برای مشکلات جهان اسلام چاره اندیشی کرده و مدد رسان باشد.